BAŞKAN KEMAL SALİM KOSGEB YETKİLİLERİ VE BANKA YETKİLİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Yaşanan sıkıntılar sonrasında Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Salim’in daveti üzerine Kosgeb Başkanlık Müşaviri Ahmet Alperen ve Kobi Uzmanı Ekrem Gökçe ile Pazarcık’ta faaliyet gösteren bankaları temsilen Yapı Kredi Bankası Pazarcık Şubesi Müdürü Abdulmecid Mısır, Denizbank Pazarcık Şube Müdürü Yakup Çağıl, Ziraat Bankası Pazarcık Şubesi Müdürü Ali Rıza Güzeller, mali müşavirler ve kredi kullanmada sorun çeken bazı esnaflar Pazarcık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’nda bir araya gelerek konu hakkında istişarede bulundular.

BAŞKAN KEMAL SALİM ESNAFLARA YARDIMCI OLMALIYIZ!

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Salim, ”Uzun bir çalışmanın ardından hükümet esnafa can suyu niteliğinde faizsiz kredi imkanı getirdi. Esnaflarımızda bu krediyi alabilmek için gereğini yaptı. Ancak kredi verilmesi sürecine gelindiğinde sıkınılar yaşanmaya başladı. Bizlere bu konu hakkında hergün şikayetler geliyor. Gerek SGK gerek vergi borcu gerekse kara listede bulundukları gerekçesiyle kredileri hak eden esnaflarımıza bankalar kredi temin etmemektedirler. Bankalarımızdan esnaflarımızın hak etmiş oldukları kredileri ödemelerinde zorluk çıkarmamalarını ve işi yokuşa sürmeden esnafımıza yardımcı olmalarını rica ediyorum. Bu konunun bir an önce çözüme kavuşması ümidiyle toplantıya katılan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

BANKALAR KENDİNİ SAVUNDU

Tepkilerin odağı haline gelen bankalar ise kendilerini KOSGEB ile yapılan sözleşme mutabakatı ile savundu. KOSGEB’in ana paraya kefil olmadığı için gelen başvuruları normal bankacılık statüsünde değerlendiklerini ifade eden bankacılar, “Limiti olmayan, kara listeye girmiş, ya da finansal açıdan sorunlu gördüğümüz firmalara kredi çıkmıyor. Ancak bu toplantıdan sonra konuya artık daha da dikkatli bir şekilde eğileceğiz. Kredi kullandırma konusunda elimizden geldiğince esnaflarımıza yardımcı olacağız. Sorunun birinci ağızdan istişare edilmesi için bizleri bir araya getiren Pazarcık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sn. Kemal Salim’e teşekkür ediyo-ruz” dediler.