CEM EVİNDE AŞURE’YE BÜYÜK İLGİ

Etkinliğe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Uğur Bucak, Ak Parti Pazarcık İlçe Başkanı İ. Mesut Ganidağlı, MHP İlçe Başkanı Yusuf Şahin, Emniyet Müdür Vekili Muzaffer Aydın, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Salim, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Torun, Pazarcık eski Belediye Başkanı Kamil Dalkara, Alevi Kültür Dernekleri Pazarcık İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Değirmenci, daire amirleri davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Pazarcık Cem evinde düzenlenen törende bir konuşma yapan Alevi Kültür Dernekleri Pazarcık Şube Başkanı Hasan Hüseyin Değirmenci, Muharrem ayı ve aşurenin Alevi Bektaşi geleneğinin özünü oluşturduğunu kaydetti.641885e1-e3ec-4b66-b55d-3409e29dae2b

Başkan Değirmenci, şunları kaydetti:

“İnancın, birliğin, onurlu duruşun, paylaşımın sergilendiği bu çatı altında, hakla hak olmak için gönülleri birlemek amacıyla bir arada bulunmaktayız. Kerbela, İslam’da safları netleştirmiştir. Zalime asla biat edilmeyeceğini tüm insanlığa ve biz Alevilere göstermiştir.

Zalimlerin olduğu yerde Hüseyinler de vardır. Çünkü mazlumlar için Aleviler için “Her yer Kerbela, her ay Muharrem, her gün aşuredir”

Alevilerin sorunlarının çözülmediğini de dile getiren Değirmenci, “Avrupa Cemevlerini ibadethane olarak kabul ederken, Türkiye Avrupa İnsan Haklarının Mahkemesinin kararlarına rağmen Cemevlerini ibadethane olarak kabul etmemektedir. Halen okullarda öğrencilere namaz kıldırılıyor. Biz Alevi toplumu olarak kendimiz için ne istiyorsak herkes için de aynı şeyi istiyoruz. İnsanlar arasında din, dil, ırk ve siyasi görüşlere göre ayrım yapmayan eşit yurttaşlık temelinde demokratik, laik bir yönetim arzuluyoruz.”

Başkan Değirmenci’nin konuşmasının ardından Alevi Kanaaat önderi İbrahim Çarman günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Program, deyişler, cem ibadeti ve aşure ikramı ile sona erdi. Alevi canların ve davetlilerin aşureye ilgisi yoğundu.