Muhittin KandırmazYazarlar

BİZ HANGİ DİNDENİZ?

Gerçekten biz hangi dindeniz? İnsanlık tarihini inceleyince ilk Resulden son Resule kadar tümünün ortak çağrısı ‘Allah’a kul ol’ ve ‘La ilahe illallah, de kurtul’ olmuştur. Peki insanlık ne yapmış Resullerden sonra? Gelen vahyi bozmuşlar ve onu parçalamışlar, ekleme ve çıkarmalarla aslından koparmışlar. Her fırka bir parçasını alarak hak bizde demeye başlamış ve her fırka tüm Resullerin ortak çağrısı olan ‘Allah’a çağırmak’ yerine kendi mezhebine, kendi cemaatine, kendi camiasına, kendi gurubuna çağırmaya başlamış. Peki burada ve bununla mı kalmışlar? Elbette kalmamışlar; gücü eline geçiren başlamış öbür gurupları tekfir etmeye.. hatta daha ileri giderek öldürmeye… Bunun en son örneğini onbeş temmuzda yaşadık maalesef.

İşte vahiyden ve Resulden kopunca nerde duracağı belli olmuyor toplumların. Sözü çok uzatmadan burda bir kaç ayet paylaşacağım sizlerle. Herkes kendini biliyor, herkes kendisi hakkında kararını versin. Gerçekte Allah’ın gönderdiği vahiy ve Hz. Nebi’nin hayat tarzı ile ne kadar uyumluyuz? Gerçekte Kur’an ve Nebi’ye mi uyuyoruz yoksa birilerinin uydurmalarına mı? Buyrun okuyalım:

“Dinlerini parça parça edip guruplara ayrılanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah´a kalmıştır. Sonra Allah onlara yaptıklarını bildirecektir.” (En’âm 6:159)

“Dinlerini bir oyuncak ve bir eğlence edinen ve dünya hayatının aldattığı kimseleri (bir tarafa) bırak! Kazandıkları sebebiyle hiçbir nefsin felâkete dûçar olmaması için Kur´an ile nasihat et. O nefis için Allah´tan başka ne dost vardır, ne de şefaatçı. O, bütün varını fidye olarak verse, yine de ondan kabul edilmez. Onlar kazandıkları (günahlar) yüzünden helâke sürüklenmiş kimselerdir. İnkâr ettiklerinden dolayı onlar için kaynar sudan ibaret bir içecek ve elem verici bir azap vardır.” (En’âm 6:70)

“Onlar ki, dinlerini oyun ve eğlenceye çevirip dünya hayatının albenisine kanmıştılar! cevabını verecekler. Dahası, onlar nasıl bu Hesap Günü’nün gelip çatacağını unuttular ve mesajlarımızı inkar ettilerse, Biz de bugün onları unutulmaya terk edeceğiz.” (A’râf 7:51)

“(Bir de) şunlardan olmayın ki, onlar dinlerini paramparça ettiler de (birbirine karşıt) taraftarlar haline geldiler; (artık) her hizip kendi elinde kalanla övünmekteler.” (Rûm 30:32)

Sanki günümüz müslümanlarını mı anlatıyor ne…

Evet dostlar, her gün biraz daha hesap gününe yaklaşıyoruz. Vakit geçirmeden sadece Allah’ı birleyerek sadece Allah’a çağıralım.

“Ancak tevbe edenler, uslananlar, Allah´a yapışanlar ve dinlerini sırf Allâh için yapanlar (yalnız O´na tapanlar), işte onlar mü´minlerle beraberdir; Allâh da yakında mü´minlere büyük bir mükâfât verecektir.” (Nisâ 4:146)

Selam, dua ve dua talebiyle.