Hayatın Seyrini Değiştiren 7 Buluş

Sonu bulunmayan sınırsız teknolojik buluşlar, hayatımızı her dönem değiştirmeyi başardı. Biz de sizler için hayatımızda köklü değişiklikler yapan 7 önemli buluşu bir araya getirdik.

 Hayatın Seyrini Değiştiren 7 Buluş

Tarihi boyunca, bir şeyleri değiştirmeyi, var olanın üzerine daimi olarak bir şeyler katmayı kendisine verilmiş bir görev olarak kabul eden ve bu sorumluluğu hiç aksatmadan yerine getiren insanlık, pek çok dönüş noktasına imza atmıştır.

Gelecek, insanlığın devamını sınırlı bir çizgiyle tutmayacağı yola gerçekleştirilen dönüş beraberinde, basitten karmaşığa, parçadan bütüne hayatımıza etki eden buluşlara değinmek gerekiyor.

Görünenin ardından var olanları göz ardı etmemeye ek olarak, yalnızca var olanları hatırlatmak maksadıyla oluşturmak üzere.

1- Modem

Voltaire, JJ. Rousseau’nun çabalarından sonra meydana gelen ansiklopedi devriminin ardından atılan ikinci büyük adım olarak betimlenen internet, ilk sürümünde kutsallığı kaldırılan bilginin, kolaylık bağlamında ne denli bir rotaya sahip olacağını gözler önünde seriyordu.

Tek tuşlabilgiyeulaşma” kavramının ortaya çıkmasına ön ayak buluşun ise, beden bulma, ulaştırma biçimini üstlenme noktası olarak betimlenen “modem” ise, 1980′lerdeki ilk bireysel bilgisayarlar fikirleri ile oluşuyor, 21. Yüzyıl teknolojisi takibinde, Wi-Fi çözümüne dek evriliyordu.

Var olup olmadığı son derece tartışma konusu olan sınırının ilk aşaması ise bizlere bu şekilde aktarılıyordu.

16-01/04/eski-modem.jpg

2- Dijital Kamera/Fotoğraf Makinesi

Halihazırda var olan görüntüyü saklamak, kaydetmek maksadıyla bir makinenin içerisine sığdırmak fikri yeterince büyük gözükürken, arkasına bakmaksızın yoluna devam eden teknoloji beraberinde gelişen modeller meydana gelen hayranlıkları gizleyemiyordu.

Fotoğrafın çekildiğine dair bir işaret belirtisi niteliğindeki kırılan ampuller, 36poza ile sınırlandırılan, geri dönüşü olmamasından kaynaklı çekilen her görüntüyü özel kılan sürümler, günümüzde ilgisi olan/olmayan herkesin bir tanesine sahip olduğu son modellerine kadar var olan aşamayı oluşturuyordu.

Japonların “anıhafıza yerine, bir alette” saklama fikri çerçevesinde beden bulan buluşlarının, cep telefonu fotoğrafçılığı çerçevesinde herkese ulaştığını dile getirsek yanılmayız. Teknolojinin bu harikasında da önümüzü net göremiyoruz.

16-01/04/canon-eos-7d.jpg

3- Televizyon

Sonuna dek var olan görecelilik kapsamında, kimine göre olumlu kimine göre olumsuz olarak anlamlanan televizyon, günümüz değer yargılarının başlıcalarından biri olarak betimleniyor.

Günlük ritüelleri, sosyal alışkanlıkları biçimlendiren bir etkiye sahip olan, kimine göre kişilerarası iletişimi bitiren bir “aptal kutusu”, kimilerine göre hayata renk katan bir “sihirli kutu” olarak ifade edilen görüşleri bir bünyede toplayan televizyon, yarattığı iş kolları, meydana getirdiği farklı yaşam biçimi beraberinde son yüzyılın en mühim buluşlarından biri olarak tartışmasız yazımızda yerini alıyor.

Biraz daha ileri giderek, belki de yaşamlarımızı en çok etkileyen buluşun övgü-sövgü kısmı için ise John Logie Baird’u anmamız gerekiyor.

