YANGINLARIN YÜZDE 75’İ ANIZ YANGINI

YANGINLARIN YÜZDE 75’İ ANIZ YANGINI

İtfaiye Dairesi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre; 1 Temmuz Cumartesi günü saat 15.00 sıralarında, 112 ihbar hattına, Dulkadiroğlu İlçesi,Çokyaşar Mahallesi kırsalında orman yangını ihbarı gelmesi üzerine, Karacasu ve Merkez İtfaiye grupları ivedilikle olay yerine ulaşarak müdahaleye başladı.

Yakılan anızın ormana sirayet ettiğini değerlendiren itfaiye ekipleri, Orman İtfaiyesi ile ortak çalışarak yarım saat süren müdahale ile alevleri dar bir alana hapsetti ve söndürdü. Soğutma çalışmaları ise 2 saat devam etti.

Konu hakkında açıklama yapan İtfaiye Dairesi Başkanı Cahit Küçükönder, ‘’İtfaiye teşkilatımız hafta sonu 60’dan fazla anız yangınına müdahale etmiştir. Bu yangınların bir kısmı ormana ve yerleşim yerlerine sıçraması dakikalarla ifade edilecek zaman farkıyla önlendi. Her anız yangınında, alevler arasında kalan canlıların katledilmesi, kasten yakanları yeterince vicdan muhasebesine sevk etmemiş olacak ki, geldiğimiz noktada artık, insanların canları, malları ve adeta ciğerlerimiz olan ormanlarımız tehlike altında’’ dedi.

Büyükşehir İtfaiyesi’nin Ramazan Bayramından sonraki 6 günde müdahale ettiği 342 yangının 250’den fazlasının anız yangını olduğu bildirildi.