KAHRAMANMARAŞ’TA 26 TESİSİN TEMELİ ATILDI

Kahramanmaraş’ta 284 Milyon TL tutarında olan 15 yatırımın temeli atılırken, 11 tesisin ise açılışı gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla Kahramanmaraş’ta 284 milyon lira tutarındaki 26 tesisinin temel atma ve açılış töreni düzenlendi. Düzenlenen törende temel atma ve açılışı gerçekleştirilen 26 tesisin 4’ü baraj, 1’i sulama, 19 adet taşkın koruma tesisi ve 2 adedi ise ormancılık ve yangınlarla mücadele projesinden oluşurken, Bakan Prof. Dr. Eroğlu, 10 aileye gelir getirici tür sertifikası ve 6 aileye Orköy kredisi verdi.

“O ÇOK KORKTUĞUNUZ DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SINIR KOMŞUNUZ OLMASINI SİZ İSTER MİSİNİZ?”                                                                                                                                   15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen, toplu temel atma ve açılış töreninde konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, 15 Temmuz darbe girişiminin Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Türkiye’nin yaşadığı en önemli hadise olduğunu söyledi. Avrupa ülkelerinin, hakkında yakalama kararı bulunan eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a ve PKK’ya yönelik tutumunu eleştiren Kaynak, şöyle devam etti:”Ey Avrupalı dostlar, dostsanız eğer bilmelisiniz ki Avrupa’nın güvenliği Türkiye’den başlar. Siz Türkiye’de bölücülükten, Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) hizmet etmekten, yayın politikasıyla, yazdıklarıyla, MİT tırları meselesinden bahsediyorum, yargılanan ve adliye önünde bir zavallının, bir meczubun silah çekmesi üzerine karısının arkasına saklanan bir haini saraylarınızda ağırlayın. Ona ödüller verin. Siz Avrupalılar, parlamentonuzda, Belçika’da PKK terör örgütünün çadır kurmasına izin verin, Avrupa Parlamentosu koridorlarında onların faaliyetlerine izin verin. O hainlerin, bölücü terör örgütü canilerinin posterlerinin asılmasına izin verin ama asla unutmayın, sizin güvenliğiniz de Türkiye’den başlar. Avrupa ülkelerine, “O çok korktuğunuz DEAŞ terör örgütünün sınır komşunuz olmasını siz ister misiniz?” sorusunu yönelten Kaynak, “Avrupa’nın sözüm ona demokrat ülkeleri siz ister misiniz Türkiye’nin parlamentosunda DEAŞ’ın o kapkara bayrağı asılsın? Siz ister misiniz Türkiye’nin sokakların ve meydanlarında DEAŞ’ın çadırı kurulsun, Bağdadi’nin posterleri asılsın? Eğer Avrupalılar siz bunları istemezseniz biliniz ki Türk milleti ve o milletin kendi içinden çıkardığı hükümeti o hainlere açtığınız bu kucağı asla unutmayacaktır” dedi.

‘BU MİLLETTEN ALDIĞI YETKİYLE POSTA KOYANLARA GÖZ MÜ YUMSAYDIK?’ Türkiye önemli hadiseler yaşarken anamuhalefet partisinin akıl ve insaf dışı bir bildiri yayınladığına değinen Kaynak, CHP’nin bu milletin geleceğini düşünmediğini kaydeden Kaynak, “Cumhuriyet Halk Partisi bu milletin öz değerlerine hiç mi bakmaz. Biz bölücü terör örgütünün parlamentoda maşalığını yapanlara, uşaklığını yapanlara müsamaha mı göstersek. Hiçbir HDP’li milletvekili kendi ayağıyla savcıya, hakime gitmeyecek, ‘güçleri yetiyorsa gözaltı kararı versinler, zorla getirme kararı versinler, yakalama kararı versinler’ diye bu millete, bu milletten aldığı yetkiyle yargı görevini yapanlara, posta koyanlara göz mü yumsaydık?” ifadelerini kullandı.

