İlçemizde 23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

DSC_0008Çelenk törenine, İlçe Emniyet Müdürü Fırat Güneş, Askerlik Şube Başkanı Nadir Ulaş Birdane, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Abdurrahman Akbaba, daire amirleri ve okul müdürleri katıldı.Kutlamalar, daha sonra Cengiz Topel İlkokulu’nda devam etti.
Buradaki törene İlçemiz Kaymakamı Mehmet Boztepe, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Uğur Bucak, Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, İlçe Emniyet Müdürü Fırat Güneş, okul müdürleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.Kutlama etkinlikleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Cengiz Topel İlkokulu İngilizce Öğretmeni Türkan Suluyaylak yaptı.
Suluyaylak şunları söyledi:
“23 Nisan sıkıntılı günlerin gidişinin işaretiydi. 23 Nisan sislerin dağıldığı gündü. 23 Nisan hasretle beklenen gündü. Ve nihayet 23 Nisan böyle güzel bir gündü.
1000 yıllık Anadolu’ya döşediğimiz taşların tek tek sökülüşüne başkaldırdığımız, ben varım ve buradayım deyişimizin verdiği bir yücelikle, verdiği bir heyecanla o savaş kahramanlarımızı, borçlu olduğumuz o abideleri, rahmetle yad ediyoruz.
Viyana’da başlamıştı geri çekilme. Osmanlı Devleti bu bozgun sonrası belini bir türlü doğrultamadı. Tek tek topraklar elinden alındı. Bir sömürge yarışı haline gelmişti. Hasta adamın uzuvları tek tek kesiliyordu. Tam bir katliamdı. İçte ve dışta fitneler çoğalıyordu. İşte bu geri çekilmeyi Sakarya göğüsledi.
Sonrasında saldırılar ardı adına devam etti. Mondros’un tatbiki için bütün Batı dünyası ve hayranları yek vücut olmuşlardı. Hala içte Batı’ya güvenen birçok kişi vardı. Buna karşılık Garip Anadolu milleti doğusu ve batısıyla göğsündeki inanç ve imanıyla bunlarla çarpışı-yordu. Doğuda ve batıda peş peşe genelgeler kongreler yapılıyordu. İşte bu çelişkiler bu ikilemler döneminde gözlerde yaş vardı gönüllerde ümit kıvılcımları vardı ve bu kıvılcımlar 1919’da ateşlendi. 23 Nisan 1923’te tam bir alev haline geldi.
Nisan yağmurlarının bu ferahlatıcı kokusu nerden geliyor sanırsınız. Nisan Güneşi neden bu kadar tatlı doğuyor? Çünkü onlar Anadolu insanının göğsünden ilhamını alıyor. Çünkü onlar şu yanınızdaki gençlerden ilhamını alıyor.”
Suluyaylak’ın konuşmasının ardından, öğrenciler şiirler okudular. Çeşitli gösteriler ve yarışmalar yaptılar.
Son olarak da satranç turnuvasında dereceye girenlere ödülleri İlçe Kaymakamı Mehmet Boztepe, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Uğur Bucak ve Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ tarafından takdim edildi
DSC_0041 DSC_0052 DSC_0074 DSC_0097 DSC_0113 DSC_0117

.