YENİ TÜRKİYE

Acizane Yeni Türkiye’de devletimden beklentilerimi arz edeyim.
Malum 15 Temmuz darbe girişiminin ardından devlet birçok kurumda yeniden yapılanmaya gidiyor. Devletin bekası için bu yapılanmalar zorunlu hale geldi. Yoksa mevcut yapının açığını bulan, bu yapının içinde bir sürü vatan haini çıkarıyor. Neden acaba? diye düşünüyor insan. Bu ve bu tür yapılanmaların önüne geçmek icin devletin alması gereken kararlar ve bu aldığı kararları uygulaması lazım. Acizane bizim de şahsi olarak bir kaç beklentimiz/ tavsiyemiz var.
1. Kesinlikle devletin dini adalet olmalıdır. Şimdi bazıları bana kızacak; Neden şeriat değil de adalet? Çünkü adalet yeryüzündeki tüm inançlara yaşama hakkı verir. Oysa herhangi bir ideolojinin kendi şeriatı başka bir ideolojiye yaşama hakkı tanımaz. Yeryüzüne bakınca bunu görürsünüz, gücü eline geçiren hemen kendisinden olmayanı yok etmeye başlıyor.
2. Öncelikle vatanın birliğini ve düzenini bozmak isteyen kim olursa olsun kesinlikle idam edilmelidir. Vatanın birlik ve düzenini bozmak dışındaki durumlarda ise herkes kendi inanç ve kutsalı üzerinden cezalandırılmalıdır. Kesinlikle yahudilerin yaptığı gibi iltimas gecilmemelidir. Hani Hz. Resul yahudi alimlerine, ‘Zinanın suçu nedir?’ diye sorduğunda; ‘Fakiri taşlarız, zengini ise yüzünü karalar eşşeğe ters bindirir mahallede gezdiririz.’ demişlerdi. Devletin bu tarz bir muamelesi olmamalıdır.
3. Devlet memur ya da amir alırken emanet, ehliyet ve liyakatına bakmalıdır. Hele ki bu öğretmense kesinlikle KPSS’ye göre alınmamalıdır. Liyakatına bakılmalıdır, çünkü siz bir nesil yetiştirecek olanları herhangi bir yere memur alır gibi alırsanız şimdiki gibi istenmeyen sonuçlar kaçınılmaz olur. Bakıyorsunuz gariban vatandaş çocuğunu büyütmüş, üniversiteye yollamış. Okuması gereken çocuk dağda ya da başka yerde çıkıyor. Neden bu sorgulanmıyor acaba? Bu çocuklar buralara nerelerden geliyor, bunları bu yerlere sürükleyenler neden hesaba cekilmiyor? Bir şekilde mevcut yasalarda boşluk buluyorlar. Hülasa hakim, doktor, polis, amir, memur yaptığı işten ve verdiği karardan sorumlu olmalıdır.
4. Devlet çağa uygun şekilde ilerlerken kesinlikle eşsiz bir haber merkezi oluşturmalıdır. Bu adımı ile dünyada bir numaraya oturmalıdır. Anadolu Ajansı epey yol aldı ama halen dünyada beşinci altıncı sıralarda. Öyle olmalı ki siz dünyanın her yerinden haber yapabilmelisiniz. Evet, pahalı bir iştir ama dünyayı yönetmeye ve yönlendirmeye değer ve zamanla hatırı sayılır geliri de olur.
5. İstihbarat. Malum darbe girişiminden sonra devletin üst kademelerinden istihbarat zafiyeti olduğu dillendirildi. Siz öyle bir istihbarat sistemi kurmalısınız ki vatan üzerinde oynanan oyunları bozmakla kalmamalı, kim ya da hangi devlet bu vatanla oynuyorsa yerinde ve zamanında haddi bildirilmelidir. Bu işi görünüşe göre ABD iyi yapıyor. Bakın düşman örgütlerin başındakilerin hemen hemen hiç biri yaşamıyor. Biraz büyüyünce hemen icabına bakıyorlar. İstihbarat örgütü gerektiğinde her yerde işini yapmalı. Bu da maliyetli bir iştir lakin sistemi kurarsanız diğer istihbarat örgütlerine hizmet satma durumuna gelirsiniz.
6. Devlet insanların şu beş ihtiyacının teminatı olmalıdır: (a) Can emniyeti, (b) Nesil emniyeti, (c) İnanç emniyeti, (d) Mal emniyeti, (e) Namus emniyeti. Bunlar devlet tarafından güvence altına alındığında zaten vatandaş her konuda direk devletine müracaat edecektir.
Selam dua ve dua talebiyle.