BÜYÜKŞEHİR’DEN II. GELENEKSEL MUHTARLAR YAYLA ŞENLİĞİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Muhtarlar Yayla Şenliği Başkonuş Yaylası’nda yapıldı.

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Nursel Reyhanlıoğlu, İmran Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile ilçe belediye başkanları ve muhtarların katıldığı 2. Geleneksel Yayla Şenlikleri açılış konuşmaları ile başladı.

Açılış konuşmaları bölümünde kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, muhtarların kendilerini en yakın mesai arkadaşı olduğunu söyledi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Muhtarlarımız mahallelerindeki sorun ve sıkıntıları gönüllü bir şekilde bize iletmekteler, sorunların çözümünün bir parçası olmaktalar. Eğer muhtarlarımız bu sorun ve sıkıntıları bize iletmemiş olsalar bizler o sorunların tespiti için belki yüzlerce işçi çalıştıracağız ama yine de muhtarlarımız gibi özverili bir çalışma olmayacaktır.Birçok güzel icraat imza atmamızda muhtarlarımızın çok büyük katkısı var” dedi.

MUHTARFLARIMIZ DEMOKRASİNİN ÇEKİRDEĞİDİR

Muhtarların demokrasi açısından da önemli bir görev üstlendiklerini kaydeden Başkan Erkoç: “Muhtarlarımız demokrasi açısından da önemli bir göreve sahiptirler. Çünkü muhtarlarımız demokrasinin çekirdeğini oluşturmaktadırlar. Mahallelerimizde yapılan seçimlerle göreve gelmekte olan muhtarlarımızla Milli İrademizin mahallelerimizde omuz omuza yaşatılmasının haklı gururunu ve onurunu yaşamaktayız” diye konuştu.

GÖNÜL COĞRAFYAMIZDA BÜYÜK SIKINTILAR VAR

Başkan Erkoç gönül coğrafyamızda çok büyük sıkıntılar olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Muhtarlarımız, gönül coğrafyamızda çok büyük sıkıntılar var. Ülkemiz çok büyük bir saldırı altında. Ülkemiz ve mensubu olduğumuz medeniyetimiz büyük bir işgal altında. Büyük bir saldırı var. Yanı başımızdaki ülkeler başta Suriye olmak üzere birçok yerde, aynı medeniyetin mensubu olduğumuz insanlar büyük zulüm altındalar. Bu insanların hepsinin umudu Türkiye.

Ramazan Bayramı öncesi Bosna Hersek’e gittiğimiz bunu gördük. Oradaki kardeşlerimiz de birlik ve beraberlik içerisinde Büyük bir Türkiye istemekteler.”

15 Temmuz’da ülkemizin ulusal güçlerin işbirliği ile bir saldırıya uğradığını kaydeden Başkan Erkoç, Fetö örgütü mensuplarının milli iradeyi yok etmeye çalıştıklarını ve bu konuda da 250 vatandaşımızı şehit ettiklerini söyledi.

1700 KM YOL ASFALTLADIK

Büyükşehir Belediyesi olarak yol yapım ve asfalt çalışmalarına ağırlık verdiklerini kaydeden Başkan Erkoç: “Biz göreve geldiğimiz günden bu yana 1700 kilometre yolda sıcak asfalt, sathi kaplama ve beton parke olarak çalışmalarımızı tamamladık. Bu yıl hedefimizde ise asfaltsız grup yolu kalmamasıdır. Bu sezon sonunda kadar ilimizde özelliklede grup yollarında asfaltsız yol bırakmayacağız” dedi.

İÇME SUYU PROBLEMİNİ DE ÇÖZÜYORUZ

Bazı bölgelerde içme suyu problemi yaşandığına dikkat çeken Başkan Erkoç: “İçme suyu problemi olan mahallelerimiz için 2017 yılı sonuna kadar ihale çalışmalarını tamamlamış olacağız. Bugün kadar çözülememiş sıkıntıları da çözerek bu sene sonu itibariyle inşaat ihalelerini de başlatmış olacağız. Zaten çok büyük bir miktar da kalmadı.

Burada bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum. Biraz önceki değindiğim 15 Temmuz günü yaşanan hadiselerden dolayı iş makinelerimiz gerekli görülen yerlerde nöbet tuttukları için çalıştıramamıştık ve bundan dolayı da bir iş ve zaman kaybı yaşadık. Bu saldırıların her mahallemize, her birimimize ayrı ayrı zararı oldu. Bunun yanı sıra 1800 kilometre ayrı ayrı bölgelerde olmak üzere içme suyu şebekesi döşedik. Kahramanmaraş’ımızı marka şehir yapma yolunda gayret ediyoruz ve bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Başkan Erkoç’un konuşmasının ardından Milletvekilleri İmran Kılıç, Nursel Reyhanlıoğlu’da birer teşekkür konuşması yaptılar.

İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Celalettin Güvenç ise yaptığı konuşmada: “Bir yandan 2.5 milyonluk Katar’ı boğmaya çalışıyorlar, öbür yanda Rusya’sı, İran’ı, Amerika’sı Afrin, Musul’da karşımızda topyekun duruyorlar. Dışarıda bunları yaparken içeride rahat durmuyorlar. Daha dün iki sevgili kardeşimiz, Güneydoğu’da iki ilçe başkan yardımcımız, elinde silahı olmayan siyaset yapmaya çalışan, demokratik yurttaşlık, vatandaşlık görevini yapan kardeşlerimiz evlerinizin önünde, çocuklarının gözleri önünde katledildiler. Güneydoğu’da bunu yaparlarken, ülkenin batısında Ankara ile İstanbul arasında küresel güçlerin ve onun maşası FETÖ’nün emriyle ana muhalefet patisinin genel başkanının önderliğinde, arkasında DHKP-C, arkasında FETÖ, arkasında PKK İstanbul’a yürüyüş başlattılar. Sözde adalet arayışı adı altında yapmak istedikleri bir kere daha gezi olaylarını hortlatmaktır. Yapmak istedikleri bir kere daha ülkemizin istikrarsızlığa mahkum edilmesidir. Yapmak istedikler, bu ülkede huzurun, güvenliğin kaybolmasıdır. Çok açık ve net bir şekilde bu senaryoları tekrar gündeme getirdiler” dedi.

Son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, böylesine güzel bir organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı birbirinden muhteşem eserlerle bir konser sundu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Folklor Ekibinin sunduğu gösterilerin ardından yarışmalara geçildi.

Muhtarlar arasında yapılan acı biber yeme yarışması yapıldı ve yarışmaya katılan muhtarlar önlerine konulan acı biberi ilk önce yemek için birbiriyle yarıştılar.

Acı Biber yeme yarışmasının ardından meşhur Maraş Dondurması yeme yarışması başladı ve bu yarışmada da yarım kiloluk dondurmayı ilk önce yemek için muhtarlar ter döktüler.

Daha sonra ilçeler bazında muhtarlar arasından halat çekme yarışmaları düzenledi.

Mahalli saz ve ses sanatçıları ile ozanların sahne aldığı programda aynı zamanda güreşler ve ok atışları da yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daireis Başkanlık tarafından organize edilen etkinlik muhtarların Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoçve diğer ilgililerle topluca hatıra fotoğrafı çektirmesi ile son buldu.