GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE PAZARCIK’TA LEHİMCİ, KALAYCI, KUYUMCU, TENEKECİ VE SOBACILAR

Pazarcık İlçemizin güzel insanlarını, geçmişten bugüne kadar isim isim, resim resim ve anılarla hatırlamak ve gençlerimize tanıtmak istedik. İşte bu istekten önce bir yazı dizisi meydana geldi. Ve sonra (inşallah nasip olursa, pek yakında) Sizlere bir de kitap takdim etmeyi planlıyoruz.
Kitabımızın ismini “İSİMLER, RESİMLER VE ANILARLA PAZARCIK” şeklinde düşündük. Haydi hayırlısı. (İsmi geçen kitabımızı 1 Kasım 2017 tarihine kadar basıma vermeyi düşünüyoruz. Bu kitap için Pazarcıkla ilgili isim, resim ve anı göndermek isteyen ya da kitapta yer almasını istedikleri hususları olan Değerli Hemşehrilerim şahsımın e-mail adresi olan ahmetsandal@gmail.com adresine bilgileri ulaştırabilirler. Bu bilgiler kitapta değerlendirilecektir.)
Evet, Dostlar ve Kıymetli Hemşehrilerim, bilindiği üzere, bundan 6 ay kadar önce, Pazarcık Havadis Gazetesi’nde “Pazarcık’ta İz Bırakmış Şahsiyetler ve Manevi Değerlerimiz” yazı dizisi başlatmıştık. O yazı dizisinde, kimleri tanıtmadık, kimleri hatırlatmadık ki! İlçemizde geçmişten bugüne Şoförler, Terziler, Berberler, Lokantacılar, Kebapçılar, Pastaneciler, Fırıncılar, Avukatlar, Mali Müşavirler, Arzuhalciler, Doktorlar, Diş Doktorlar, Veterinerler, Bakkallar, Manavlar, Kasaplar, Marangozlar, Hızarcılar, Demirciler, Taşçılar, Yapı Ustaları, Şairler, Yazarlar, Ozanlar, Sanatçılar ve Öğretmenler (Muallimler) tanıtıldı ve hatırlatıldı. Elinizdeki gazetenin bu sayısında da “Geçmişten Günümüze Pazarcık’ta Lehimci, Kalaycı, Kuyumcu, Tenekeci ve Sobacılar” gençlerimize tanıtılacak ve bilenlere de hatırlatılacaktır.
Kalaycılar ve Lehimciler:
Kalaycı Mehmet Ateş (Besnili), Kalaycı Bayram Sabır, Kalaycı Ali Yurter, Kalaycı Salman Yurter, Kalaycı Nacarlı İsmail, Kalaycı Kıllı Mehmet Yurter, Lehimci Fuat Eğin (Şaban, Haluk ve Tahir Eğin’in Babası), Kalaycı Ahmet Kalacık (Şoför Yusuf’un Babası), Kalaycı Besnili Süleyman, Kalaycı Besnili Hüseyin Çamsarı (Rahmetli Dayım, Pazarcık’ta Pamukçu lakabı ile de bilinir), Kalaycı Kara Cemal, Gümüş Tamircisi ve Lehimci Tahir Eğin (Ankara’da Kuğulu Park’ta yıllardan beri esnaflık yapmaktadır.)
Tenekeciler ve Sobacılar:
Tenekeci ve Sobacı Memik Sarıdiken (Kuburo), Tenekeci ve Sobacı Topal Şefik, Tenekeci ve Sobacı Şevket Pekyiğit, Tenekeci ve Sobacı İbrahim Bigiş, Tenekeci ve Sobacı Mehmet Yarımkaya ve Tenekeci ve Sobacı Ramazan.
Kuyumcular ve Gümüşcüler:
Kuyumcu Ali Kızıldere, Kuyumcu Cumali Çiftepala, Kuyumcu Halit Gencal, Kuyumcu Osman Özcan, Kuyumcu Mehmet Biğiş, Kuyumcu Hasan Taylan, Kuyumcu Bayram Baban, Kuyumcu Musa Baban, Gümüşçü Haluk Eğin (Ankara’da Kuğulu Park’ta yıllardan beri esnaflık yapmaktadır.)
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE PAZARCIK’TA MANİFATURACILAR, KÖŞKERLER, SEMERCİLER, DEĞİRMENCİLER, KAHVECİLER, SİMSARLAR, TV VE RADYO TAMİRCİLERİ VE FOTOĞRAFÇILAR
Semerciler:
