Muhittin KandırmazYazarlar

TUZAKLARI BOZALIM

Son yıllarda güzel ülkemiz emperyalist güçlerin saldırısı altında. Aslında bu iyiye işaret. Hani Medine’de sahabe Allah Resulü’ne gelerek ‘Ya Resulullah, pazar yahudilerin elinde. Biz ürünlerimizi pazara götürüyoruz ama bizden çok ucuza alıp pahalı bir şekilde satıyorlar. Buna bir çare üretmemiz lazım.’ diyorlar. Allah Resulü diyor ki; ‘Alternatif bir pazar kuralım. Siz ürünlerinizi bu pazarda müşteriye sunun.’ Bunun üzerine Medine’de müslümanlara ait alternatif bir pazar yeri kuruyorlar. Bir kaç gün sonra Yahudiler bakıyorlar ki kazanç elden gidiyor. Bir gece Müslümanların pazarını darmadağın ediyorlar. Sabah pazara gelen Müslümanlar, pazarın dağınık olduğunu görünce doğru Allah Resulü’nün yanına giderek; ‘Ya Resulullah pazarı Yahudiler dağıtmış, ne yapalım?’ diyorlar. Allah Resulü: ‘Eğer bizim pazar kurmamız onları kızdırmışsa biz doğru yoldayız.’ diyor. Evet emperyalistler bize kızıyorsa biz doğru yoldayız demektir.

Acizane bizim de birkaç tavsiyemiz olacak:

Öncelikle istihbarat, mevcut durumdan çok daha güçlü hale getirilmeli. Öyle ki her yerde ve her ülkede tereyağından kıl çeker gibi operasyon yapabilmeli. Özellikle ülke içindeki yabancı istihbarat elamanları tespit edilip gereken yapılmalı.

İkincisi Haber Merkezi. Sanırım AA (Anadolu Ajansı) halen ilk beşlerde. En azından ilk üçün içinde olmalı. Dünyada olan olaylardan ilk haber yapar duruma gelmeli. Evet, belki bu çok pahalıya mal olur ama çoğu zaman masrafından çok getirisi olur. Tabi eğer emanet ehline verilirse..

Üçüncüsü kesinlikle caydırıcı asker ve silah gücü olmalı. Gerek Askeri alanda gerekse diğer alanlarda başka ülkelere bağımlılık minimize edilmeli.

Bunların dışında; mümkün olduğunca yerli malı kullanılmalı. Birikim yapmak isteyenler, döviz yerine altına yönlendirilmeli. Bu arada döviz bozdurma işini de fakir fukaradan beklemek doğru değil. Fakir fukaranın neyi olacak ki zaten. Lakin deveyi hamuduyla yutan, devletten ihale alarak servetlerine servet katan zenginlerimiz isterlerse bir kalemde bu işi halledebilirler.

Efendim sayın cumhurbaşkanımız dövizlerinizi bozdurun diyor. Fakir fukaradan ve bazı duyarlı olanlar dışında kimse kılını kıpırdatmıyor.

Bu tür kriz dönemlerinde kimler döviz bozdurmak yerine döviz almışsa; bunlar tespit edilip ifşa edilmeli ki kimin yerli, kimin vatan haini olduğunu herkes öğrensin ve gereği yapılsın.

En önemlisi paramız altın ve gümüş gibi değerli madenlerden yapılmalı. Yani kağıt paradan vazgecmeliyiz. Mesela altın para.. Evet, zordur ama imkansız değildir. Eğer altın gibi değerli bir para biriminiz olursa hiç bir ülkenin parasına ihtiyaç duymazsınız ve paranız tüm dünyada geçerli konuma gelir. Böylelikle belki başka ülkelere de örnek olursun ve karşılığı olmayan dolardan dünya kurtulur.

“Eğer siz bir iyiliğe ulaşırsanız buna üzüleverirler; yok eğer başınıza bir kötülük gelirse buna da sevinirler. Ama eğer zorluklara direnir ve sorumluluk bilincini kuşanırsanız, onların tuzakları size hiç bir zarar veremez: Zira Allah, yaptıkları her şeyi çepeçevre kuşatandır.” (Âl-i İmrân 3:120) der Allah.

“Ey iman edenler! Siz kendinizden sorumlusunuz. Eğer doğru yoldaysanız, sapıtanlar size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah’adır: işte o zaman yaptıklarınızı size bir bir haber verecektir.” (Mâide 5:105).

Örnekler çoğaltılabilir.. Selam, dua ve dua talebiyle.