PAZARCIK İLÇESİNDEKİ MEVCUT TÜM LİSELERDE ÖĞRENCİ VE YAZAR BULUŞMASI

Pazarcık İlçesinden yetişen Şair Yazar Ahmet Sandal 12-14.12.2016 tarihlerinde 3 gün boyunca sabah ve öğleden sonraki programlarda öğrencilerle “Kendini Bilmek, Kendini Tanımak ve Değerlerine Sahip Çıkmak” üzerine söyleşi ve ardından Şiir Dinletisi gerçekleştirmiştir. Pazarcık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlikte, Şair Yazar ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İç Denetçisi Ahmet Sandal, son çıkardığı iki kitabını tanıtmış ve kitaplarında dile getirdiği hususları bizzat Lise öğrencilerine de ifade etmiştir. Etkinlikte öğrencilere anlatılan ve dikkatleri çekilen konular, “tek kanatlı kuş uçmaz” görüşü doğrultusunda “maddi ilerleme ile manevi gelişmelerin birarada olması, akıl ve vicdanın birlikte kullanılması, içimizdeki dünya ile dışımızdaki dünyanın birarada tanınması, ilim dediğimiz dışarıdan aldığımız bilgilerin, irfan dediğimiz yürekteki duyuş ve kavrayış ile birlikte yoğrulması, akla dayanan bilim ve teknoloji yanında  ahlaka dayanan medeniyet ve kültüre daha fazla önem verilmesi, empati denilen ve kişinin kendisini hep başkasının yerine koyarak düşünmesi ve benzeri hususlar” anlatılmıştır. Etkinlikte sık sık “Antik Yunanlı Filozof Sokrates’in “kendini bil ve bilen insan hata yapmaz” görüşü, Platon’un “ruh dünyası gelişen insanların mutlu olduğu”, Mevlana’nın “Ey İnsan! Sen bir düşünceden ibaretsin. Geriye kalan et ve kemik. Gül düşünürsen gülistan olursun, diken düşünürsen dikenlik olursun” anlayışı, Kahramanmaraşlı Şair Yazar Cahit Zarifoğlu’nun “bir kâlbiniz vardı, onu hatırlayın” seslenişi, Şairlerin Sultanı ve O da Kahramanmaraşlı Şair olan Necip Fazıl Kısakürek’in “hasta yatağındaki Annesinin “senin şiir yazmanı ne kadar çok isterdim” şeklindeki sözlerinin çocuk yaştaki bir insanda meydana getirdiği yankı, Gandhi’nin “küçük büyük tüm sözlerden insanın karakterine ve oradan da kadere doğru yol alan çizgi, Yunus Emre’nin “ilim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir” çağrısı, yine Yunus Emre’nin “ilim meclisine girdim, eyledim ilmi talep, ilim geride kaldı, illa edeb, illa edeb” sözleri, bunun yanında yine Yunus’umuzun Elif okuduk ötürü.  Pazar eyledik götürü. Yaratılmışı hoş gördük. Yaratan’dan ötürü” anlayışı, Aşık Veysel’in “gece-gündüz iki kapılı bir handa yürüyen insanın çilesi ve yazgısı”, Nasreddin Hoca’nın fıkralarındaki espri ve mizah yanında aslolanın vermiş olduğu ince mesajların ne olduğu, “mesela, “parayı veren düdüğü çalar” diye fıkrayı anlatıp da gülüp geçmenin yanında “işin gereğini yapmak ve ondan sonra beklentiye girmenin daha akılcı olduğu” şeklindeki görüş ve düşünceler dile getirilmiştir. Etkinlikte gerçekleştirilen söyleşilerde öğrencilere “çalışmaları ve sabır ile azim göstermeleri halinde mutlaka karşılığını alacakları ve hayatlarının daha müreffeh ve huzurlu olacakları yönünde hatırlatmalarda ve tavsiyelerde” bulunulmuştur. Hayatta tesadüf ve şans yoktur, ancak herkese “çalıştığının karşılığı vardır” ilkesi üzerinde durulmuştur.pazarciktaki-liselerde-soylesi-ve-siir-dinletisi-5

Yukarıda anlatılan bu ve benzeri görüş ve düşüncelerin ifade edilidiği etkinliklerde en sonunda Şair Yazar Ahmet Sandal’ın şiirlerinden birkaçı öğrenciler tarafından kürsüde seslendirilmiştir. Şair Yazar Ahmet Sandal, Söyleşi ve Şiir Dinletisi sonunda etkinliğin gerçekleştirildiği Lisenin kütüphanesine kitaplarını hediye etmiştir.

Pazarcık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleştirilen “Kendini Bilmek, Kendini Tanımak ve Değerlerine Sahip Çıkmak” konulu Söyleşi ve Şiir Dinletisi aşağıda belirtilen tarih ve saatlerde aşağıda ismi belirtilen Liselerde gerçekleştirilmiştir.

1-Pazarcık Anadolu Lisesi, Tarih:12.12.2016, Saat:09.30-11.30

2-Pazarcık Anadolu İmam Hatip Lisesi, Tarih:12.12.2016, Saat:13.30-15.30

3- Pazarcık Narlı KİPAŞ Çok Programlı Anadolu Lisesi, Tarih:13.12.2016, Saat:09.30-11.30

4- Pazarcık Atatürk Anadolu Lisesi, Tarih:13.12.2016, Saat:13.30-15.30

5- Pazarcık Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) Tarih:14.12.2016, Saat:09.30-11.30

6- Pazarcık Sağlık Meslek Lisesi ve Pazarcık Fen Lisesi, Tarih:14.12.2016, Saat:13.30-15.30

Yukarıdaki isimleri belirtilen Lise öğrencilerine yönelik gerçekleştirlen sözkonusu Söyleşi ve Şiir Dinletisinde en duygulu anlardan birisi eski ismiyle Pazarcık Lisesi ve yeni ismiyle Pazarcık Atatürk Anadolu Lisesinden yaşanmıştır. Şair Yazar ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İç Denetçisi Ahmet Sandal’ın 34 yıl önce, 1982 yılında adıgeçen Liseden mezun olurken yazmış olduğu “Elveda Lisem” adlı ve Şairin 2006 yılında çıkardığı şiir kitabında da yer veridiği şiirinin aradan 34 yıl geçtikten sonra yine aynı lisede öğrenciler tarafından okunması sırasında yaşanmıştır. Şair Yazar Ahmet Sandal, “üç şiir kitabım var, bir de içsel gelişim üzerine fikir kitabım var. Bu kitaplarım içerisinde yer alan şiirlerimin ve fikirlerimin burada seslendirilmesinden büyük hoşnutluk ve onur duydum. Ve özellikle de 34 yıl önce bizzat seslendirmeye fırsat bulamadığım “Elveda Lisem” adlı bu şiirimin okunması şahsımı çok duygulandırdı” dedi.

Pazarcık İlçesinde öğrenci ve öğretmenlere yönelik bu tür etkinliklerin ileriki günlerde devam edeceği ve İlçeden yetişmiş ve önemli mevkilere gelmiş Profesör ve benzeri görevleri icra eden kişilerin de İlçeye çağrılarak öğrencilerle buluşturulacağı planlanmaktadır.