sempozyum

ULUSLARARASI İSLAM VE MODEL İNSAN SEMPOZYUMU BAŞLADI

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen ve iki gün sürecek olan Uluslararası İslam ve Model İnsan Sempozyumu başladı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde açışlı düzenlenen sempozyumda misafirler Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın mini konseri ile karşılandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan sempozyumda açılış konuşmaları bölümünde ilk olarak kürsüye Düzenleme Kurulu Adına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı geldi.

Daire Başkanı Kabakcı, Kahramanmaraş’ta sempozyumlara ilk olarak 2005 yılında başladıklarını ifade ederek, düzenlenen sempozyumlarla Kahramanmaraş’ın tarihini, kültürel yapısını kayıt altına aldıklarını söyledi.

Daire Başkanı Kabakcı aynı zamanda düzenlenen sempozyumlarda sunulan bildirileri kitaplaştırdıklarını da ifade etti.

Yine düzenleme kurulu adına kürsüye gelen KSÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Akif Özdoğan, sempozyumda 200 bilim adamının bildiri sunacaklarını ifade ederek sempozyuma ilişkin bilgiler aktardı.

İl Müftüsü Celal Sürgeç’in sempozyumun önemine ilişkin yaptığı konuşmasının ardından küsüye gelen KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve üniversite işbirliği ile düzenlenen sempozyumun iki gün boyunca devam edeceği ve Sütçü İmam Üniversitesi bünyesinde 6 salonda oturumların gerçekleşeceğini söyledi.

Son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Cemal Tanrıverdi, kendisinden önceki konuşmacıların çok güzel konulara değindiğini ifade ederek , gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelen tüm akademisyenlere ve sempozyuma katılan tüm misafirlere hoş geldiniz diyerek saygı ile selamladığını ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun açılış oturumuna geçildi.

Prof. Dr. Zekeriya Pak’ın oturum başkanlığında gerçekleştirilen açılış oturumunda Prof. Dr. Mehmet Özkarcı ;Türk-İslâm Sanatında Model İnsan: Mimar Sinan, Prof. Dr. Fikret Karaman; Modern ve Model Toplum Üzerine Bir İnceleme, Prof. Dr. Ejder Okumuş; İslâm’da Model İnsanda Güzel Ahlâkın Toplum İçin Hayatîliği, Prof. Dr. Hüsnü Ezber Bodur; Hz. Peygamber (s.a.v.)’in Örnekliğinde İslami Sosyal Öğretinin Günümüzdeki Uygulanabilirliği Üzerine, Prof. Dr. Kadir Özköse; Tasavvufta İnsan-ı Kamil Modellemesi, Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık; Bir Model Yönetici Olarak Ömer B. Abdülaziz ve Cevdet Kabakcı bildirilerini sundular.

Oldukça yoğun bir katılımın olduğu sempozyum bugün öğleden sonra ve Cuma günü 6 ayrı salonda ve 35 oturumda 200 akademisyenin sunacağı bildirilerle sona erecek.