İDEAL İSLAM HANIMLARI 3

İdeal İslam Hanımları yazı dizimizin sonuncusunu da bu hafta sizlerle paylaşacağım. 

Tarihimize ve geçmişte yaşananlara ışık tutmak; geçmişimize dair isabetli bir kanaat oluşması için yaşanmış hadiselerden birini daha dikkatinize sunuyorum. 

Bol miktarda alkol alıp birbirleriyle değiştirerek hayâsızca dans etmeyi teşvik edenler tarafından iffetli Müslüman Türk kadınlarının nasıl değersizleştirildiklerini, namuslarını nasıl ayaklar altına alındığını anlamak için gerçekten yaşanmış olan şu ibretlik olaya bakmak yeterlidir: yaşadığı dönemin hem dindar hem de mesleğinin ehli ve oldukça itibarlı olan üstdüzey memurlarından birisi hanımıyla birlikte o dönemlerde meşhur olan halk evlerinden birine gelir. Bu takva ehli mümine kadın oradaki rezillik, ahlaksızlık, içki ve dansı görünce olağanüstü dindarlığının bir tezahürü yada gereği olarak “eyvah 1300 senelik kahraman Türk milleti ve İslam ümmetinin ahfadı yani torunları olan namuslu ve imanlı hatunları ne hale gelmiş.” diye diye yüksek bir hissiyat ile düşünerek üzüntü ve hayır etinden bayılıp düşer. Orada bulunan ve yapılan bu ahlaksızlıkların, edepsizliklerin mümessilleri olan devrin ağaları ve beyleri ise zavallı kadını acımak şöyle dursun hiddetle ve öfkeyle saldırarak “alın götürün bu kadını buradan, bunların aramızda yeri yok” derler. İşte size zulmün en dehşetli ve en ibretlik hali.

Bilgilendirmek bizden düşünmek, yorumlamak ve değerlendirmek sizden. Yazmak benden, okuyup ibret almak sizden.

Yazdıklarımda uydurma ya da abartma olmadığına emin olunuz. Tamamı hakikattir. O günleri yaşamış ve günümüzde de hala hayatta olan insanlar mevcuttur. 

Selametle kalınız.