BUZ GİBİ ÖLÜM

Modern çağın insanı ölümü öldürdü. Eski şehirlere baktığınızda mezarlıklar mahalle aralarında idi ve toplum ölüm gerçeği ile devamlı yüzleşiyor, ölümü unutmuyordu. Bugün ise ölüm ötelendi, yok sayıldı. Oysa ölüm, yok saymakla yok olmuyordu. Hem de hemen her gün ölüm haberleri aldığımız ve sosyal medyada izlediğimiz halde bize ölüm çok uzak görünüyor. Aslında ölüm bize çok uzak değil; normalde belkide çok uzun yaşayacak olan insanlar savaş ve kazalardan dolayı bircoğu hayatlarının ilk baharında ölüyorlar. Peki biz ne yapıyoruz? Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamaya çalışıyoruz. Çünkü ölümün yüzü soğuk. İsterseniz bunu bir kaç ayetle inceleyelim:

“Her can ölümü tadar. Ve kıyamet gününde, karşılıklarınız size tam olarak ödenir. Ve kim ateşten uzaklaştırılır da cennete alınırsa, işte o murada ermiş olur. Bu dünya hayatıysa, aldatıcı bir tatmin aracından başka bir şey değildir.” (Âl-i İmrân 3:185). Evet, rabbimiz ne buyuruyor; her can ölümün tadına bakacak bu kesin peki ayetin sonu ne diyor bu dünya hayatı aldatıcı bir tatmin aracından başka bir şey değildir, biz ne yapıyoruz? Çocuklar gibi kendimizi avutuyoruz, bir yerlere gitmeden ziyade kendimize gelelim. Bu geçici dünyanın geçici süsleriyle kendimizi aldamaktan başka bir şey yapmıyoruz hem de bile bile.

“De ki: Sizin için görevlendirilmiş ölüm meleği (nasıl olsa) sizin canlarınızı alacak; en sonunda Rabbinize döndürüleceksiniz.” (Secde 32:11). Anlaşılan o ki kaçış yok. Neden mi? Dünyaya gelmek senin tercihin değildi ki ölmemek senin tercihin olsun?

“O, ölümü ve hayatı hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için yaratmıştır. O mutlak üstün ve yüce olandır, eşsiz ve benzersiz bağışlayandır.” (Mülk 67:2). Eğer birşey üzerine yarışacaksak bu kesinlikle iyilik ve sorumluluk bilinci olmalıdır.

“İyiliğe ölümüne engel olan günaha gömülmüş zorbaya (da)!” (Kalem 68:12).  Kötüyü ve kötülüğü değil iyiyi ve iyiliği örnek alacağız. Unutmayınki bizim örnek alacağımız Allah Resulü (a.s) dır. O, üsve-i hasenedir yani en güzel örnektir.

“Ah! Keşke (ölüm), işi tamamen bitiren (mutlak bir yok oluş) olsaydı!” (Hâkka 69:27). İşte bu ayetin muhatabı olmamak için iyiye ve güzele talib olacağız. Peki Allah bizi dünyaya neden gönderdi? İşte cevabı: “O, ölümü ve hayatı hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için yaratmıştır. O mutlak üstün ve yüce olandır, eşsiz ve benzersiz bağışlayandır.” (Mülk 67:2). Neymiş dünya oyun ve eğlence yeri değil imtihan yeryeridir. Rabbim imtihanı kolay geçenlerden eylesin, duasıyla kalbinizin sahibine emanet olun. Selam dua ve dua talebiyle.