KAHRAMANMARAŞ KİTAP FUARINDA BULUŞALIM

Buluşalım.
Buluşalım en güzel yerde, en güzel iklimde.
Buluşalım.
Tarihten iz taşıyan desen desen bir kilimde.

Evet, yazıma böyle şiirimsi sözlerle başladım.

Evet, buluşmak üzeredir bu seferki yazım. Kitap üzerinedir bu seferki yazım. Kitap fuarında buluşmak üzerinedir bu seferki yazım.

Kahramanmaraş’ta 5 yıldır Uluslararası Kitap Fuarı düzenlenmektedir. Bu fuarlara hasbelkader Bizler de bir kaç kez iştirak ettik. Ve kısmetse 5. Kitap Fuarına 20-21 Ekim 2018 tarihlerinde Biz de katılıp son 2 kitabımı sizlere takdim edeceğim.

Yüce Rabbim (cc) nasip eyledi ve 8 kitabımızı yayınladık. Yayınladığım 6 kitabımın nüshaları şu an mevcut değil. Hepsini okuyucularımıza takdim eyledik. Kısmetse son 2 kitabımızı da Dostlara ve kitapseverlere yine dağıtacağız ve istifadelerine sunacağız.

Kitap en güzel dost ve en vefalı arkadaştır. Bu sözü alışagelmiş bir söz olarak çok duymuşsunuzdur. Bu sözün hakikat olduğunu insan yaşlandıkça daha çok anlıyor. Yaşlandıkça çoğu gerçekler bir bir açığa çıkıyor. Dost sandığınız nice kişi ve nice şeyin bir hiç olduğunu ve hepsinin de boş olduğunu anlıyorsunuz. Ancak başucunuzda her daim kitapların mevcut olduğunda ve açıp da okuduğunuzda size çeşit çeşit bilgiler sunduğunu ve sizin güzel vakit geçirmenize yardımcı olduğunu anlıyorsunuz.

Dost bildiklerin ve esasta menfaat için yanında olanların gün geldiğinde seni terk edeceğini iyi bil. Ancak kitaplar seni bırakmaz ve terk etmez. Sen onu terk etmedikçe kitaplar seni asla terk etmez Yeter ki sen tut kitabı ve aç oku onu. Sen tuttukça kitap seni bırakmaz. Sen okudukça o da sana açar yüreğini. Sana sunar tüm bildiklerini. Kitap varsa yalnızlık yoktur. Eğer senin hayatında kitap yoksa ne kadar da dostun olsa yalnızlık seninledir.

Şu da bir gerçektir: “Her kitap bir mesajdır. Her kitap bir sesleniş ve bir hitaptır.”

Şu da ezeli bir hakikattir Bizim için: “Tüm kitaplar yalnızca bir Kitabın anlaşılması ve daha iyi kavranması için bir şerh hükmündedir.” O kitap Yüce Mevla’mızın (cc) bize seslenişi olan Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an-ı Kerim kitapların anasıdır. Öyle bir kitap ki, ilk emri “oku” olan bir kitap ve en kutlu hitap.

“Oku” sözü Dünya’nın içerisinde en kutlu bir hitap ve en güzel bir kelimedir. Oku, oku ve oku. Oku, çünkü, huzura açılan kapı okumaktan geçiyor. Oku, çünkü, kitap okunmayan ve kitaba ilgi gösterilmeyen bir toplumda, insanların medeni bir şekilde yaşamaları mümkün değildir.

Kitaba ve okumaya en büyük değer veren bir Din’in ve bir Ümmetin müntesipleri olarak bizler ne durumdayız? Hiç de iyi durumda değiliz. Okumayan bir toplumuz. “Okumayan” derken, üniversiteleri dolduruyoruz da, kitap okumuyoruz. Yani üniversitede okumak ile kitap okumak aynı değil.

