BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ’NDE EĞİTİM

Şube sayısı, donanımlı personeli, araç ve ekipmanıyla bölgenin en güçlü teşkilatı konumundaki Kahramanmaraş Büyükşehir İtfaiyesi, personele yönelik hizmet içi çalışmalara aralıksız devam ediyor.

Merkez ve ilçelerde 24/48 esasına göre, 24 saat hizmet veren personelin tamamı, rutin olarak mesleki yeterlilik, iş sağlığı ve iş güvenliği alanında teorik ve pratik eğitimlerden geçtikten sonra yazılı ve uygulamalı sınavlara tabi tutuluyorlar.

İtfaiye Dairesi Başkanı Cahit Küçükönder yaptığı açıklamada; ‘’Halkımıza, en üst düzeyde hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Periyodik olarak yaptığımız eğitim ve sınavlarla, araç, ekipman ve personelimizin adeta röntgenini çekiyoruz. Ağırlık vermemiz gereken noktaları tespit ederek, buraya yoğunlaşıyoruz. İsteğimiz, personelimizin bilgi ve beceri seviyesini yüksek tutmak, her arkadaşımızın lider karakterine sahip olmasını sağlamak, olay yerindeki farklı durumlara, her ayrıntıya anında ve doğru müdahale edecek seviyeye ulaştırmaktır. Bu açıdan, örneği İzmit ve Konya’da bulunan,  ilimizde kurduğumuz, İtfaiye Eğitimi Merkezi’nde, Türkiye Belediyeler Birliği ile işbirliği içinde profesyonel itfaiyeci yetiştirmeye yönelik eğitimler önemli işlev görüyor. ’’ Dedi.

Küçükönder, açıklamasının sonunda, Büyükşehir İtfaiyesi’nin Karacasu’da bulunan eğitim ve uygulama merkezinin, Kahramanmaraş İtfaiye teşkilatının yanı sıra, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu illerinin itfaiye personeline de hitap ettiğini belirtti.