ŞAİR YAZAR AHMET SANDAL İLE İKİ YENİ KİTABI HAKKINDA KISA BİR SÖYLEŞİ

Şair Yazar Ahmet Sandal’dan iki yeni kitap daha. İlk iki kitabı “Girdaptaki Çiçek” ve “Daha Vakit Varken” ismiyle yayınlanan Sandal, 2016 yılının tamamlanmasına birkaç ay kala iki yeni kitabıyla, (birisi şiir ve diğeri ise içsel gelişim alanındaki eserleriyle) okurlarının beklentisine cevap vermeye çalışacak. Sözkonusu Kitaplar Ankara’da bastırılmış olup kitapçılarda satılmamakta ve Yazarı tarafından bizzat dağıtılmak suretiyle okuyucularına ulaştırılmaktadır.

 

Yeni kitaplarının isimlerini “Söz Harmanı” (şiir) ve “Kendini Bil/Kendini Bul” (içsel gelişim) şeklinde belirleyen Şair Yazar Ahmet Sandal ile yayınladığı son iki kitabı hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Pazarcık Havadis Gazetesi: Öncelikle yeni kitaplarınızın hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. Yeni kitaplarınızın niteliği ve hedefi nedir?

 

Şair Yazar Ahmet Sandal: Ben de bu hususta şahsıma kendimi ve kitaplarımı tanıtma fırsatı verdiğiniz için hassaten teşekkür ediyorum. Gazetemiz özellikle kitap ve edebiyat alanında yayın etkinliklerini destekliyor ve halkımıza tanıtıyor. Pazarcık Havadis Gazetesinin bu davranışı gerçekten takdire değer.  Evet, 2006 yılında birinci, 2012 yılında ikinci ve derken 2016 yılını tamamlamak üzereyken okurlarıma aynı andan üçüncü ve dördüncü kitaplarımı da sunuyorum. İnşallah, faydalı ve hayırlı olur. Her kitabın bir niteliği ve maksadı vardır. Şiir kitaplarımdaki maksadım insanımıza ve bilhassa gençlerimize şiir yoluyla şuur aşılamaktır. Gençlerimizden ve tüm insanımızdan beklentimiz, manevi değerlerimize bağlı, milli birlik ve beraberlik ruhuyla dolu, iyilik ve doğruluk yolunda yürüyen birer fert olmalarıdır. Bunu başta kendimden bekliyorum. Çünkü, nefsini ve kendini ıslah edemeyen, kimseyi ıslah edemez. Kendine ve nefsine söz geçiremeyen, kimseye söz anlatamaz. Dördüncü kitabım yani içsel gelişim ilgili olan kitabım hakkında da şunları söyleyebilirim: Öncelikle ve özellikle belirtmek isterim ki, bu kitap bir “kişisel gelişim kitabı değildir”. Bu kitap bir “içsel gelişim ve kendi içimde yolculuk kitabıdır”. 

 

Pazarcık Havadis Gazetesi: İlk üç kitabınız şiir ve dördüncü kitabınız şiir üzerine değil ve sizin tanımlamanızla “içsel gelişim, bir içsel yolculuk” kitabı. Neden böyle bir kitabı gerekli gördünüz?

 

Şair Yazar Ahmet Sandal: Evet, güzel ve yerinde bir soru. Kişisel gelişim kitaplarının başkalarını motive etmeye çalışan ve mutlak başarıyı hedefleyen bir yapısı var. Hatta başarıyı “bir ideoloji ve bir tabu gibi gören yanlışları vardır”. Halbuki, kendisinin içsel yapısını ve manevi durumunu bilmeyenler, kendisini yalnızca etten ve kemikten bir varlık sananlar, başkasına faydası olamaz, ancak yanlışa sürüklerler. Kişisel gelişim adıyla çıkartılan birçok kitap (maalesef) maddi ve materyalist bir bakış açısıyla güya, insanı geliştirmeyi hedefliyor. O kitaplarda “kişileri hırslandırma, hedefe kısa ve çabuk yoldan varma, maddi kazanç elde etme, başarıyla mutluluğun bir arada olacağını ima etme, maksada doğru ilerlerken her şeyi mübah görme, yükselme, ilerleme ve müreffeh bir hayata kavuşma ve benzeri maddi unsurla  öne çıkmaktadır”.Halbuki, müreffeh olmak yetmez, bir de huzur gereklidir. Müreffeh olduklarını iddia eden gelişmiş batı Ülkelerinde huzur olmadığı ve Dünya’nın fakir Ülkeleri olarak nitelenen birçok Doğu Ülkesindeki insanların mutluluk katsayının Batı’dakilerden kat be kat fazla olduğu bilimsel araştırma sonuçlarıdır.