Semerci Ömer (Kolan), Semerci Ökkeş, Semerci Zekeriya Özkan, Semerci Kemal Özkan, Semerci Cafer Özkan, Semerci Cuma.
Köşkerler ve Kunduracılar:
Kunduracı Hoca, Köşker Mustafa Kayar (Papo), Köşker Borandağ, Kunduracı Yaşar (Boşnak), Köşker Topal Ökkeş (Kılçul), Köşker Bekir(Antepli), Ceyhun’un Babası Köşker, Köşker İbrahim Lafvermez (Rızvan, Hanifi, Zeki, Hamdi ve Mustafa Lafvermez’in Babası).
Değirmenciler:
Değirmenci Sıttık Usta (Sıttık Evin, Ökkeş, Zeki ve Mehmet Ali Evin’in Babası), Değirmenci Zekeriya Özkan, Değirmenci Arif Aykın (Kır Arif), Değirmenci Kırmıtlı Ali, Değirmenci Seydi Döner, Değirmeci Demirler, Değirmenci Ai Çakıl.
Kahveciler:
Kahveci Ciğerim Duran, Kahveci Haceli Topdemir, Kahveci Ökkeş Dayanıklı, Kahveci Hacı Erçelebi, Kahveci Çullu Cuma (Odabaşı), Kahveci Mustafa Gürol (Mudo), Kahveci Çolak Enver (Sabır), Kahveci Yusuf-Hasan Sağlam, Kahveci Gudduk Hacı Şanlıdağ.
Simsarlar:
Simsar Kel Nuri (Güleşci), Simsar Kör Şeref (Yellice), Simsar Kel Ali, Simsar Mehmet Çamsarı (İshak Dayımın Oğlu).
Manifaturacılar:
Manifaturacı Hanifi Yaprak, Manifaturacı Mehmet Arıkoğlu, Manifaturacı Mustafa Meral(Boco), Manifaturacı Yolcu Mustafa, Manifaturacı Hocaoğlu Manifaturacı Mustafa Çelebi, Manifaturacı İbrahim Gül (Gerro), Manifaturacı Mıstıllı (Mustafa Yaprak), Manifaturacı Ali Rıza Çelebi, Manifaturacı Ali Arık, Manifaturacı Cemal Özsönmez, Manifaturacı Hasan-Mahmut Toylan, Manifaturacı Ali Bakay, Manifaturacı Mehmet Güneş, Manifaturacı Bekir Güneş.
TV ve Radyo Tamircileri:
Radyo Tamircisi Necati Özkan, Radyo Tamircisi Yaşar Aycan, Radyo Tamircisi Salman Usta, TV ve Radyo Tamiricisi Ahmet Koçakgül, TV ve Radyo Tamircisi Hacı.
Fotoğrafçılar:
Fotoğrafçı Hüseyin Yıldız (Necati Akınbingöl’ün damadı), Foto İzmir (Hüseyin Güvenç), Foto Özkan (Hüseyin Özkan), Foto Sanat, Foto Nevzat, Foto Faruk, Foto Flaş.
Bundan 6 ay kadar önce Pazarcık Havadis Gazetesi’nde başlattığımız “Geçmişten Günümüze Pazarcık’ta İz Bırakmış Şahsiyetler ve Manevi Değerlerimiz” yazı dizisin, burada sonlandırıyoruz.
Pazarcık İlçemizin güzel insanlarını, geçmişten bugüne kadar isim isim, resim resim ve anılarla hatırlamak ve gençlerimize tanıtmak istedik. İşte bu istekten işte bu yazı dizisi meydana geldi.
Bu yazı dizisinde, kimleri tanıtmadık, kimleri hatırlatmadık ki! İlçemizde geçmişten bugüne Şoförler, Terziler, Berberler, Lokantacılar, Kebapçılar, Pastaneciler, Fırıncılar, Avukatlar, Mali Müşavirler, Arzuhalciler, Doktorlar, Diş Doktorlar, Veterinerler, Bakkallar, Manavlar, Kasaplar, Marangozlar, Hızarcılar, Demirciler, Taşçılar, Yapı Ustaları, Şairler, Yazarlar, Ozanlar, Sanatçılar, Öğretmenler (Muallimler), Lehimci, Kalaycı, Kuyumcu, Tenekeci ve Sobacılar tanıtıldı ve hatırlatıldı. Elinizdeki gazetenin bu sayısında da “Geçmişten Günümüze Pazarcık’ta Manifaturacılar, Köşkerler, Semerciler, Değirmenciler, Kahveciler, Simsarlar, TV/Radyo Tamircileri ve Fotoğrafçılar,” gençlerimize tanıtıldı ve bu kişileri tanıyıp da bilenlere de bu isimler hatırlatıldı.

