PAZARCIK METEM’İN TÜBİTAK PROJE YARIŞMASINDA TÜRKİYE FİNALİ BAŞARISI

Bu yıl 48. düzenlenen “Liseler Arası TÜBİTAK Proje Yarışmaları”na ilk kez katılan Pazarcık Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, hazırladıkları 4 projeden 3’ünün Adana Bölge Finallerine katılmaya hak kazanmasıyla Adana Bölge Finallerinde 3 projeyle birden katılan tek okul olma başarısı göstermiştir.

Bölge finallerine katılma başarısı gösteren 3 projeden ilki olan “Fonksiyonel Sandalye” adlı Proje Mobilya Öğretmeni Faruk ESER danışmanlığında öğrencileri Ali Bülent DAŞKIN ile Selçuk Kemal YAŞAR tarafından hazırlanmış ve Bölge birinciliği kazarak Türkiye Finallerine katılmaya hak kazanmıştır. Bu teknik proje Mayıs ayı içinde Ankara’da düzenlenecek Türkiye Finallerinde ilimizi ve ilçemizi temsil edecektir.

“Pazarcık İlçesinde Sürdürülebilir Bir Kalkınma İçin Alternatif Enerji Kaynaklarından Güneş Enerjisi” Adlı proje çalışması ise Coğrafya Öğretmeni Sait TUNCEL danışmanlığında öğrencisi Batuhan CÜLFÜK tarafından hazırlanmış ve Adana Bölge İkincisi olma başarısı göstermiştir.

“Türbe ve Yatırların Ad Koyma Geleneği Üzerine Etkisi” konulu sosyoloji projesi ise Tarih Öğretmeni Neşe SERTTAŞ danışmanlığında öğrencisi Sultan TELLİ tarafından hazırlanmış ve Teknik bir lise olan Pazarcık METEM’i sosyoloji dalında TÜBİTAK Bölge Finallerinde temsil etme başarısı göstermişlerdir.