EY İMAN EDENLER 4

“Siz ey iman edenler! Gerek önceki vahyin mensuplarından, gerekse (vahyi) inkar edenlerden dininizi hafife alan ve inancınızla oynayanları müttefik edinmeyin. Eğer gerçekten inanıyorsanız Allah’a karşı saygılı olun. “(Mâide 5:57).

“Ey iman edenler! Siz kendinizden sorumlusunuz. Eğer doğru yoldaysanız, sapıtanlar size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah’adır: işte o zaman yaptıklarınızı size bir bir haber verecektir.” (Mâide 5:105).

“Siz ey iman edenler! Allah’a ve O’nun Elçisi’ne bağlılığınızı gösterin; (O’nun mesajını) işittiğiniz halde O’ndan yüz çevirmeyin!” (Enfâl 8:20). Yarın hesaba çekileceğimiz tek şey onun mesajı.

“Siz ey iman edenler! Allah’a ve Elçi’ye ihanet etmeyin! Sonra, korumanız gereken değerlere bile bile ihanet etmiş olursunuz.” (Enfâl 8:27). Fıtrat ilahi formattır yani fıtratınıza ihanet etmeyin.

“Siz ey iman edenler! Eğer Allah’a karşı sorumluluk bilinciyle hareket ederseniz, size hakkı batıldan ayıracak bir ayrım gücü verir; dahası kötülüklerinizin üzerini örter ve sizi bağışlar; çünkü Allah’tır sınırsız lütuf, sonsuz kerem sahibi olan!” (Enfâl 8:29). Allah’ın emir ve yasaklarına hakkıyla icabet ederseniz doğruyu yanlıştan ayırtedebilirsiniz.

“Siz ey iman edenler! Eğer iman yerine küfrü tercih ediyorlarsa, babalarınızı ve kardeşlerinizi sığınılacak bir can dost olarak görmeyin. İçinizden kim onları sığınılacak bir dost olarak görürse, işte onlar tam anlamıyla zalimce davranmış olurlar.” (Tevbe 9:23). Dost olmak başka saygı duymak başka. Saygısızlık edin anlamına gelmez, sadece dost edinmeyin denilmekte.

“Siz ey iman edenler! Bilin ki şirki karakter haline getiren herkes baştan ayağa pistir. ……” (Tevbe 9:28). Akli dengesi bozuk, üstü başı pislik içinde olan hatta altına yapmış biri kendi pisliğinden rahatsız olur mu? Olmaz ve hatta belki de o size deli der. Şirk koşanlar aslında pisliğin içindedirler ama işte o deli gibi farketmezler.

Selam ve dua ile.