Yeni ‘Meydan’ Hazırlıkları Sürüyor

Yeni ‘Meydan’ Hazırlıkları Sürüyor
15 Ocak 2021 Cuma - 3382 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Katıldığı programda İl Özel İdare binasının bulunduğu ada ile ilgili sürdürülen dönüşüm projesinin detaylarını paylaşan Başkan Hayrettin Güngör, “Mevcut bina fonksiyonel değil ve şehir siluetini bozuyor. Biz bölgede yeşilin korunduğu, ticari alanları, oteli ve yer altı otoparkıyla bir ‘Meydan’ inşa etmeyi planlıyoruz. Proje hazırlıklarımız sürüyor” dedi. Güngör ayrıca Önsen Köprüsü için de Şubat ayında ihaleye çıkılacağını müjdeledi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Aksu TV’de yayınlanan “Haber Ötesi” programına katıldı. Murat Eğridağ’ın sunumuyla gerçekleşen programda Başkan Güngör, pandemi destekleri, kültür ve turizm çalışmaları, Yedikuyular Kayak Merkezi, Tekke Kentsel Dönüşüm Projesi, Kapalı Çarşı Cephe İyileştirme Çalışması, Valilik Meydanı ve Önsen Köprüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Büyükşehir’in Pandemi Destekleri

Konuşmasına pandemi destekleriyle başlayan Başkan Hayrettin Güngör, “Hamdolsun, denetleme ve süreç idaresi noktasında Hükümetimiz, Valiliğimiz, Sağlık Kurumlarımız ve Büyükşehir Belediyesi olarak bizler en yüksek koordinasyonla çalıştık. İl Sağlık Müdürlüğümüze tahsis ettiğimiz 40 araç ve 80 personelimiz ile hala salgınla mücadelemizi sürdürüyoruz. Toplu taşıma esnafımıza 2020 yılında araç başında 2 bin TL, 2021 yıl için de araç başında 2 bin 500 TL ilave destek verdik. Bunun bize maliyeti 10 milyon TL oldu. 2021 yılı içinde 12 milyon TL olacak. Servisçi esnafımıza ruhsat indirimi desteği vererek esnaf başına da bin 375 TL katkıda bulunduk. Bu süreçte kepenk kapatan Belediye işyeri kiracısı esnafımızdan kira talep etmedik. Kısmi olarak açık olanlardan da yarısı kadar bir kira bedeli alarak, toplamda 2,5 Milyon TL’lik bir desteğimiz oldu. Düzenli yardım yaptığınız 10 bin civarında hemşehrimize ilave olarak pandemi sürecinde 20 bin hemşehrimize daha gıda desteğinde bulunduk. Bu çalışmalarımızı ilçe belediyelerimiz ve Vefa Destek Grupları işbirliğiyle gerçekleştirdik” dedi.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı

Başkan Güngör, konuşmasının devamında Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olma amacıyla gerçekleştirilen ve planlanan çalışmaları anlattı. Güngör, “Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği Kahramanmaraş’a şiir ve edebiyat başkenti olmak yaraşır. 64. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanımız, Genel Başkan Yardımcımız Sayın Mahir Ünal’ın da desteğiyle biz UNESCO’ya yolculuğumuzla ilgili bir tanıtım toplantısı yaptık. Çalışmalarımız kapsamında ‘Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri’ düzenledik. Burada yılın edebiyat ödüllerini verdik, şiir, resim, öykü, deneme ve ses yarışmaları yaptık. Yarışmalara pandemiye rağmen 4 binden fazla müracaat oldu. Yurtiçinden ve yurtdışından 100’e yakın şair ve yazarı şehrimizde ağırladık. İkindi Yazıları’nın tıpkıbasımı entelektüel camiada takdir topladı. İnşallah rahmetli Nuri Pakdil ağabeyin ‘Hamle’ ve rahmetli Bahattin Karakoç ağabeyin ‘Dolunay’ dergilerinin de tıpkıbasımını yapacağız. Şehrimizin kültürel birikimini de 2. sayılarını çıkardığımız Yitiksöz ve Evelahir dergilerimizle artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.

 
PAZARCIK HAVADİS GAZETESİ
İnce Ofset ve Matbaacılık www.pazarcikhavadis.com
Şehit Nurettin Ademoğlu Mah. pazarcikhavadisgazetesi@hotmail.com
Prof.Dr. Faruk Özer Cad. No:77 pazarcikhavadis@gmail.com
Pazarcık/Kahramanmaraş info@pazarcikhavadis.com
TEL: 0 344 311 48 85
TEL: 0 536 201 05 94 Köşe yazılarında sorumluluk yazı sahibine aittir.