kaynak : Türkiye Cumhuriyeti izin vermeyecektir dedi.

Kaynak, yaklaşık 3-3.5 yıllık bir macerası bulunduğunu ifade ederek, “Suriye’nin topraklarının yarısından fazlası Irak’ın topraklarının 3’de birini işgal edilmiştir. Dünya 65 ülke ile en modern silahlarla sahip, en güçlü donanımlara sahip büyük asker sayısına sahip, koalisyon güçlerinin uzunca bir süreden beri hava hareketi ile yok etmeye çalıştıkları DEAŞ terör örgütü mensuplarına en ciddi, en kapsamlı ve en netice alan mücadeleyi Türk Silahlı Kuvvetleri yapmaktadır. Hareketin başladığı zamandan bu yana yaklaşık 4 ayı geçti. Bu tarihe kadar 2 bin 200 kilometrelik alan temizlendi. Terör örgütü DEAŞ unsurlarından temizlendi. PYD terör unsurlarından temizlenmiştir” dedi.Başbakan Yardımcısı Kaynak, “Ancak tabi ki ülkemizin güvenliğini, oradan başlaması, oradan başlama stratejisi çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri asla işgal niyetiyle ilhak niyetiyle, istila niyetiyle Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye topraklarında değildir. Ancak Suriye’de oluşan otoriter boşluğu, Suriye’de kalmayan devlet yapısı münasebetiyle hepimiz, en çok Kilis, bu acıyı yaşadı, o topraklardan Türkiye’ye doğru, en fazla Kilis’e olmak üzere Gaziantep’e saldırı oldu, terör ve terör geçişi oldu” dedi.

 

35 bin kişilik barınma merkezi yapılacak

Başbakan Yardımcısı Kaynak, Türkiye Cumhuriyeti olarak Suriyelilerin kışı rahat geçirmeleri için istemeleri halinde geçici barınma merkezlerini oluşturduklarını ifade ederek, “Oluşacak kapasitenin yaklaşık 35 bin kişiyi olmasını bekliyoruz ki zaten Halep’te tahliye edilen insan sayısı buna çok yakın bir sayıdır. Buraya geliş sebebimiz ise Hatay’dakine benzer bir farklılık içeriyor” dedi.Türk Silahlı Kuvvetleri dünyanın en kabiliyetli, en kahraman, en cesur ordusu olduğunu vurgulayan Kaynak, “Bildiğiniz gibi geçen Çarşamba günü Türk Silahlı Kuvvetlerimizin desteğiyle Özgür Suriye Ordusu tarafından yürütülen Fırat Kalkanı operasyonu çerçevesinde Kilis’e çok yakın mesafedeki El Bap’ta bombalı intihar saldırısıyla çok sayıda asker, kahraman askerimiz yaralandı. 16 da askerimiz şehit oldu. Özgür Suriye Ordusu’nu destekleyen Türk Silahlı Kuvvetlerimiz aslında kendi içerisindeki ‘hain unsurlardan temizlendikten sonra dünyanın en kabiliyetli, en kahraman, en cesur ordusu olduğunu şuanda Fırat kalkanı operasyonuyla göstermektedir” şeklinde konuştu.

“Avrupa’nın güvenliği Türkiye’den başlar”

Operasyonun başarıyla yürütüldüğünü ifade eden Kaynak, “Biz şunu biliyoruz, yapılan iş, Türkiye’nin güvenliği içindir, yapılan iş ülkemizi bölünmez bütünlüğü içindir. Yapılan iş insanımızın, güvenliği içindir. Ancak müttefiklerimizin şunu bilmeleri gerekir, ‘Türkiye nasıl kendi güvenliği için bu operasyonu yapıyorsa Allah’a hamdolsun başarılı olmuşsa, müttefiklerimiz şunu bilmelidir ki, Avrupa’nın güvenliği aslında Türkiye’den başlar, bizim güvenliğimiz Suriye ve Irak sınırından başlar, sınırımızı sağlama almalıyız, Ama Avrupa’da, kendi güvenliğinin başlayacağını unutmamalıdır” ifadelerini kullandı.

