O HALDE 5

Dostlar, yaklaşık dört aydır ülkemizde olağanüstü hal ilan edilmiş durumda. Ben de merakla Kuranı karıştırırken dikkatimi çeken o halde ifadesinin hemen hemen yüz küsur ayette kullanıldığını fark ettim. Beş haftadır da bu ayetleri bu köşeden sizlerle paylaşmaya gayret ediyorum. O HALDE buyurun beraber inceleyelim

 

…O halde kullarımı geceleyin yola çıkar, çünkü takip edileceksiniz. (Duhân 44:23) Hz Musa’nın (as) Mısır’dan Firavunun zulmünden Kudüs’e doğru hareketi ve Resulullahın hicrette uyguladığı yöntem; gece Mekke’den çıkmıştır.

 

…O halde, inkâr ettiğinizden ötürü tadın azabı! (Ahkaf 46:34) Uyarılara ve ikazlara rağmen yalanlayanlara ahiretten bir pencere.

 

…O halde bizim için Allah´tan af dile. Onlar, kalplerinde olmayan şeyi dilleriyle söylüyorlar. De ki: “Allah size bir zarar dilerse, yahut bir yarar murat ederse, O´nun sizin için dilediğine kim engel olabilir?” Doğrusu şu ki, Allah, sizin yaptıklarınızdan haberdardır. (Fetih 48:11) Geçici dunyalıklarla oyalananların iman edenlerden talebi.

 

…O halde kardeşleriniz arasında barışı sağlayın ve Allah´tan sakının ki, size merhamet edilebilsin. (Hucurât 49:10) Müminler sadece kardeştir, kardeşlik ten öte yol yok.

 

…O halde, benim tehdidimden korkanlara sadece Kur´an´la öğüt ver. (Kâf 50:45) Sen vahiyle uyarmaya devam et isteyen iman etsin isteyen inkar etsin, zorlama yok.

 

…O halde Allah´a kaçın/sığının! Ben size O´ndan gelmiş açıklayıcı bir uyarıcıyım. (Zâriyât 51:50) Herşeyin şerrinden Allah’a sığınılır.

 

…O halde acele etmesinler. (Zâriyât 51:59) Allah zulmedenleri ihmal etmez, zaman tanır.

 

…O halde kendi kendinizi temize çıkmış göstermeyin; kimin sakındığını en iyi bilen O´dur. (Necm 53:32) Herkesi atlatabilirsiniz belki ama Allah’ı asla. O herşeyi kayıt altına alandır.

 

…O halde yüz çevir onlardan sen de; o çağırıcının alışılmadık/ürpertirci şeye çağırdığı günde. (Kamer 54:6) Sakın zalimlere meyletme yoksa ateş sizede/ sanada dokunur.

 

…O halde o yüce Rabbinin adını tespih et! (Vâkı’a 56:74) Sen Rabbini an ki Rabbin de seni ansın.

 

…O halde, gücünüz ölçüsünde Allah´tan korkun, dinleyin, itaat edin. Ve benlikleriniz için bir hayır olarak infakta bulunun. Nefsinin cimrilik ve doymazlığından korunanlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir. (Teğâbun 64:16) Hem zaten seninde Allah’a ait olduğun bir evrende kimin malını kimden sklayabilirsinki.

 

…O halde, yalanlayanlara itaat etme! (Kalem 68:8)

 

…O halde, Allah´a ibadet edin! O´ndan korkun! Ve bana itaat edin… (Nûh 71:3) Resulün örnekliğinde ibadetleri Allah’a has kıl.

 

…O halde, Allah ile birlikte bir başkasına yakarmayın/Allah´ın yanında bir başkası için çağrıda bulunmayın. (Cin 72:18) Kulluk sadece Allah’a.

 

…O halde, Rabbinin hükmü karşısında sabret ve onların günahkârlarına da nankörlerine de boyun eğme. (İnsan 76:24)

 

…O halde, onlara acıklı bir azap muştula! (İnşikâk 84:24)

 

…O halde, yetimi örseleme, (Duhâ 93:9)

 

…O halde, bir işi bitirince yeni bir işe koyulup yorul! (İnşirâh 94:7). Bir işten yorulunca başka bir işe koyul. 

Evet dostlar ‘o halde’ araştırma yazılarımızın bu hafta sonuncusunu da yazdık.

Rabbimiz anlamayı ve anladıklarımızı hayata gecirenlerden olmayı nasib eylesin inşallah. Emanet olmanız gerekene emanet olun. Selam, dua ve dua talebiyle.