PAZARCIK ESNAFI KEMAL SALİM’LE DEVAM DEDİ

Divan Başkanlığını Türkoğlu Esnaf Odası Başkanı Derviş Türk’ün yaptığı kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Ardından faaliyet raporu okundu. Faaliyet raporunu okuyan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Salim şunları söyledi:

“Göreve geldiğimiz 2013 yılından bu yana odamız ve esnaflarımızın menfaatleri için elimizden gelenin en iyisini yaptık.

Yönetimle birlikte bu sorunları elimizden geldiğince çözmeye çalıştık. Esnaflarımızın işlerini etkileyen ilçemizin dışından gelip kalitesiz ürün satan seyyar satıcılarla mücadele etmeye devam ediyoruz.  Yurtdışından gelen gurbetçilerimiz kendi esnafımızdan alış veriş yapsın diye kampanyalar başlattık. Meslek Yüksek Okulu’nun ilçemize gelmesini en çok isteyen kurumlardan biri olarak  bu okulun bir an önce yapılması için rektör ve ilgili makamlara baskıda bulunarak mazeretimizi bildirdik. Şu anda Meslek Yüsek Okulu ilçemizde faaliyet göstermektedir. Mülkiyeti odamıza ait olan Pembe İşhanındaki yeri satıp yeni bir hizmet binası yapmayı planlıyoruz. Bununla birlikte en önemlisi daha önceleri esnafımızın sicil işlemleri için hem maddi hem manevi zarara uğrayarak Kahramanmaraş’a gitmemeleri için sicil memurluğunu odamız bünyesine aldık. Narlı’ya yine yönetim kurulu üyelerimiz Hüseyin Doğan ve İbrahim Sonzamancı arkadaşımız aracılığıyla fatura fişlerini ilçemize gelmeden verebiliyoruz. Ben bu kongrenin esnaflarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Gelir gider hesaplarının görüşülüp oylanmasının ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Kemal Salim, şunları söyledi:

“Bizim önemüzdeki dönemde birinci önceliğimiz Seyyar Satıcılar olacaktır. Bununla ilgili Belediyeler, Emniyet Müdürlüğüü ve Vergi Dairesi nezdinde ekip kurup bunlara cezai müeyyide uygulamak olacaktır. İşyeri kiralarının döviz üzerinde alınması. İşyeri sahipleri esnaflarımızın işyeri kiralarını döviz bazında istiyorlar. Bu nedenle bazı işyeri sahipleri esnaflarımızla ortak çalışyorlar. Dövizin yükselmesi işyeri sahiplerini sıkıntıya koyuyor. Hem döviz yükselip hem kira üzerine 100-200 lira artış yapınca zor durumda kalıyor esnaflarımız. Özellikle Narlı esnafımızın bu konuda direnmesi lazım. Vatandaşlarımıza görevler düşüyor. Alışverişlerini büyük alışveriş merkezleri yerine esnaflarımızdan yapsınlar. Yurdışındaki gurbetçilerimizi de kendi şehir içimize çekebilirsek biz bize yeteriz. Bu çok önemli bir konu. Kendi esnafımızdan alışveriş yaptığımız zaman ekonomimizi dönüşümlü olarak kullanmış olur ve herkes kazanır.

Araç park etme ekonomimizi etkiliyor. Özellikle yaz aylarında gurbetçilerimiz gelince nüfusumuz ikiye katlanıyor. Araçları kendi işyerlerimizin önüne park edince alışveriş yapacak vatandaşa park alanı bırakmıyoruz. Hal böyle olunca vatandaşlar da alışverişi Maraş ya da Antep’te yapmak zorunda kalıyorlar. Mümkün olduğu kadar Araçları çarşı içine park ettirmemeye çalışalım ki vatandaşımız alışverişini yapabilsin.

Esnaf odamız sizlerin verdiği aidatlarla ayakta durmaktadır. Sizleri fazla sıkmak istemiyoruz. Hedeflerimiz arasında yeni bir hizmet binası yapmak var. Sizler de aidatlarınızı düzenli öderseniz, bu şekilde destek çıkarsanız. Odamıza yeni bir hizmet binası kazndırmış oluruz. Önümüzdeki 4 yıllık görev süremiz içerisinde en önemli projemiz bu olmasını istiyorum. Bu konuda aidatlarınızı öderseniz bunu başarabiliriz”

Salimin konuşmasının ardından seçime geçildi.. Tek aday olan Kemal Salim kullanılan oyların tamamını alarak tekrar seçilerek güven tazeledi.

Başkan Salim ayrıca kongreye gelen esnaflara ufak bir hediye de dağıttı. İçişleri Komisyon Başkanı ve Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celallettin Güvenç de kongreye gelerek Kemal Salim’i tebrik ederek, hayırlı olması temennisinde bulundu. CHP İlçe Başkanı Veysal Şevran ve Ak Parti İlçe Başkanı Harun Eskgün de kongreye katıldı. Salim’i Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Koopratifi Başkanı Yaşar Bozdağ da yalnız bırakmadı.

Kemal Salim tekrar başkan seçilirken, Yönetim Kurulu da bir kaç üye dışında değişmedi. Salim’in ekibi şöyle oluştu:

Asil Üyeler: Akif Çopur, Ali Kalemci, Hüseyin Doğan, Hüseyin Utlu, İbrahim Sonzamancı,  Mehmet Yavuzatmaca, Mehmet Eflatun, Osman Çelebi.

Yedek Üyeler: Mustafa Argüz, Hasan Özşarık,Ökkeş Kaykı, Yunus Emre Kızakoğlu, Gülnaz Subaşı, Mehmet İçici, Selahettin Özkan, Ahmet Göbelek

Denetim Kurulu Asil Üyeler: Murtaza Çağlı, Barış Üzrek, Erdal Çomak,

Yedek Üyeler: Ali Askan, Hasan Şazpınarı, Hakan İlkutli.