‘NE FARKI VAR DEAŞ’IN FETÖ’DEN, FETÖ’NÜN HAŞDİ ŞABİ’DEN?’ Bir yandan FETÖ, bir yandan DEAŞ ile uğraşırken, bir yandan da Irak’ta HaşdiŞabi diye bir “garabet” çıkartıldığının altını çizen Kaynak şunları kaydetti: “5-6 yıl önce DEAŞ’ı ortaya çıkartanlar, ona silah verenler, ona malzeme verenler güya Sünni İslam adına terör faaliyetinde bulunmak üzere bir terörist örgüt oluşturanlar, bugün de Şiilik adına Irak’ta HaşdiŞabi’yi oluşturuluyorlar. Bu terör örgütleri, maalesef barış ve selamet dini olan İslam adına kafa kesenler, dün Sünnilik adına bunu yapanlar, yaptırılanlar, bugün Şiilik adına yaptırılıyor. Ama Türkiye’de bütün bunların da daha vahşisi 15 Temmuz’da yapıldı. Kendisini bir vaiz, ilim ve irfanla uğraşan, eğitimle uğraşan biri olarak gösteren, böylece insanları peşine takan bir hain kendi uçağımızla, kendi tankımızla gene bir Müslümanın kafasına bombalar yağdırmıştı. Ne farkı var DEAŞ’ınFETÖ’den, FETÖ’nünHaşdiŞabi’den? Hiçbir farkı yok. Bunlar proje örgütlerdir. Asla ama asla sizin iman dolu göğsünüzü aşamayacaklardır. Çünkü, ümmetin ve milletin lideri, inandığımız insan Recep Tayyip Erdoğan gibi bir sağlam kayaya tosladılar. Çünkü, arabası taranmasına rağmen ‘Ben Ankara’ya gideceğim. Ankara’da hükümetin başı olarak bu darbeyi bastıracağım’ diyen Binali Yıldırım’a tosladılar.” Kaynak, FETÖ’nün milletin her bir ferdine, her bir kahramanına tosladığını, o yüzden bundan sonra işinin kolay olmadığını belirterek, FETÖ’cü hainlerin, hangi planı işletirlerse işletsin karşılarında milletin dimdik iradesinin devam ettiği, her birinin inlerinden bulunup çıkartılıp yargı önüne götürüleceğini kaydetti.   ‘PROJE ÇOK HIZLI YÜRÜYOR’ Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise törende yaptığı konuşmada, “Büyük bir yatırımla geldik 26 tane tesisin temeli atılacak, açılışı yapılacak. Bunun miktarı 284 milyon TL. Biz bugün sabah koordinasyon toplantısı yaptık DSİ’de. 2016, 2017, 2018 yıllarını Kahramanmaraş’ta barajlar, göletler, sulama tesisleri, nehirler ve ormancılık faaliyetlerini de muazzam bir yatırımlarla ilerlettik. Burada gördüğünüz gibi Kılavuzlu sulaması çok önemliydi. O kadar verimli ki adeta 6 kat zirai gelir artışına, çiftçilerimize muazzam bir gelir artışına sebep olacak. Bu konuda özellikle Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak’a teşekkür ediyorum. Özellikle Cumhurbaşkanımız Başbakanken bu projenin GAP kapsamına alınmasını istedi. Bu yüzden bu proje çok hızlı yürüyor. Bu projeyi biraz öne çektim. 15 Temmuz 2019 saat 16.59’a kadar bitirme talimatı verdim. Bunun dışında çok sayıda baraj var. Elimizde liste var. Bunun dışında buraya gelirken müjdelerle geldim. Her gelişte müjde veriyoruz. Şu ana kadar verdiğimiz müjdelerin sayısı 98 müjde olmuş. 1 milyar 209 liralık. Kısa zamanda 18-20 ayda 90 müjdenin 70 tanesini bitirmişiz. Çünkü biz sözünün eri bir hükümetiz söz verince yaparız. Bu zamana kadar ne söz vermişsek Kahramanmaraş’ta yerine getirdik” dedi.

‘KAHRAMANMARAŞ’TA DESTAN YAZACAĞIZ’ Kahramanmaraş’a bu defa 36 müjdeyle geldiklerinin altını çizen Eroğlu, “Toplam maliyeti 322 milyon TL. Bunların içinde 23 DSİ, 9 tane orman genel müdürlüğüne, 3 tane doğa koruma ve milli parklar müdürlüğüne 1 tane de meteoroloji müdürlüğüne ait. Bunları teker teker okursam saatler alır. Eskiden iş kolaydı 1 tane tesis oluyordu onu ezberle gel 2 saatte anlatıyorduk. Ama şimdi o kadar çok liste var ki hepsini okusak herhalde iki saat sürer. Bunların hepsini yapacağız Kahramanmaraş’ta destan yazacağız. Çünkü siz her şeyin en iyisine layıksınız” şeklinde konuştu.

