KARŞILIĞI CENNET OLAN İBADET: SALİH AMEL – 2

Salih amel nedir sorusuna Kur’an dan cevaplar arayalım. Öncelikle şunu söylemem gerek: Salih amel, ikinci üçüncü şahısların faydalanacağı güzel işlerdir. Unutmamak gerek ki bizler alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmetiyiz. Yani sadece Müslümanlara değil tüm insanlığa.. Peki bir yandan bunu söylerken diğer taraftan neden sadece kendi camiamız ya da kendi mezhebimizin iyiliği  için mücadele ederiz? Oysa ki Rabbimiz bizden var gücümüzü insanlığın kurtuluşu için harcamamızı istiyor. Tabir yerindeyse ey kulum, sen gücünü harca bittiğin anda ben imdadına yetişeceğim diyor. Bunu Hz. İbrahim, Hz. Musa,Hz. Muhammed (hepsine selam olsun) ve başka peygamberlerin hayatlarında görüyoruz. Acaba diyorum biz Allah’a güvenmiyor muyuz? Oysa iman etmek demek, ben kayıtsız şartsız teslim oldum demek değil mi?

Evet özgürlük isteyen Allah ın gör dediği yerden bakmak zorundadır. Allah kulluk ister, başkaları ise kölelik. Ama nedense insan kulluğu değil köleliği tercih ediyor. Kulluk gönüllülük yani sorumluluktur, kölelikse zorakilik yani sorumsuzluk. Allah dileyenin kapasitesini artırır. Yani bittiği noktaya kadar tüm gücünü harcar ve bildiklerini hayata geçirirse bilmediklerini ona öğretir. Allah kimseden gücünün üstünde birşey istemez, insan zor yokuşu geçmek için mücadele etmelidir. Peki nedir zor yokuş? “Hakikaten Biz insanoğlunu farklı meşakkatlere dayanıklı yarattık.(Beled 90:4)“Ve ona (iyilik ve kötülüğün) açık seçik iki yolunu da göstermedik mi?” (Beled 90:10). “Fakat o, (ucunda cennet olan) sarp yokuşu tırmanmak için hiçbir bedel ödemedi.” (Beled 90:11) “Bilir misin nedir o sarp yokuş?” (Beled 90:12) “Bir kişiyi daha zincirlerinden kurtarmaktır” (Beled 90:13). Kölelikten kurtarmak olduğu gibi bağımlılığından kurtarma gibi de anlaşılır acizane.

“Veya açlık gününde (muhtaçları) doyurmaktır;”(Beled 90:14)“(mesela) yakını olan bir yetimi,” (Beled 90:15). Unutmayalım ki zalime dini sorulmadığı gibi mazluma da dini sorulmaz. Zalim zalimdir, mazlum mazlumdur. “ya da evsiz barksız, yurtsuz yuvasız bir düşkünü…” (Beled 90:16). Uzaklara gitmeye gerek yok etrafımıza bakarsak bu tipler çok.

Daha sonra, iman edenlerden olmak ve birbirine hakkı ve merhameti tavsiye etmektir. (Beled 90:17). Salih amel işleyip cennet beklemek için mutlaka iman etmek gerekiyor, mesele bu.

“İman edip salih amellerde bulunanların ecirleri eksiksiz ödenecektir. Allah, zalim olanları sevmez.” (Âl-i İmrân 3:57) 

Evet dostlar iman edeceğiz ardından Salih amel işleyeceğiz ve başta kendimiz olmak üzere kimseye zulmetmeyeceğiz. İleriki zamanlarda Kur’an da Salih amel ile ilgili ayetler üzerinden devam ederiz inşallah

Selam, dua ve dua talebiyle.