ERDEM-DER, BAYRAM ÖNCESİ GIDA VE GİYİM YARDIMLARI…

ERDEM-DER, BAYRAM ÖNCESİ GIDA VE GİYİM YARDIMLARINA HIZ VERDİ.

İlçemizde faaliyet gösteren ERDEM-DER daha önceden olduğu gibi yine muhtaçları ve özellikle çocukları sevindirdi. Mübarek Ramazan ayının bereketi ve feyzi ile ilçemiz genelinde ihtiyaç sahibi herkese ulaşmaya çalışan dernek yetkililerine teşekkür ediyoruz. Yönetim kurulu üyeleri ile yaptığımız görüşme notlarını aktarıyoruz:

Pazarcık Erdem Eğitim Kültür Çevre ve Yardımlaşma Derneği (ERDEM-DER) olarak her ay düzenli olarak dağıttığımız gıda ağırlıklı yardımlara Ramazan ayı başlangıcında 75 adet gıda kolisi ve YARDIMELİ DERNEĞİ tarafından muhtaç aileler için bizlere ulaştırılan 75 adet BİM Alıveriş Çeki ile muhtaç ailelere ulaştık. Hayır sahibi ve yardımsever dernek mudavimlerimiz ve bağışçı vatandaşlarımız sayesinde Ramazan başlangıcında yaklaşık 150 aileye daha gıda yardımında bulunduk.

Ramazan ayının son günlerine yaklaştığımız bu günlerde hem ihtiyaç sahiplerinin ramazan ayı süresince sıkıntı yaşamamaları için hem de bayramı daha umutla karşılamaları için yine 75 adet gıda kolisi hazırlandı ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya başlandı. Bayramın yaklaşması hasebiyle bu seferki kolilerde temel gıda olarak nitelendirdiğimiz bulgur, pirinç, un, mercimek, makarna gibi gıdalara ek olarak bayramlık ikramlar, şeker, meyve suyu, süt, bisküvi, zeytin gibi bir çok çeşit eklendi. Ayrıca bu çeşitlerin yanında tespiti yapılan ailelerin özel (çocuk bezi, bebek maması, ilaç… vb.) ihtiyaçları da gıda yardımı ile birlikte karşılanmaktadır.

Bu Ramazan ayı boyunca toplamda 225 aileye gıda kolisi ve alışveriş yardımı şekillerinde destek sağlanmıştır.

Gıda ihtiyaçlarının yanında geleneksel olarak her yıl bayram öncesi gerçekleştirdiğimiz çocukları giydirme faaliyetimiz de daha da geliştirilerek devam etmektedir. Bu yıl yaklaşık 250 çocuğun bayram öncesi bayramlıklarını temin ederek kendilerine kendimizin oluşturduğu bir mağaza ortamında beğeni ve istekleri doğrultusunda teslim ediyoruz. Tişört, pantolon, gömlek, ayakkabı vb. Giyim çeşitleri, çocukların ve ailelerinin beğenerek, deneyerek alabildikleri bir ortam hazırladık. Aileler mağazaya gider gibi çocuklarını alıp geliyorlar ve sergilenen kıyafet ve ayakkabılardan beğendiklerini, kendilerine uygun olanı alarak evlerine dönüyorlar. Bu faaliyetimizin çocukları sevindirmesi ve bayramlık ihtiyaçlarını karşılaması açısından önemi daha da ön plana çıkmaktadır. Allah hayır sahiplerinin hayırlarını kabul eylesin.

Farklı bir faaliyet alanı olarak yine derneğimizin güzide üyelerinin gençlik çalışmaları da hız kesmeden devam etmektedir. Her hafta düzenli olarak dindar ve ahlaklı nesil yetişmesi çalışmaları kapsamında gençlerle başbaşa tarzında yapılan sohbetler Ramazan ayı ile birlikte farklı bir boyut kazanarak daha uhrevi, daha ulvi ve manevi bir havada sürdürülmektedir. Gençlik çalışmasının müdavimleri ile iftar programları, gezi programları vb. özendirici, eğitici çalışmalarımız oldukça verimli bir şekilde devam etmektedir. Ramazan ayının maneviyatının Ramazan sonrasında da devam etmesi için yaz ayları süresince piknikler, geziler, sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetler devam edecektir.

Yardımlar kimlere, nasıl ulaştırılıyor?

Kurumsal olarak derneğimizin bünyesinde oluşturduğumuz birim aracılığı ile muhtaç olduğunu öğrendiğimiz her aileye ait bilgileri; ailenin yaşadığı yeri, eşyalarını, durumlarını, çalışan-çalışmayan fertleri, yaşlarıyla birlikte çocukları, öğrencileri, hasta ve yaşlıları ve temel ihtiyaçlarını tespit ediyoruz. Her ay düzenli olarak yapılan yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor ve özel günlere ve zamanlara has yardımlarda da bu bilgi deposu kullanılarak değişik yardımlar gerçek ihtiyaç

sahiplerine ulaştırılıyor. Yardım ettiğimiz ailelerin içerisinde yetim ve öksüz çocuklu aileler, hasta ve çalışamayan fertleri bulunan aileler, çalışanı olduğu halde geçimini sağlamakta zorlanan aileler, mülteci aileler bulunmaktadır.

 

Neden Yardım Etmeliyiz?

İlk olarak sorumluluğumuzu yerine getirmek için yardım etmeye muhtaç olduğumuzu söylemeliyiz. Unutmayalım ki duyarlılığımızı, sorumluluğumuzu kaybettiğimiz ölçüde müslüman kimliğimizi de kaybederiz. Muhacire ensar, yaralara merhem, dertlere deva olmayı seçtiğimiz zaman ahiretimiz de bu dünyamız da bayrama dönüşecektir inşaallah.

Hayat Kitabımız Kuran-ı Kerim’de yardım etme, paylaşma ve hatta bu hususta yarışma konularında onlarca ayet bulunmaktadır. Biz bu ayetlerin muhatabı isek gereğini yerine getirmeliyiz. Eğer Allah bizi muhatap alıp en küçük ayrıntısına kadar ayetlerini açıkça nazil ettiyse bize aksini yapmak hem dünyada hem de ahirette kaybettirir. Bu itibarla: “Mallarını gece ve gündüz, gizlice ve açıkça infak edenler yok mu, işte onların Rableri katında ecir ve mükafatları vardır. Ve onlara herhangi bir korku yoktur, onlar hiçbir zaman mahzun da olmazlar.” (Bakara-274) ayetinin müjdesine nail olmak için gereğini yapma sorumluluğumuz vardır.

Son olarak;

Bu yardımların gerçekleşmesinde emeği geçen duyarlı, hayırsever, infak ehli müslüman kardeşlerimize derneğimiz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Rabbimizin rızasına nail olmaları ve cennetin sakinleri arasında olmaları için niyazda bulunuyoruz.

Bu yıl da Ramazanın bereketiyle her zamankinden daha çok beklediğimizin çok çok üstünde yardım etme ve yardıma aracılık etme bahtiyarlığını yaşıyoruz elhamdulillah. Ramazan ile birlikte muhtaç kardeşlerimizin hem sofralarına katkıda bulunmak hem çocukları giydirmek bizleri ziyadesiyle mutlu etmektedir.

ERDEM-DER (Erdem Eğitim Kültür Çevre ve Yardımlaşma Derneği) (erdem-der.org)