HEMŞEHRİMİZ AHMET SANDAL İÇ DENETİM BİRİMİ BAŞKANLIĞINA ATANMIŞTIR

2011 yılından beri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İç Denetçisi olarak çalışan Hemşehrimiz Şair Yazar Ahmet SANDAL 26 Eylül 2017 tarihinde aynı Bakanlık İç Denetim Birimi Başkanlığına atanmıştır.
Kahramanmaraşlı ve Pazarcıklı Hemşehrilerinin yıllardır yardımına koşan ve Ankara’da elinden geldiğince memleketine hizmet eden Değerli Hemşehrimiz Ahmet SANDAL’ın özgeçmiş bilgileri aşağıdadır.
Ahmet Sandal, 1965 yılında Pazarcık’ta doğmuş ve ilk, orta ve lise öğrenimini İlçemizde tamamlamıştır. 1982 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Lisans Eğitimine (Maliye Bölümünde) başlamış, bu Fakülteden iyi dereceyle (1986 yılında) mezun olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğünde (1987 yılında) Müfettiş Yardımcısı olarak işe başlamış, bu Kurumda 5 yıl görev yaptıktan sonra, Çevre Bakanlığı Müfettişliğine (1992 yılında) naklen geçiş yapmıştır. Çevre Bakanlığında 10 yıl Müfettişlik yaptıktan sonra, 2002 yılında terfian Başmüfettişlik görevine atanmıştır. Çevre ve Orman Bakanlığı’nda Başmüfettiş olarak görev yaparken İç Denetçilik görevine 31.12.2007 tarihinde atanmıştır. 2011 yılından itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığında İç Denetçi olarak çalışırken 26 Eylül 2017 tarihinde aynı Bakanlık İç Denetim Birimi Başkanlığına atanmıştır.
Ahmet Sandal, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde yüksek lisansını 1998 yılında tamamlamıştır. TODAİE’de yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Kamu Yönetimi Uzmanı Unvanı almıştır. 2002 yılında, Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezinde (ATAUM) Avrupa Birliği Temel Eğitim Kursunu ikmal ederek sertifika almıştır. Ardından, 2003 yılında aynı Merkezde, Uluslararası İlişkiler kursuna devam ederek, Uluslararası İlişkiler Uzmanlık sertifikası almıştır. 2009 yılında Başbakanlık Etik Eğiticisi Seminerlerine katılarak, Etik Eğiticisi Sertifikası almıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.
Çevre üzerine yayınlanmış yüzden fazla makalesi vardır. Bu makaleler, Türkiye Belediyeler Birliği Yayın Organı İller ve Belediyeler Dergisi, Yerel Yönetim ve Denetim Dergisi, Çevre ve İnsan Dergisi gibi ilmi ve mesleki dergilerde yayınlanmıştır. Türk Çevre Yönetimi üzerine araştırmalar yaparak çeşitli raporlar yazmıştır. (1. Rapor: Türk Çevre Yönetiminin Avrupa Birliğine Uyumu. 2. Rapor: Türk Çevre Yönetiminde Yetki ve Görev Çakışması) Çevre bilincinin geliştirilmesi için çeşitli yerlerde konferans ve panellerde sunum yapmıştır. 2015 yılında, Almanya’nın Bremen Kentinde Temiz Enerji ve Biyogaz Fuarı ve Paneline katılmıştır.
Kamu Yönetiminde Etik Değerlerin yaygınlaştırılması üzerine yüzlerce yerde seminer ve konferans sunmuştur. Kamu Yönetiminde Performans Denetimi üzerine 2010 yılında, Slovenya’nın Başkenti Ljubljana’da performans üzerine eğitim almıştır. Bu hususta çeşitli araştırma ve makale çalışmaları vardır. Avrupa Birliği’nin genel yapısı ve çevre alanındaki hibe yardımları ile IPA (Avrupa Birliği Katılım Öncesi Malî Yardım Fonu) üzerine araştırma ve makale çalışmaları mevcuttur. Ayrıca, Çevre ve Orman Bakanlığı IPA Koordinasyon ve Uygulama Merkezi Yönetim Kapasitesinin Geliştirilmesi kapsamında 2009 yılında Polonya’nın Başkenti Varşova’da Teknik Gezi ve Gözlem Çalışmasına katılmıştır.
Bu uzmanlıklarının ve bu görevlerinin yanı sıra Ahmet Sandal, Etkili İletişim, Zaman Yönetimi, İşyeri Huzuru ve Mobbingin Önlenmesi, İç Kontrol ve Risk Yönetimi alanlarında da çeşitli yerlerde hizmetiçi eğitimlerde sunum gerçekleştirmiştir.
Hemşehrimiz Şair Yazar Ahmet Sandal, evli ve üç çocuk babasıdır.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığında İç Denetim Birimi Başkanlığına atanan Ahmet Sandal, edebiyat ve tarihle ilgilidir. Edebiyatın şiir dalıyla ilgili eserler vermektedir. Yayınlanmış üç adet şiir kitabı ve bir adet fikir kitabı mevcuttur.
Pazarcık Havadis Gazetesi olarak Hemşehrimiz Ahmet Sandal’ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.
Haber: Faruk İNCE