CUMHURBAŞKANINDAN CERABLUS MESAJI

sasassCumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’de süren operasyonlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada kararlılık mesajı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklmada, “Ülkemizi kutlu yürüyüşünden alıkoymak isteyen terör örgütlerinin hain saldırılarına aldırmadan, ihanet çetelerini bozguna uğratarak, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde mücadelemiz sürecektir. 30 Ağustos Zaferi, özellikle bugün ülkemizin birliğine, dirliğine, bu topraklardaki varlığına kasteden terör örgütleri ve şer odakları için ders olmalıdır. 15 Temmuz kanlı darbe girişimi karşısında milletimizin ortaya koyduğu tavır, bu topraklarda ‘Büyük Taarruz’ ruhunun ne kadar diri olduğunun ifadesidir.” dedi.
Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
TERÖR ÖRGÜTLERİ TEHDİT OLMAKTAN ÇIKARILANA KADAR DEVAM EDECEK
Türkiye, terör örgütleri arasında ayrım yapmadan, vatandaşlarının can güvenliğini sağlayacak adımları hem ülke toprakları içinde, hem de terör örgütlerinin yuvalandığı komşu ülkelerde atmaya kararlıdır. Uluslararası Koalisyon ile işbirliği içinde 24 Ağustos’ta başlatılan Cerablus harekatı,bu kararlığımızın ve irademizin bir yansımasıdır. Operasyonlarımız, DAİŞ, PKK ve onun Suriye kolu YPG gibi terör örgütleri vatandaşlarımız için bir tehdit olmaktan çıkarılana kadar devam edecektir.
Türk Askerini Görünce Sevinen Suriyeliler
Suriye’de 5 yılı aşkın zamandır süren iç savaş artık daha da kötü hale gelmeye başladı. Öyle ki binlerce çocuk hayatları boyunca hiç barış ortamı görmedi.Fakat Türkiye, Cerablus’a yönelik askeri bir harekat başlattı. Harekatın neticesinde IŞİD kentten çekildi.Bu operasyon Suriyeliler için umut oldu. Her gün bombalanan ve giderek tükenen halk ilk kez silah gördüğüne sevindi.Suriye’deki iç savaşın tarihine geçecek o fotoğraf karesini ise AFP ajansının foto muhabiri Bülent Kılıç yakaladı.
Huzura PYD Roketi Atıldı
PYD terör örgütü, Cerablus’ta masum halk ve çocukların güvenliğini sağlayan Türk askerlerine saldırdı.Dün bazı iş yerlerinin yeniden hizmet vermeye başladığı Cerablus’ta halk tekrar sokaklara çıkmıştı. Özellikle çocuklar sokaklarda oymaya başlamıştı.Fakat terör örgütü PYD, huzura gölge düşürdü. Cerablus’un 6-7 kilometre güneyinde terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD tarafından TSK’ya ait iki tanka roketatarla ateş açıldı.Saldırıda isabet alan tankta bulunan Uzman Çavuş Ercan Çelik şehit düştü. 3 asker de yaralandı.
FİGEN YÜKSEKDAĞ’IN SIRTINI DAYADIĞI PYD
HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, geçtiğimiz aylarda terör örgütü PKK ile tüzüğü aynı olması bir yana, yönetici kadrolarının bile son zamanlarda içinde bulunduğu PYD’nin askeri kanadıYPG’yi savunarak, “Sırtımızı PYD’ye dayadık” demişti.