KÜTÜPHANELER HAFTASI KUTLANDI

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü mile birlikte Kütüphaneler Haftasını kutladı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Açılış konuşmalarında kürsüye gelen Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı Kur’an-ı Kerimin inen ilk ayetinin “oku”olduğuna işaret etti.

İl Müdürü Küçükdağlı yaptığı konuşmada: “Kahramanmaraş; edebiyat dünyasında çok bilinen ve saygın bir yere sahip olan şairleri, yazarları ve ozanları nedeniyle “Şiirin Başkenti” olarak bilinmektedir.2004 yılından beri Kütüphaneler Haftası münasebetiyle yerel olarak organize edilen kitap fuarı ,2014 yılından itibaren ulusal bazda yayın evleri ve yazarların katılımı ile Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı’na dönüştürülmektedir.

Bugün itibarı ile 50,000’i İl Halk Kütüphanesinde olmak üzere ilimiz halk kütüphaneleri kitap koleksiyonlarında toplam 180.000 eser bulunmaktadır ”dedi.

Açılış konuşmasının ardından Afişlerle Kütüphane konulu slayt gösterimi yapıldı.Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kütüphaneler Şube Müdürü Serdar Yakar ‘Yeni Enformasyon Teknolojileri ve Kütüphaneler’ konulu konferans sundu.Şube Müdürü Yakar Türk Edebiyat tarihine damga vuran Yedi Güzel Adam’dan şiirlerle konuşmasını sonlandırdı.

Programın sonunda Kahramanmaraş genelinde kütüphanelerden en çok kitap okuyanlara başarı belgesi ve çeşitli hediyeler verildi.

Programa Vali Yardımcısı Faruk Eraslan, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, KMTSO Başkanı Serdar Zabun ile il müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.