 

Pazarcık Havadis Gazetesi: İçsel gelişim üzerine kaleme aldığınız “Kendini Bil/Kendini Bul” isimli bu kitapta ana teziniz ve esas bakış açınız hakkında da kısaca bilgi verir misiniz?

 

Şair Yazar Ahmet Sandal: Kitabımda sık sık şu hususu vurguluyorum: “Tek kanatlı kuş uçmaz.” Maneviyat olmadan maddiyat işe yaramaz. Evet, Kendini Bil/Kendini Bul adlı eserim, bu noktadan hareketle hazırlanmış bir çalışmadır. Kitapta beş bölüm bulunmaktadır. Her bölümde tek bir hususun altı çizilmektedir: “İnsanın en büyük düşmanı kendi içerisindedir. O da nefistir. O düşmanın farkına varmayan ve onu dost sanan aldanmıştır.  Kitabımın ana teması ve esas maksadı belki de şu mısralarda saklıdır:

“Pehlivana gerek ki, ilk nefsini yene.

Âlime gerek ki, önce kendini bile.

Seyyaha gerek ki, evvel kâlbine gide.”

 

Pazarcık Havadis Gazetesi: Biraz da son şiir kitabınız hakkında bilgi alalım.

 

Şair Yazar Ahmet Sandal: Son şiir kitabım yani “Söz Harmanı” hakkında da kısaca şunları ifade edebilirim: 13 yaşından beri şiir ile haşir-neşir bir hayatımız var. Bu yaştan beri hasbelkader içimize bir ilham düştüğünde yazıyoruz. Yazdıklarımızı 40 yaşından sonra kitaplaştırmaya başladık ve kısmet olduğunda 4-5 yılda bir kitap çıkartıyoruz. Bu kitapta da son 4-5 yılda yazdığımız şiirler bulunmaktadır. Bu kitap güzel gönüllere ve iyi yüreklere ulaşmayı hedeflemektedir, “savrulan bir harmanın taneleri gibi.” Şiir sever dostlarımın bu kitaptan istifade etmesini ve birkaç söz de olsa hoşluk duyacağı bir şeyler duymasını özellikle temenni ediyorum. Olur inşallah.”

 

Pazarcık Havadis Gazetesi: Bu kısa söyleşi için Şair Yazar Ahmet Sandal’a teşekkür ediyoruz. İlk kitapları şiir üzerine olan Sandal, bu sefer, biri şiir, diğeri içsel gelişim kitabıyla okurlarıyla buluşacak”. Gelişmiş Ülkelere göre hem kitap yayınlama ve hem de kitap okuma bakımından oldukça gerilerde olduğumuz bilinen bir gerçektir. Bu noktadan hareketle, bu tür kitapların çoğalarak insanımızın içsel gelişimine ve ruh dünyasına katkıda bulunmasını temenni ediyoruz. Şair Yazar Ahmet Sandal’ı tebrik ediyor, yazı ve yayın alanındaki başarılarının devamını diliyoruz.

 

Şair Yazar Ahmet Sandal: Ben teşekkür ediyorum. Bu söyleşinin sonunda “Yedi Güzel Adam’ın Memleketi Kahramanmaraş” hakkında da bir-iki kelam etmek istiyorum. Kahramanmaraş şairin ve şiirin mümbit ve bereketli toprağıdır. Birçok yazar ve şair bu topraktan yetişmiştir. Bizim de şiir ve edebiyata olan ilgimiz bu topraklarda başlamıştır. Çocukken çevremizde kitapla, edebiyatla haşir-neşir insanlar vardı. Onlara gıpta ederek büyüdük. Kısacası, bizim şair ve yazarlığımızda memleketim Kahramanmaraş’ın büyük payı vardır. Bir söz vardır, onu belirterek sözlerimi biraz nükteli, biraz esprili bir şekilde sonlandırıyorum: “Her beş Maraşlının altısı Şairdir.”

 

Pazarcık Havadis Gazetesi: Evet, haklısınız Kahramanmaraş’ın Ülkemizin yazı, edebiyat ve şiir dünyasında farklı ve özel bir yeri vardır.

 

Şair Yazar Ahmet Sandal: En son olarak da bir davetim var. Onu belirtmek istiyorum. Tüm Pazarcıklı Hemşehrilerimi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin Kahramanmaraş Fuar Alanında düzenlediği 3. Kitap Fuarına bekliyorum. BU fuarda 6 Kasım 2016 Pazar günü ben de bu iki kitabımı okurlarıma takdim ederek imzalayacağım inşaallah.

 

Pazarcık Havadis Gazetesi: İnşaallah biz de katılalım. Hayırlı olsun.