 

“Çobanbey RAİ bölgesi imar edilecek”

Kaynak, Azez tarafında 180-190 bin kişinin ağır kış koşullarında yaşadığını, bu insanların hem barınmaları hem de iadesini temin etmesi için vali, belediye başkanı ve milletvekilleri ile konuştuklarını ifade ederek, “Suriye’deki arkadaşlarımıza bin 10 TIR yardım malzemesi gönderdi. Elbeyli Çobanbey’in karısında rai bölgesinde kahır ekseriyeti tahrip edilmiş durumda, bunlar sivil yapılar, 21. yüzyıl dünyasında sivil insanların yaşadığı bilinen köylere bir zalim diktatör tarafından tepelerine bomba yağdırarak, tahrip edilmiş yerler. Buraların yeniden ihyası ve inşası içinde ebetteki hem bizim milletimiz hem de sivil toplum kuruluşlarımız hem dünyanın çeşitli yerlerinden çeşitli duyarlı kesimler, yarımcı olma gayreti içerisindeler. Bu hususun koordinasyonu da gelecek yapı malzemeleri, oranın yeniden imarı için Kilis valiliğimiz, koordinatör olacaktır. Tarihi Çobanbey kapımız yeniden hayata geçiriliyor. Biz AFAD olarak orada bir büyük gelişmiş lojistik modern bir merkez kurma kararı verdik” dedi.

 

“Şengal’de yeni bir kandil olmasına müsaade etmeyiz”

Basın mensuplarının sorusu üzerine Kaynak, “Birleşmiş Milletler sözleşmesinin sınırımıza gelen her türlü faaliyetini, yok etme görevi veriyor. Bu sözleşmesine verdiği yetkiyle Kandil ve Fırat Kalkanı Harekatını yapıyoruz. Şengal’de yeni bir kandil olmasına müsaade etmeyiz. Ülkemize yeni bir mikrop merkezinin oluşmasına Türkiye Cumhuriyeti izin vermeyecektir. Asla müsaade etmez, ama Barzani kendi egemenlik sınırları, içerenin de olduğu için kendi görevini yapıyor. Sayın Barzani’nin başarılı olması en büyük temennimiz, ama olmadığı takdirde de bunun gereğini yine Türkiye Cumhuriyeti, Türk Silahlı Kuvvetleri, marifetiyle  artık onun eklini cehedi askeriye belirleyecektir” diye konuştu.

 

BAŞBAKAN YARDIMCISI KAYNAK, KİLİS VALİLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Kilis’te Valiliği ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Elbeyli’nin karşında Çobanbey’de zeytinlik alanda yaklaşık 180 bin insan var. Kış şartlarına girdik. Bu insanların 70-75 bini çadırlarda, diğerleri serbest alanda kalıyor” dedi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, geniş güvenlik önlemleri altında geldiği Kilis’te Valiliği ziyaret etti. Valilik Şeref Defterini imzalayan Kaynak, burada yaptığı açıklamada, “Biz bugün AFAD Başkanımız Halis Bilden ve sağlık hizmetleri genel müdürümüz Hasan aydın ile birlikte Hatay Cilvegözü’ne geçtik, oradan da buraya geldik. Valimiz, Belediye başkanımız ve milletvekillerimizle beraber hem bir durum tespiti yapalım istiyoruz. Geçen hafta El bab da vatanımız için milletimiz için ülkemizin bölünmez bütünlüğü için kahramanca mücadele eden ve yaralanan askerlerimizi ziyaret edelim istedik. Kilis’te çok önemli bir muhacir nüfusu var. Elbeyli’nin karşında Çobanbey’de zeytinlik alanda yaklaşık 180 bin insan var. Kış şartlarına girdik. Bu insanların 70-75 bini çadırlarda diğerleri serbest alanda kalıyor. Kış şartlarında hangi insani yardımları yapabiliriz? Valimizle, milletvekillerimizle, belediye başkanımızla bunları görüşeceğiz” dedi.

Daha sonra Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda Kilis Valisi İsmail Çataklı’dan brifing aldı. Başkan Yardımcısı Veysi Kaynak’a, AK Parti Kilis milletvekilleri Mustafa Hilmi Dülger, Reşit Polat ve Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara eşlik etti.(haber merkezi)