Geçen gün bir yerde okumuştum: “Ülkemizdeki tüm üniversitelerimizin kütüphanelerindeki kitap sayısı 12 milyondan biraz fazladır. Bu rakam Amerika’daki bir Harvard Üniversitesinin kütüphanesindeki kitap sayısından daha azdır. Aynı şekilde, İngiltere’deki Cambridge Üniversitesinin kütüphanesindeki kitap sayısından da daha azdır. Bu acı gerçek karşısında durup düşünmek gerekir.”

Ülkemizdeki üniversitelerimizin geriliği sırf kütüphanelerindeki kitap sayısının azlığından kaynaklanmıyor. Üniversitelerimiz araştırma ve geliştirme (AR-GE) faaliyetleri bakımından da geridir. Bir araştırma ve kıyaslama yapsalar şu da muhtemelen bir gerçek olarak ortaya çıkacaktır. Ülkemizdeki tüm üniversitelerimizdeki AR-GE faaliyetleri bir Cambridge, Oxford ya da Harvard’ın oldukça gerisinde kalacaktır. Buna da adım gibi eminim. “Buna neden eminsin” diye soracaklar olabilir. Cevabımı bir atasözüyle vereyim: “Görünen köy kılavuz istemez.”

Dünya’nın ilk 100 üniversitesi arasında Ülkemizden hiçbir üniversite yoktur. Peki, ilk 500 arasında Türkiye’den bir üniversite var mı? Sanırım sonlara doğru bir ya da iki üniversitemiz ilk 500’de yer almaktadır. Bunlar acı gerçekler, maalesef.

Kitap, kütüphane, ilim ve araştırmadan bahsettiğim bu anlarda, memleketimiz Kahramanmaraş’ta, Anadolu’nun en büyük kitap fuarı 5 yıldır Ekim ya da Kasım aylarında açılmaktadır. Kitap fuarları bir Ülkede kitapların çoğalmasını ve halkın kitapla haşir-neşir olmasını sağlayan güzel bir düşüncedir. Kitap yazmaya teşvik edici bir özelliği bulunmaktadır. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Bunun yanında kitap fuarları yazar ve okuyucuyu buluşturmaktadır.

İlimiz kahramanmaraş’ta 11-21/10.2018 tarihlerinde 11 gün boyunca açık olacak Uluslararası 5. Kitap Fuarına, inşallah Biz de 20-21 Ekim 2018 tarihlerinde 2 gün boyunca katılarak kitaplarımızı Sizlere takdim edeceğiz. Haydi hayırlısı.

Kahramanmaraş Belediyesini bu büyük ve önemli organizasyonu dolayısıyla tebrik ediyorum. Yedi Güzel Adam’ın memleketi, Ülkemizde edebiyatın başkenti ve şairlerin harman olduğu yer Kahramanmaraş’tır. Bu şehirde kitap fuarı Ülkemize örnektir. Bu sene beşincisi gerçekleştirilen fuar daha geniş ve daha profesyonelce gerçekleştiriliyor. Basından ve medyadan izlediğim kadarıyla Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı hakkında bu gözlemlere ulaştım. İnşaallah haftaya Cumartesi-Pazar günü (20-21/10/2018tarihinlerinde) bizzat Kahramanmaraş’ta kitap fuarında iki kitabımla yer alacağım ve kısmetse okurlarımızla buluşacağım. Bu sırada fuar hakkındaki gözlemlerime bizzat ulaşacağım. O gözlemlerimi de inşallah yine sizlere yazılarımla aktaracağım.

Fuarda sizlere takdim edeceğim yeni kitaplarımın isimleri: “Şiir Sandalı” ve “Kendini Bil / Başarıyı Bul”. Birisi şiir, diğeri içsel gelişim üzerine bu 2 kitabımı sizlere takdim etmek için heyecanlıyım. Bekliyorum inşallah.

Unutmayalım ki, “her kitap bir Hitap’tır.”
Unutmayalım ki, “her kitap sadık bir Dost’tur.”

İnşaallah kitaplarımız insanımıza faydalı olur. Haydi hayırlısı olsun.

Ahmet SANDAL