Muhittin KandırmazYazarlar

NASIL BİR AİLE? (MUTLULUĞUN SIRLARI)

Bu hafta da mutluluğun sırlarını bir hikaye üzerinden anlamaya çalışalım. Öncelikle şunu söylemem gerekir, ‘başınıza gelenler elinizle yapıp ötelediklerinizdendir.’

Geçmiş zamanlarda çok zengin bir aile yaşarmış. Dünyalık her şeyleri olduğu halde bir türlü mutlu olamazlarmış. Adam oğlunu karşısına almış ve ‘Oğul, duydum ki buradan çok uzakta, çöl ortasında, saray gibi koca bir kalede yaşayan bir bilge varmış. Şimdi sen bu bilgenin yanına git ve bu bilgeden bizim için mutluluğun sırrını öğrenip gel.’ demiş. Delikanlı yola düşmüş, uzun bir yolculuktan sonra bahsedilen yere gelmiş ve görmüş ki kapıda bir yığın insan sıra bekliyor. O da sıraya girmiş ve sıra bizim delikanlıya gelmiş. Delikanlı bilgenin karşısındadır. Bilge sormuş, ‘Evladım derdin nedir?’ Delikanlı ‘Efendim bizim her şeyimiz olduğu halde bir türlü mutlu olamıyoruz.’ demiş. Bilge delikanlıya sapı ağzında olacak şekilde bir kaşık vermiş, kaşığın içine de zeytin yağı koymuş. ‘Evladım, bu sarayı gezeceksin ama bu zeytinyağını dökmeyeceksin.’ demiş. Delikanlı başlamış sarayı gezmeye ama gözü kaşıktaki yağda tabi. Gezmiş dolaşmış tekrar bilgenin yanına gelmiş. Bilge delikanlıya sormaya başlamış, ‘Evladım falan duvarda bir tablo, falan yerde bir şelale, falan yerde bir görüntü vs. vardı onları gördün mü?’ demiş. Bizim delikanlı mahcup bir şekilde (gözü yağda) olduğu için ‘Görmedim efendim.’ demiş. Bilge, ‘Git iyice gez de gel.’ demiş. Delikanlı ağzında kaşık tekrar gezmeye başlamış ve dönüp dolaşıp bilgenin huzuruna gelmiş. Bilge daha öncekine benzer soruları tekrar sormuş. Delikanlı her soruya olumlu cevap vermiş. Bilge delikanlıya, ‘Ya kaşıktaki yağ ne durumda? demiş. Delikanlı yağın bir kısmını dökmüştür. Bilge ‘Evladım, işte mutluluğun sırrı burada; hem hayatı yaşayacaksın hem de hiç bir şeye zarar vermeyeceksin.’ der.

Gelelim evlilikle ilgili acizane bazı tavsiyelere ki bunların bir çoğunu yaşayarak tecrübe etmişimdir. Hepsi size uymayabilir ama uygularsanız faydalı olacağına inanıyorum.

1. Evlilik ahdinize kesinlikle uyun.
2. Emir cümlesi kullanmayın. ( Emir yerine daha yumuşak cümleler tercih ediniz.)
3. Yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın.
4. Görevleri paylaşın, geride kalana yardımcı olun.
5. Kızmayın, anlamaya çalışın ve karşılıklı anlayışa önem verin.
6. Kesinlikle kimseyle kıyaslamayın.
7. Sevgi, saygı ve güven bağını kurun güvendiğinizi hissettirin.
8. Bazen arada bir (gaz) verin, egosunu ihmal etmeyin.
9. Eşinizi değil kendinizi değiştirin.
10.Bağlılık hissiyle aşk arasında nasıl bir fark olduğunu bilmelisiniz. Aşk nasıl hissettiğinizle ilgilidir. Bağlılık ise sevdikleriniz için neler yapabileceğinizle ilgilidir.
11. Fikir ayrılıkları rahatsız edici değildir. Hatta eşinizi daha iyi anlamanız için size fırsat verir.
12. Onu dikkatli bir şekilde dinleyin tam olarak ne söylemek istiyor anlayın.
13.Onunla ilgili güzel şeyler düşündüğünüzde bunu hemen söyleyin.
14. Güzel sözler ve iltifatlar sizin ilişki bankanızdaki en önemli yatırımınızdır.
15. Evlilikte en önemli şey sevgidir bunu yitirmediğiniz sürece çözülmeyecek sorun yoktur yeter ki fırsatçılık yapmayın.
16. İyi bir koca sağır (her şeyi duyduğu halde duymayan), iyi bir hanım da kör olandır (gördüğü halde görmeyen). Haramlar hariç.
17. Her halükarda evlenin. İyi bir eşiniz olursa mutlu olursunuz. Eğer eşiniz kötü olursa filozof olursunuz.
Bu haftalık bu kadar. Selam, dua ve dua talebiyle..