‘DÜNYADA CENNETİ GÖRMEK İSTİYORSAK, KAHRAMANMARAŞ’A GİDECEĞİZ’ Eroğlu, son olarak konuşmasında şunları kaydetti: “Burada tarım çok iyi gidiyor. Sulamalar çok iyi gidiyor. Barajlar, göletler. Artık devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtik. Burada ormanlık alanda vatandaşlara gelir getirici bir takım hizmetler sağladık. Mesela Dulkadiroğlu ilçesi Şerefoğlu Mahallesi’nde fıstık çamı, aşağı yukarı 60 dekarlık alanda 160 tane fıstık çamı veriyoruz. 3 yıl bakımı masrafları bize ait geliri 49 yıl vatandaşlara ait. Kozlu derede özellikle ceviz her birine 5 dönümlük veriyoruz vatandaşlara ve 50 tane ceviz ağacını dikerek teslim ediyoruz. Sadece onlara cevizlere bakıp toplayıp satmak kalıyor. Biz bu anlayışı değiştirdik. Artık bütün köylerimize orman köylerine gelir getirici ağaçlandırma yapıyoruz yapacağız. Çünkü her şey millet için. İnsanı yaşattı ki devlet yaşasın. Cumhurbaşkanımız ‘Kahramanmaraş için ne gerekiyorsa yap’ dedi. Burada büyük tesisleri işletmeye aldık. Geçen yılsonuna kadar 16 milyarlık yatırım yapıldı. Kahramanmaraş yatırımlar sırasında 2 ya da 3. sırada. Bize ne gerekiyorsa ödenek tahsis etti. Sevgili kardeşler şu anda bütün yatırımlarda birincilik bizde 3 milyar 579 TL ile. Bu rakamlar geçen senenin sonuna göre. İnşallah bu sene sonunda 3 buçuk milyar lira ile birinciliği devam ettireceğiz. Çünkü burada en çok Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yatırımlarına ihtiyaç var. En büyük yatırımları da biz yapacağız. Bu sene hükümetimizin yatırımları da 16 milyardan 18 milyara çıkacak. Çünkü yılsonunu da hesap ediyoruz. Diğer müjdemiz de bugün koordinasyon toplantımızda bahsettik. Burada ticaret var, sanayi var, ziraat var. Eksik olan turizm. Biz bir mastır planı hazırladık. Önümüzdeki ay Başbakanımızın riyasetinde bütün bakanlıklar, belediye başkanlıkları kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri gelecekler. Burada zengin turistlerin gelip bol para bırakacağı tabiat turizmi mastır planını faaliyete geçireceğiz. Bunun sözünü veriyoruz. Hatta diyeceğiz ki dünyada cenneti görmek istiyorsan gel Kahramanmaraş’a gideceğiz.”

‘GECEMİZİ, GÜNDÜZÜMÜZE KATARAK ÇALIŞMA GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ’ Meydanda 30 gün boyunca nöbet tutulduğuna değinen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 15 Temmuz’u hatırlatarak şu ifadeleri kullandı: “15 Temmuzda ülkemizi alçakça bir saldırı olmuştu. Türkiye’yi iman yolunda canını ortaya koyanların canına alçaklar, Fethullahçı teröristler kastetmeye çalıştılar. Ama bu aziz millet buna karşı durdu. İman dolu göğsünü siper etti. Bizler de AK kadrolu olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Başbakanımızın önderliğinde değerli bakanlarımız ile beraber onların peşinden Türkiye’mizi, Başkanımızı imar etme yolunda gecemizi, gündüzümüze katarak çalışma gayreti içerisindeyiz. Bu meydanlarda, milli iradeyi canınız pahasına korumanız bize daha büyük sorumluluklar yüklemekte.

