Muhittin KandırmazYazarlar

NASIL BİR AİLE?

Son yıllarda boşanmaların arttığı sizler de duyuyorsunuzdur. Boşanmakla bitmiyor, anne sevgisinden mahrum, baba şefkatinden mahrum çocuklar boşluğa düşüyor. Toplumun en küçük kurumu/yapısı aileler dağılıyor. Neden acaba? Bu olanlar sebep mi yoksa sonuç mu? Maalesef bu olanlar sonuç ama biz burada sonuçtan ziyade sebepleri biraz irdeleyelim.
Öncelikle yaşanmış bir olaydan bahsedeceğim; Bir kardeşimiz evli mutlu bir ailesi varken, çocuklarıyla ve eşiyle güzel bir hayat yaşarken bir gün hanımı ‘Efendi, ben senin yemeğini hazırlamak zorunda değilmişim, TV de hoca böyle söyledi’ der. Adamcağız da ‘doğrudur’ der geçiştirir. Başka bir gün hanımı ‘ben senin çamaşırlarını da yıkamak zorunda değilmişim’ der. Başka bir gün ‘eee ben şunu da bunu da yapmak zorunda değilmişim’ der. ‘Hoca bunu söyledi, yok şunu söyledi.’ Adamcağız bakar bu iş olacak gibi değil, başlar çare aramaya ve çareyi bulmuştur. Bir gün hanımını alır karşısına ve der ki ‘hanım senin hakların olduğu gibi benim de haklarım var ve ben bu haklarımdan bir tanesini kullanmak istiyorum.’ Hanım ‘neymiş o’ der ve adam, “…size helâl olan kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın…” (Nisâ 4:3) ayetini okur. ‘Ben ikinci evliliğimi yapacağım’ der. Tabi hanıma ateş düşmüştür ‘efendi etme, ben ettim sen etme’ der durur. Evet dostlar bu olay bize yakın bir şehirde yaşandı, peki bu olaydan nasıl bir ders çıkarabiliriz? Öncelikle hiç bir kadın sizin eşiniz olsa da sizin köleniz değildir. Tersi de geçerli hiçbir erkek te kimsenin kölesi değildir. Nasıl ki erkek evin geçimini temin etmek için çalışıp çabalıyorsa elbette ki her hanımefendi de evin işlerini yapacak, evinin hanımefendisi olacak. Elbetteki kocasını sabah kapıdan uğurlayacak akşam kapıda güler yüzle karşılayacak. Unutulmamalıdır ki eşler Allah’a söz vererek nikahlandılar.
“…Allah adına söz vermişlerdi: ama (olsun), nasıl olsa Allah’a verilen sözün hesabı sorulacaktı.” (Ahzâb 33:15) Evet belki eşlerin birbirlerine karşı yaptığı birçok şey görevleri değil ama fedakarlık olmadan olmaz. Allah’ın rızasıdır isanın eşini razı etmesi.
Peygamber efendimizin (sav) veda hutbesinden bir kesitle bitirelim. Ama Rabbim nasib esederse bu konu ile ilgili başka yazılar yazacağım inşallah.
“Ey insanlar! “Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırsa Allah size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.”
Selam, dua ve dua talebiyle.