Haberler

PAZARCIK MEMUR-SEN TEMSİLCİLİĞİNİN 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİYLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Milletimiz 15 Temmuz gecesi saat 22:00 civarında TSK içine yuvalanmış rezil bir şebeke tarafından hiç beklenmedik bir anda hain bir darbe teşebbüsüne maruz kalmış, lakin milletin iman, cesaret ve bilgelik dolu tarihte eşine az rastlanılır mukavemeti karşısında bu darbe girişimi akamete uğratılmıştır.
Bizler Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olarak milletin değerlerine sahip çıkmak, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesini sağlamak, hak ve özgürlükler konusunda toplumsal çıtayı daha da yukarılara taşımak için yola çıktık. Bu yolda hedefimize katkı sağlayanları baş tacı etmeye, hedeflerimize mani olanlarla mücadele etmeye azmetmiş, bu uğurda gerekirse ecdadımız gibi, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehadet şerbeti içen şehitlerimiz gibi canımızı seve seve vermeye baş koymuşuz. Bir sivil toplum kuruluşu olarak temel felsefemiz ve hedefimiz budur.
15 Temmuz darbe girişimiyle bu ülkede sadece yönetimsel bir darbe hedeflenmemiş, darbenin gerçekleşmesi halinde bugüne kadar elde edilmiş bütün toplumsal, siyasal, ekonomik, sosyolojik, etnik ve dinsel kazanımlarımız berhava edilerek, ipi batılı güçlerin elinde olan FETÖ/PDY terör şebekesi eliyle ülkemiz, batı politikalarının oyuncağı haline getirilmeye çalışılmıştır.
Meşruiyetini tamamen milletin hür iradesinden alan ve seçimle işbaşına getirilen Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz, milletimizle birlikte bu karanlık darbe girişiminin akamete uğratılması konusunda elinden gelen bütün özveriyi göstermiş; siyasi partilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz ve basın kuruluşlarımız bu rezil girişim karşısında milli birliğimizin en güzel mücadelesini ortaya koymuştur.
Sivil toplum kuruluşlarının varlığının ve çokluğunun bu milletin bekası için ne kadar önemli olduğunu, bu yaşanan olaylar bize teyit etmiştir. Daha önceki darbe girişimlerinde sivil toplum örgütlerinin çok az oluşu ve bunların da birçoğunun tek rengi temsil eden sendikalardan ve STK’lardan teşekkül etmiş olması darbecilerin ekmeğine hep yağ sürmüştür.
Bizler MEMUR-SEN ailesi olarak eğer bugünkü varlığımız ve konumumuzla 27 Mayıs ve 12 Eylül dönemlerinde da faaliyet yürütmüş olsaydık, eminim ki o darbe girişimlerini de akamete uğratmak için tıpkı bugün olduğu gibi etkin örgütlenmemiz sayesinde milletimizle beraber sokaklara dökülecek ve ülkemizi onlarca yıl geriye götüren o günkü darbecilere karşı da mücadelemizi verecektik.
Bu noktada ülkemizi yönetenlerin, STK’ların güçlenmesi konusunda göstermiş oldukları fedakârlığın faydalarını her alanda olduğu gibi, 15 Temmuz gecesi toplumsal direnişe verdikleri katkı ile de gördüklerini söyleyebiliriz.
MEMUR-SEN ailesi olarak bu darbe teşebbüsüne tevessül edenleri bir kez daha lanetliyor, 15 Temmuz gecesi şehadet şerbeti için şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize ise sağlık ve afiyet diliyoruz.