Şiir yarışması birincisi Sude Naz Arık oldu.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, ile öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince gerçekleştirilen ortaokullara yönelik Kahramanmaraş’ın Kurtuluşu konulu resim ve şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.  Şiir yarışması birincisi Sude Naz Arık ödülünü Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı’dan aldı.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Maraş Halkının 12 Şubat 1920’de şanlı bir zafer destanı yazdığını kaydederek: “12 Şubat 1920’de işgal güçlerine karşı şanlı bir destan yazan ecdadımızın ruhunu yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak adına bu tür yarışmalar düzenliyoruz. Ecdadımız burada başlattığı mücadele ile Milli Mücadeleye kıvılcım olmuştur.

Türkiye’nin dört bir tarafından bu yarışmaya eser gönderen tüm kardeşlerimizi kutluyoruz. Bu Aziz Millet, Malazgirt’te, Çanakkale’de, Kosova’da ve son olarak ta 15 Temmuz’da bir destan yazmıştır. Hiçbir zaman boyunduruk altında yaşamayacağını bir kez daha dünyaya göstermiştir. Bu vesile ile bugün burada bulunan ve dereye giren tüm kardeşlerimize hoş geldiniz diyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından 1007 şiir ve 985 resim katıldı. Resim yarışmasının ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç verirken

Şiir dalında dereceye giren Türkiye birincisi Sude Naz Arık’ın, ödülünü Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı tarafından verildi.

Ödül töreni sonrasında şiir dalında birinci olan Sude Naz Arık kendi yazdığı şiirini okudu.

İşte Sude Naz Arık’ın şiiri:

 

BEN KİMİM

Ben düşman namlusunun karşısındaki yiğit,

Ben hilalin haçlıyı çiğnediği savaşım.

Ben arifler dilinde, dudaklarında öğüt,

Kurtuluş hamlesinin temelindeki taşım.

 

Ben korku bilmez yürek, sarsılmaz bir imanım,

Şanlı Anadolu’nun bacasında dumanım,

Tarih kadar eskiyim, eskimeyen zamanım,

Bindokuzyüz yirmide buluğa ermiş yaşım.

 

Kahrımı Fransız’a sor da onlar söylesin,

Tarihler beni yazar, dur da onlar söylesin,

Çağırın melekleri bir de onlar söylesin,

Türk-İslam tezgâhının dokuduğu kumaşım.

 

Yıldırım gibi çarpar şimşek gibi çakarım,

Art niyet taşıyanın mezarını yakarım,

Geleceği kurarken geçmişime bakarım,

Ben Yavuz’um Necip’im, eğilmeyen bir başım.

 

Özgürlük mayasıyla yoğrulmuştur hep aşım,

Zalime demir pençe, mazluma da gardaşım,

Övülmekten mahcubum, bu yüzdendir telaşım,

Madalyalıdır şanım, KAHRAMAN’ım MARAŞ’ım.

Ödül töreninin ardından Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü anısına açılan resim yarışmasına gönderilen 97 adet resmin sergilendiği resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Sude Naz Arık’a verilen başarı belgesinde şu ifadelere yer verildi:

“İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü dolayısıyla Türkiye genelinde ortaokul öğrencileri arasında düzenlediğimiz “Madalyalı Kahraman Şehir” konulu şiir yazma TÜRKİYE BİRİNCİSİ” olmanızdan dolayı tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.”