Teklif 2 hafta içinde sunulacak

AKP, başkanlık modelini kapsayan anayasa değişikliği teklifini, 2 hafta içinde Meclis’e getirecek.

AKP, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemi ya da parlamenter sistem tercihini halkın yapmasına yönelik açıklamasının ardından tekrar gündeme gelen başkanlık sistemiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan son Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından AKP’nin anayasa değişikliği teklifi de şekillenmeye başladı.

Daha önce hem anayasa hem de başkanlık sistemiyle ilgili çalışmalar hazırlayan AKP, bu taslaklara son şeklini vererek, teklifi en geç iki hafta içinde Meclis’e getirecek. AKP, başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifinin ocak ayında Meclis’te görüşülmesini amaçlıyor. Bunun için yeni yılın en önemli gündem maddelerinden biri olması beklenen anayasa teklifini, bütçe görüşmeleri öncesi en geç iki hafta içinde Meclis’e sunacak ve teklifin Anayasa Komisyonunda görüşülmesini sağlayacak.

Meclis’teki oylamada referandum için yeterli sayı oluşması durumunda anayasa değişikliğinin nisan ayında referanduma sunulması planlanıyor.

AA’nın iddialarına göre başkanlık sistemi “demokrasi ekseninden ayrılmadan, denetim mekanizmalarının işletildiği kuvvetler ayrılığının hayata geçirildiği güçlü bir icra organı” olacak.

Parlamento tek kanatlı olacak.

AKP’nin başkanlık modelinde parlamenter sistemdeki Bakanlar Kurulu gibi başkanın da bir ekibinin olmasının beklendiğini duyurdu. Bu ekip gölge kabine gibi hareket edecek.

Parti kaynakları, partili cumhurbaşkanlığı önerisine ise sıcak bakılmadığını, bir isim değişikliği ile sistemi değiştirmenin pek de gerçekçi olmayacağını ifade ediyor.

Anayasanın ilk dört maddesi “kırmızı çizgi”

Anayasanın ilk dört maddesi, AKP’nin de kırmızı çizgisi ancak bu dört maddedeki “kelime ve anlatım bozukluklarında” düzeltme yapılabilecek.

Bahçeli’nin açıklamaları

Kulislerde, başkanlık sistemine ilişkin “şifreli konuştuğu” yorumları yapılan MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin sözleri konusunda, AKP kanadında anlaşılmaz bir durum söz konusu değil. Bahçeli’nin sözleri, AKP’liler tarafından “Biz parlamenter sistemden yanayız ama son sözü millet söylesin. Bunun için de anayasa değişikliğinin parlamentodan geçmesine engel olmayacağız.” şeklinde yorumlanıyor.

Kampta anayasa sunumu

Anayasa değişikliğine ilişkin hazırlıkları, AKP Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile AKP MKYK Üyesi ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu yürütüyor.

AKP’nin yarın Afyonkarahisar’da başlayacak 25. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın en önemli gündem maddesini oluşturacak anayasa değişikliğiyle ilgili AKP Genel Sekreteri Gül’ün başkanlığındaki heyet katılımcılara sunum yapacak.