HIZLI MÜDAHALE FACİAYI ENGELLEDİ

Kahramanmaraş Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, 6 Haziran 2018’de, saat 09.36’da, 112 ihbar hattına, Kanuni Mahallesi, 20.sokakta bulunan iki katlı bir evde yangın çıktığı bilgisi gelmesi üzerine, Merkez İtfaiyesi Grubu, 3 araç ve 12 personelle, 4 dakika içinde olay yerine ulaşarak müdahale etti. Evin zemin ve balkon kısmından yükselen alevlere seri bir şekilde müdahale eden itfaiye ekipleri, evde bulunan 3 kişiyi ise başarılı bir şekilde tahliye etti.

Yarım saat süren çalışmadan sonra yangın tamamen söndürüldü. Evde maddi hasar oluştu.

Edinilen bilgiye göre, yangın çıktığı sırada evde bulunan ve uyumakta olan 3 kadın, itfaiye siren sesiyle uyandı ve yardım istedi. Ancak balkon ve kapı bölümünün tamamen alev ve dumanla kaplı olması sebebiyle vatandaşlar yardım edemedi. Vatandaşlar, birkaç dakika daha geçmesi durumunda, yangının iki katlı evi tamamen alevler içinde bırakacağını belirterek, büyük bir faciadan dönüldüğünü söylediler.

Soğutma çalışmalarının ardından yapılan incelemede, yangının, balkonun alt kısmında ardiye olarak kullanılan bölümde başladığı belirlendi. Söz konusu yerde yanmış lastik ve bazı malzemelere rastlandı. Olay hakkında soruşturma başlatıldı.

Mahalle sakinleri, olay yeri ile İtfaiye grubu arasında 1 kilometre gibi kısa bir mesafenin olmasının büyük şans olduğunu belirtti. Bilindiği gibi Büyükşehir İtfaiyesi’nin şehir merkezinde 9 noktada istasyonu bulunuyor.