BÜYÜKŞEHİR 140 KAMERA İLE TRAFİĞİ DENETLİYOR

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Trafik Yönetim Merkezi’nin 140 kamera ile şehrin trafiğini kontrol altına aldıkları belirtildi.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Dairesi başkanı Yusuf Deliktaş, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Trafik Hizmetleri Şube Müdürlüğü ile İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Müdürlüğü ile Trafik Yönetim Merkezi’nde birlikte hareket ettiklerini söyledi.

Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanı Deliktaş yaptığı açıklamada: “Trafiğin devamlı olarak gözetlenmesi ve olası sorunların en hızlı şekilde tespit edilerek tedbir alınması amacıyla kurulan Trafik Yönetim Merkezimizdeki personellerimiz olası trafik sorunlarından, şehri olumsuz etkileyen afet durumlarına ve daha birçok hadisede devreye girer. Olayı en hızlı şekilde tespit eder, önlem alır veya sorunu giderir veya gidermesi için ilgili kuruma sevk eder.

Şehrimizde muhtelif noktalarda bulunan 140 kamera ve DMS (Değişken Mesaj Sistemi) ile trafik yönetiminin yanı sıra yayalaştırılmış yollarda elektronik bariyerlerin yönetimi ve sinyalize kavşakların optimize edilmesi ile hadise yönetimi Trafik Yönetim Merkezimiz tarafından yürütülmektedir.

Eski model trafik yönetimi anlayışında kavşaklar tahmini sürelerle ayarlanır ve kaderine terk edilirdi.

Sabah, öğlen, akşam veya hafta sonu trafiği değerlendirilmezdi. Kavşaklar tek bir planla çalışırdı.

Yeni model anlayışta tamamen dataya dayalı bir sistem yürütülmektedir. Kavşaklar kameralar veya elektronik teçhizatlar yardımı ile değişkenlik gösterdiği tüm zamanlarda %95 doğruluk oranında sayım yapılarak ayarlanmakta ve devamlı gözetilerek optimize edilmektedir. Yani yeni modelde tüm kavşakları izliyoruz ve sinyalizasyon sistemlerine merkezden müdahale edebiliyoruz. Sürücülerimiz zaman zaman yoğun trafik içerisinde kalabilirler, ancak bilmelidirler ki biz oluşan yoğunluğu görüyoruz ve olabilecek en iyi senaryolarla yoğunluğu gidermeye çalışıyoruz. Kısacası onların derdi, bizimde derdimiz” dedi.

TRAFİK POLİSLERİ İLE KOORDİNELİ ÇALIŞMA

Trafik Yönetim Merkezi’nin İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde görev yaptığına dikkat çeken Daire Başkanı Deliktaş: “İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Müdürlüğü ve Trafik Hizmetleri Şube Müdürlüğü trafik yönetiminde yetkili iki birimdir. Merkezimizde devamlı görev yapan polis arkadaşımız birimimiz ile Trafik Tescil ve Denetleme Müdürlüğü arasındaki koordinasyonu sağlar ve dayanışma içerisinde çalışır. Bu ortak çalışmadan her iki birimde daha yüksek fayda sağlar. Örneğin kavşaklarda herhangi bir sebepten oluşan bir sorunda trafik polisleri kavşağa intikal ederek kavşak yönetimini ele alırlar. Yeni sistemde tüm kavşaklar kameralar ile gözetlendiği için bu tür sorun oluşan kavşaklara, kameralardan ilerisini ve gerisini görebildiğimiz için biz müdahale etmek isteriz. Böylece trafik polislerimizin üzerinden bir yük eksilmiş olur, onlarda böylece daha çok ihtiyaç duyulan bölgelerde kullanırlar bu iş güçlerini. Kısacası ortak çalışma sayesinde iki birimin de iş gücü daha efektif kullanılmış olur” diye konuştu.

KAVŞAKLAR UKOME KARARI İLE OLUR

Trafik yoğunluğunun azaltılmasına yönelik çalışmaların 7/24 denetlendiğini dile getiren Daire Başkanı Deliktaş, kavşak ihtiyacının giderilmesinde Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin kararlarının geçerli olduğu söyledi. Daire Başkanı Deliktaş sözlerini şöyle sürdürdü: “ Öncelikle bir kavşak ihtiyacının doğması gerekir. Bu vatandaşlarımızdan gelen talepler ile olabilir veya belediyemiz sorumlu birimlerince ihtiyaç tespit edilmiş olabilir. Talep oluştuğunda gerekli ön bilgi incelemeleri yapıldıktan sonra ilk UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) toplantısında gündeme alınır. Bu toplantıda kavşağın yapılıp yapılmayacağı veya sinyalize olup olmayacağı gibi kararlar sorumlu birim temsilcilerince karara bağlanır. Kavşak yapılmasına karar verilmişse, kavşak planlaması için planlama müdürlüğü görevlendirilir. Planlama kavşak çizimini yapar ve gerekli onaylar alındıktan sonra imalat için proje Fen İşleri Daire Başkanlığına gönderilir. Fen işleri kavşağı yaparken aynı anda Trafik Hizmetleri Şube Müdürlüğümüz de imalata dahil olur ve kavşağın yatay ve düşey işaretlemelerini yapar. Aynı zamanda sinyalize bir kavşak olacaksa saha ekibimiz sinyalizasyon sistemlerini kavşağa monte eder. Eğer kritik bir kavşaksa aynı zamanda kamera sistemleri de birimimizce monte edilir.