İMANIN, İMKÂNA GALİP GELDİĞİ ZAFER! “18 MART”

Pazarcık Belediyesi, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye katkılarıyla düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini anma programı düzenledi.
Pazarcık Belediyesi konferans salonunda ‘’Çanakkale Geçilmez ve Çanakkale’nin Maraşlı Şehitleri’’ adlı konferans’a Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, Kahramanmaraş Kültür Turizm Şube Müdürü Mustafa Semerci, Pazarcık İlçe Spor Gençlik Hizmetleri Müdürü Yaprak Bozdağ, İlçe Emniyet Müdürü, Belediye Meclis Üyeleri, Şehit Aileleri, çok sayıda Mehmetçik, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.
Bir dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği anma programı ilk olarak Maraşlı Şair Arif Sarıtürk’ün kaleme aldığı ‘Çanakkale’ şiirini okuması ile birlikte başladı.
Programda konuşma yapan Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, 15 Temmuz’un Çanakkale’den daha önemli olduğunu örnekler vererek açıkladı.
Başkan Bozdağ konuşma-sında, şunları dile getirdi:
“İngiliz devlet adamı Winston Churchill itilaf devletleri ile donanmaları Çanakkale’ye gönderirken orayı 3-5 günde geçeriz çayımızı da içeriz diyordu. Hatıralarından buna yer vermişti. Ama öyle bir ordu öyle bir milletle karşı karşıya kalıyor ki bunun kolay olmadığını anlıyor. Düşünebiliyor musunuz, ortaokul, lise çağındaki, üniversite öğrencileri bu vatan topraklarını korumak için Çanakkale’ye canını feda etmeye gidiyor.
8 Metre hendeklerde siperlerde bir nesil şehit oluyor, arkasından gelen bir daha şehit oluyor, onun arkasından gelen bir daha şehit oluyor. Gözünü kırpmadan ölüme giden bir millet dünyada var mı? Gerçekten Türk milletinin dışında ölüme giden ikinci bir millet yoktur. Churchill biz Türklere yenilmedik, onların Allah’ına yenildik. Allah Allah nidalarıyla savaşan bir milletiz. Tabii o zaman 253 bin şehit vermemiş olsaydık. Bu Anadolu coğrafyasında, burada olamazdık. Geriye baktığımız zaman 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet ilan ediliyor. Arkasından 1946’da çok partili hayata geçiş, Ardından 1950’den sonra 10 yılda bir darbe olmuş, 1960, 1971 muhtırası, 12 Eylül 1980 darbesi, ardından 28 Şubat postmodern darbe, 27 Nisan muhtırası ve son olarak 15 Temmuz hain darbe girişimi. Sizce Çanakkale Destanı mı 15 Temmuz mu? Bana soracak olursanız 15 Temmuz Destanı inanarak söylüyorum daha büyük bir destandır. 80 milyon nüfus, teknoloji var. Çanakkale’de çakaralmaz tüfekler, imanımız var, itikadımız var. Başka hiçbir şeyimiz yok. Karşımızda 1850 devrimi yapan koskoca bir İngiltere var. Ama başaramadılar. 15 Temmuz’la Çanakkale arasında çok önemli şeyler var. Türk milletinin içinden görünüp, Mehmetçik üniforması altında vatan hainleri vardı. O hainlerin hepsi kaçtılar. Şimdi Almanya’da, Yunanistan’da, Hollanda’dalar. Kendi silahımızla içerisinde ilk kez 1920’de kurulan bir fiske bile vurulmayan milletin iradesini temsil eden TBMM’ye bomba yağdırdılar. Şehitlerimize çok şey borçluyuz. Onların kanlarından dolayı burada rahat rahat konuşabiliyoruz. Bu şeref herkese nasip olmaz. Bakın 253 bin şehide 258 şehit. 102 yıl sonra. Çanakkale’de sadece İngiltere ve Anzaklar vardı. 15 Temmuz’da kimler var. Süper devlet var. ABD, Almanya, İngiltere, içimizdeki hainler, herkes vardı. Biz bunu gelecek nesillerimize hem görsel hem de sözlü olarak anlatmakla mükellefiz. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Öğrencilerimi-zin hafızalarına kazıyacağız.”
Tarihçi Yazar Mehmet Işık Çanakkale Savaşı’nın yedi düvele karşı verildiğine dikkat çekerek çocuklarımızın eğitiminde Çanakkale’de başlanılması gerektiğini söyledi.
Turgut Özal’ın başbakan iken ülkemizi ziyarete gelen Japonlarla yaşanan bir diyaloğu da aktararak örnek veren Tarihçi Yazar Işık, öğrencilere Çanakkale’nin mutlaka gezdirilmesi gerektiğini söyledi.
Konferansın sonunda Tarihçi Yazar Mehmet Işık’a teşekkür ederek bir buket çiçek takdim eden Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ ise, çocukların Çanakkale’ye götürülmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi ile istişare ederek ortak hareket edeceklerini söyledi.
Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanvekili Mustafa Semerci ise yaptığı açıklamada; “Büyükşehir Belediyesi olarak Tarih ve Kültür programlarına ağırlık veriyoruz. Amacımız, yeni yetişen bu ülkenin geleceği olan nesillerimize tarihi ve kültürümüzü doğru bir biçimde anlatmak ve aktarmak. Pazarcık’taki programımız içerik olarak, katılım olarak çok güzel bir program oldu. Öğrencilerimize Çanakkale ruhunu aktarmayı hedeflediğimiz bu programlarımız diğer ilçelerimizde de devam edecek” diye konuştu. ardından pazarcık belediyesinin düzenlenmiş olduğu ilçe geneli yapılan teog sınavında yedinci sınıflar arasında birinci olan istiklal ortaokuluna giden ahmet deniz öner pazarcık belediye başkanı yakup hamdi bozdağ tarafından ödüllendirildi. daha sonrada Pazarcık Osmanlı Ocakları, vatandaşlara hoşaf ikramında bulunurak proğram son buldu. haber (ibrahim halil gözlügöl)