‘KAHRAMANMARAŞ EĞİTİMİNE BAKANIMIZ ÇOK BÜYÜK BİR KATKI VERDİ’ Geçmişten bu yana Kahramanmaraş için herhangi bir talepte bulunduklarında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun geri çevirmediğini belirten Erkoç, şunları kaydetti: “Şehrimizin batı bölgesinde Kahramanmaraş’ta çok büyük bir eğitim problemi vardı. Derslik yapacak arazi yoktu.  Kendilerine söylediğimizde Onikişubat ilçemizde çok değerli bir araziyi yaklaşık 100 dönümü eğitime tahsis etti ve bugün derslikleri bitti. Kahramanmaraş eğitimine bakanımız çok büyük bir katkı verdi. Büyükşehir olarak hem DSİ’den, hemde Orman Bakanlığından talep ettiğimiz mesire alanları hiçbir polemiğe girmeden bakanımı tahsis etti. Başbakan Yardımcımız ise göreve geldiğinden bu yana büyükşehir olarak çok büyük katkılarda bulunmakta. Bizim projelerimizi bizzat kendisi talip etmektedir. Hizmetlerin hayırlaravesile olmasını diliyorum.”

‘DEVLETTEN ALINAN TEŞVİKLERİN EN İYİ KULLANAN İL KAHRAMANMARAŞ’TIR’ Kahramanmaraş’ta tarım sektörünü önemli bir sermayeye hükmettiğini söyleyen Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, işçi istihdamında firma olarak baktığımız zaman tarım sektörünün önde geldiğini gördüklerini belirtti. Özkan, “Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel hocamız Anadolu’nun dört bir yanında olduğu gibi ilimizde de çok nitelikli işlerin sunduğunu hep beraber görüyoruz. Şimdiye kadar ilimize yapılmış olan son 14 yılda 16 Kat trilyonun 3 Kat trilyonundan fazlası Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından Kahraman şehrimizin kahraman insanlarına ve çiftçilerine hizmet olarak kırsal alanda yaşam kalitesini arttırmak için sunulmuştur. Kendilerine teşekkür ederiz. Gerçekten insanlarımızın refleksleri milli ve manevi değerlerine bağlılık çalışkanlığı dillere destan diğer bütün şehirlere örnektir. Devletten alınan teşviklerin en iyi kullanan il Kahramanmaraş’tır. Devletten alınan parayı bu ile büyük bir katma değer yaratarak sunan örnek illerimizden birisidir. Kahramanmaraş’ın belli bir sermaye hükmeden, çok fazla sayıda işçi istihdam firmalara baktığımız zaman ağırlıklı olarak tarım sektöründen gelmektedir. Bu tarım sektöründen alnın teriyle toprakla temasla en kutsi tarafından hayatın, insanlığın ve tabiatın iç içeliği ile beraber aynı zamanda belli sermaye birikimini yapmışlardır. Bu alanı da en fazla iyileştiren toprağın su ile buluşturulmasıdır”şeklinde konuştu.

‘YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRIYORUZ’ Orman ve Su İşleri Bakanlığının çalışmaları, yatırımlarının kırsal alanda gelir çeşitliliğin arttırılması olduğunu dile getiren Özkan, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Gücü düşük olan insanlarımıza, köylümüze ve çiftçimize yöneliktir ve bunların yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yöneliktir. Orman Su İşleri Bakanlığının ve Devlet Su İşleri Bakanlığının önemli özellikli bir tarafı ise diğer yatırımların fiziki binaları yapar kullanırız, tekrar onarılması gerekiyor, ömrü dolduğu zaman bir daha yapmamız gerekiyor. Ama DSİ’nin yatırımları toprağı su ile buluştururken bütün köyde yaşayan insanlarımızın hayat şartlarını kolaylaştırmakta ve bu yatırımların geri dönüşümünü sağlamaktadır. Tarımsal verimliliği arttırarak o yatırım için harcadığınız paraları geri getiren yatırım türüdür. Bakanımızın talimatlarıyla, Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak koordinasyonunda ilimizde kırsal kalkınmayla yapılan toplantılar vardı. Çiftçilerimizin durumunu iyileştirmeye yönelik bir takım toplantılar yapıldı. Bunlar eylem planlarına dönüştürüldü. Orman ve Su İşleri ile ilgili Başbakan Yardımcımız talimatıyla yerelde oluşturulan talepler Bakanımıza arz edildi. Bakanımız Veysel Eroğlu hocamız talimat verdiler. Bütün bu eylem planındaki projelerde tahakkuk edecek. Bugün onlardan bir demidir. 26 tesisin açılışı ve temel atma töreninde hep beraber bu mutluluğu yaşıyoruz.”