Gazel

Zülf-i siyâhı sâye-i perr-i Hümâ imiş
İklim-i hüsne anın içün pâdişâ imiş

Bir secde ile kıldı ruh-i âftâbı zer
Hak-i cenâb-ı dost aceb kîmyâ imiş

Âvâzeyi bu âleme Dâvûd gibi sal
Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

Baki

Şimdi bu yazı dizisinin sonunda neden bu şiire (gazel türünde yazılmış bu şiire) yer verdim?
Şundan dolayı yer verdim: “Bu Dünya’da hepimiz ve her canlı gelip de geçecektir. Kimse bu Dünya’ya kazık çakamayacaktır. Kimse bu Dünya’da ebedi kalamayacaktır.”
Gün geldiğinde herkes son nefesini verecek ve terk-i diyar eyleyecektir. İnsanlar eserleriyle, eşekler de semerleriyle hatırlanacaktır.
“İnsan ölür kalır eseri, eşek ölür kalır semeri.” Atalarımız bu sözü boşa söylememiştir. Atalarımız bu sözü söylerken insanları iyilik ve doğruluk üzere yaşayıp iyi eserler bırakmaya teşvik etmişlerdir.
İnsanlar iyi eserler ve bu gök kubbede iyi hatıralar bırakmışlarsa, sonsuza dek hayırla ve iyiliklerle anılacak ve tebessüm ile yad edileceklerdir. Eğer bunun tersi olursa, insanlar kötü davranışlar, eğri ve yanlış işler, zararlı fiiller işlerlerse tiksinti hatırlanacaklar ve acı ile yad edileceklerdir. İyi işler yapanlar ve salih amel işleyenler sevap kazanacaklardır. Bunun tersi olarak kötü işler yapanlar ve çirkin ameller işleyenler de günahlarıyla baş başa kalacaklardır.
Sevaplar insanın bu Dünya’daki tek kazancıdır. Günahlar da insanın bu Dünya’daki tek zararıdır. Başka kazanç ve zarar yok.
Evet, bu Dünya’da sevap ve günahtan başka bir gerçek yoktur. Sevap ve günah dışındaki her şey sanaldır ve hayaldir. Sevap ve günah dışındaki her şey boştur. İnsana yalnız sevap ya da günah kalır.
Kendisine sevap kalanlara ne mutlu! Kendisine günah kalanlara yazıklar olsun.
Bu sözlerimle birlikte ben de Şair Baki gibi sesleniyorum:
“Âvâzeyi bu âleme Dâvûd gibi sal,
Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş.”

Hoş bir sadâ bırakmış isek bu Dünya’da ne mutlu Bize!

Bu Dünya’da hoş bir sadâ bırakan tüm Hemşehrilerimi selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Son olarak Bediüzzaman Sad Nursi Üstadımızın bir sözüne yer veriyorum:,

“Âhirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde, fâni dünyada bıraktığın eserlere de kıymet verme.”

Evet, Bizim bu Dünya’daki tek görevimiz ve asıl hedefimiz “Cenneti kazandıracak eserler bırakmaktır.”

Vesselam………………..

Ahmet SANDAL