Şehmus TUNÇYazarlar

PELİKAN DENİLEN HAYVAN

Cinnet hali geçiren insanlığın sınavda kaldığı ve yaşananlar karşısında “Dünyanın çivisi çıkmış” deyimini onaylayan bir yaşam sergileyen şu insanın suratına tükürmeyi bile rahmet diye okuyan şu Allah’tan korkmaz, kuldan utanmaz topluluklara ne denilebilir ki;Yazıklar olsun’dan başka.
Düşmanların çökertemediği tüm toplum ve topluluklarda, düşman strateji geliştirip Truva Atı ile içeri sızıp kaleyi içten çökertmek için gerekli tüm argümanları son kerheye kadar kullanmak ister.
Son günlerde; Gündemde bilhassa siyaset içinde varlığını devam ettirmek ve iktidarlara hâkim olmaya çalışan,bunun içinde fetogibi sınır bilmeyen bir zihniyetle doyumsuz ve bencil egolarını tatmin etmek için tüm yapılara bilhassa İslamidüşünce, yapı ve şahsiyetlere pervasızca saldırıp Vatan kavramı arkasına sığınıp bu argümanıkendine yol eden Pelikancızihniyetin sahipleri ve uşaklarının,
beklenen çaba ve saldırılarını görünce;
Pelikancı zihniyetin, tüm bu yapı ve düşüncelere saldırmasının gerekçesi, darbe girişiminde başrol oynayıp kendini ortaya koyarak, kendini popülist yapmayı başaran bu yapı şimdide; asıl darbe karşıtı yapılara saldırarak bunları tecrit edip dışlamak ve siyaset mücadelesinde bu yapıları küstürüp İktidarı yalnızlaştırmak ve kendine mahkumederek otorite sahibi olmak ve feto gibi devlet kontrolünü ele geçirme projesi mi bu yoksa diye bir düşünce içerisinde iken,
aklıma pelikan denilenhayvan geldi.Devekuşu mu desem, kaz mı desemyoksaleylekmi desem, bilemiyorum.
Su kuşlarından olan pelikanlar, korkuları yüzünden kendini sağlama alma adına göllerin, bataklıkların ve okyanusların yakınlarında toplu halde yaşarlar. Gagasıyla canlıları ham yapan torba gagalı bu tür; avlanamayınca da kendi canına kasteden,yumurtlayan ve yumurtlamayı marifet sayarak çoğalan, Avrupa ve Amerikan kıyıları dışında yaşayamayan, tüylenmiş hayvanı incelemek düşüncesiyle biraz araştırdım.
Ayaklarına bakıp acıyasın gelen bu hayvan tüyleriyle de sempatik gelse bile gagasını egolarını tatmin etmek için ölüm makinası olarak kullanan bir canidir aslında. Acınacak masum duruş ve görüntünün altında aslında bir canavar yatmaktadır.
Bunu da en iyi av olan balıklar bilir.
Gagalarıyla iyi iş yaparlar. Laklaklarıyla diğer hayvanları gürültüleriyle bastırıp ortama hâkim olmaya çalışırlar. Torbalı büyük gagalarıyla canlı avlayıp avı gövdesiyle beraber ham yapmakta maharetlidirler. Gagasını suya daldırarak avladığı balıklarla beslenmektedir.
Pelikan avdan eli boş dönerse pardonkesesi boş dönerse, yavrularının küçük gagaları tarafından canlı canlıparçalanmayı göze almak mecburiyetindedir. Aç kalmama adına en yakınını bile öldürmekten çekinmeyen bir nesilleri vardır
Uçan türleri de vardır. Bunlar uçmayı da iyi biliyor. İnce uzun gaga ve bacakları dışında kaz gibi gövde tamamen tüylüdür. Bir bakıma biraz da kazdırlar.Tüysüz doğan Pelikanlar kısa sürede çok iyi tüylenirler.
Pelikanlar yumurtlayarak çoğalırlar.Yani yumurtlamayı çokiyi yaparlar.
Avrupa veAmerika kıyılarında, korkularından dolayı ağaçların tepesinde tüneyerek yaşayan pelikanlar, Amerikan kıyılarından pek uzaklaşmaz. Buradan ayrılamazlar yoksa yaşayamazlar.
İşte pelikan böyle bir hayvan. Bilin istedim.
Bu ne şimdi böyle diyene de;
Söyleyeceğim tek şey; Anlayan anladı.