Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü kutlandı.

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü Pazarcık Meslek Yüksek Okulu’nda düzenlenen çelenk töreniyle kutlandı.
Anma etkinlikleri Pazarcık Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin hazırladığı programla devam etti.
Belediye Konferans Salonu’nda yapılan törene, İlçemiz Kaymakamı Çağlayan Aydın, Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, Emniyet Müdürü Erdal Murat Balsu, Askerlik Şubesi Başkanı Yüzbaşı Nadir Ulaş Birdane, şehit aileleri, daire amirleri ve davetliler katıldı.
Programda her zamanın aksine protokol yerine şehit aileleri ön sırada yer aldı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Askerlik Şubesi Başkanı Personel Yüzbaşı Nadir Ulaş Birdane yaptı. Birdane, konuşmasında şunlara değindi:
“Dünya tarihine altın harflerle yazılan, hangi yönüyle bakılırsa bakılsın bir kahramanlık destanı olan ve Kurtuluş Savaşımızın önsözünü yazan Çanakkale Zaferinin 102.’nci yıldönümü ile özellikle İç Güvenlik Harekatında ve çeşitli sebeplerle vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilmek üzere toplanmış bulunmaktayız.
Çanakkale; Türk Ordusu’nca tüm imkansızlıklarına rağmen vatan savunması ve namus kavramının tüm dünyaya ilan edildiği bir destandır. Çanakkale süngünün ve inancın yenilmez denilen teknolojiye diz çöktürebileceğini gösteren bir gündür. Çanakkale “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum diyen” Yüzyılın dahisi Gazi Mustafa Kemal ve onun askerlerinin kurtuluş meşalesini yaktığı gündür. Çanakkale tüm mazlum ulusların vatanlarını savunmak için iman ve inançtan başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadıklarının tüm emperyalist devletlere bildirildiği gündür.
Bu anlamlı günde ülkemiz sınırları içerisinde yine Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ile Emniyet güçlerimiz Çanakkale Ruhunu yansıtarak Bölücü Terör Örgütlerini bitirmek adına çok anlamlı bir mücadele sergilemektedir.
Vatanımızın bütünlüğü ve bayrağımızın dalgalanması için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimiz yattıkları yerden sizin vakur duruşunuzu izlemektedirler.
Bu duygularla başta ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizin manevi huzurunda şükranla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.”
Birdane’nin konuşmasının ardından ‘Oğul’ adlı şiir seslendirildi. Çanakkale’de yaşanmış hikayeler, tiyatro gösterisi ve Gülümse Anne adlı şarkının ardından program oratoryo ile son buldu.