16-01/04/family-watching-tv-together.jpg

4- Gameboy

Pese gitmek”, “Fifacıolmak”, “Winning Elevenunutamamak”, “Mario’ya olan sempatini haykırmak”, “Sonic ile gülüp ağlamak”, “Lol Turnuvalarına katılmak”. Hepsinin bünyesinde çıktığı bir “ata” niteliğinde meydana gelen Gameboylar, var olan cinsiyetlerden başta erkek kısmına hitap etmekle beraber, günlük yaşantıyı renklendirmek adına meydana gelen aktivitelere bir ek olarak gözüküyor.

“Hem de ne ek” şeklinde kendi kişisel görüşümüzü belirttiğimiz cümle bazında, müthiş bir sermaye piyasası yaratıp, kar marjı oluşturan sektör, alışkanlık olarak masumane edilen duyguyu bağımlılık olarak ciddileştiren kesimin liderliği beraberinde geçen her gün içerisinde büyümeye devam ediyor. Kendine has kurulan siteleri, uygulamaları, yazılımcıları, şirket kurucuları beraberinde.

16-01/05/gameboy-1451984913.jpg

5- Uzaktan Kumanda

Tartışmalara meal vermeyecek düzeyde, su götürmez bir gerçeklik ile, “insan hayatını kolaylaştırma” adına icadı gerçekleşen envanter olan kumanda/uzaktan kumanda, insanoğlunun hayatı, yaşadıklarını kolayca yönetme arzusunda beden buluyor gibi gözüküyor.

Olduğun yer olarak belirlenen sabit noktadan verilen yönergeler beraberinde yapılması çok istenen eylemi gerçekleştiren alet, gelişen teknolojiler paralelinde üretilen ürünler olan televizyon, klima, müzikçalarlarla nefes alıyor.

Çinko kokan karbon pillerle kullanılıyor, çalışma işlevini yerine getirmeyince kendisine vurulmak suretiyle var olan sorunlarını hallediyor. Televizyonuyönetme-evini yönetme-ülkeyi yönetme-dünyayı yönetme.

16-01/04/uzaktan-kumanda.jpg

6- MP3 Player

80‘li yılları hatırlatarak başlamak isteriz. Madonna’nın Hung-Up şarkısı ile farkındalığını arttırma yoluna gideriz. İcadı gerçekleşmeden önce var olan sürümlerinin sahip olduğu ebat sorunu ile dem vurur, pragmatizm gereği küçültülmüş ürün ile son noktayı koyarız.

Klişe bir ifade olarak sözlüklerde yerini almasına rağmen, “ruhungıdası” olarak yıllar boyu varlığını sürdüren müziği, naçizane dinletme-kullanıcıya ulaştırma yöntemi olarak kullanılan kasetçalar, cd çalar, mp3çalar, gittikçe küçülen ve ulaşımı kolaylaşan sürümleri ile gözler önüne seriliyor.

7- Yazar Kasa

Alışveriş adı altındaki, kimine göre zaman kaybı, kimine göre yaşam biçimi olarak değer bulan, sözlük tanımı çerçevesinde “sosyal” bir aktivite olan etkinlikler zincirinin son aşamasında, karşılaşılan, “en sevilmeyen nokta” olarak vuku bulan alınan envanterin fiyatını ödeme aleti olan yazar kasanın Türkiye’ye gelişi 1985 yılını kapsıyor.

Bu tarihten sonra yasa beraberinde bir zorunluluk olarak ilgili tüm iş kollarında kullanımına başlanan alet, “veresiye” gibi birçok kavramın ortadan kalkmasında ana rolü üstlense de var olan ticareti usulüne uygun olarak gerçekleştirmenin en ideal yolu olarak gözüküyor.

Tabi bir de “kasa kuyruğu”  kavramının doğuşuna yaptığı katkılar yadsınamaz.

16-01/04/yazar-kasa-kuyrugu.jpg

KAYNAK: http://shiftdelete.net/