BAŞKAN BOZDAĞ: BEN NE YAPTIĞIMI BİLİYORUM.

Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, Pazarcık Havadis Gazetesi mikrofonlarına açıklamalarda bulundu.
İlk olarak Menderes Mahallesi’nde doğalgaz çalışmaları ile ilgili gazetemize anlatan Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ:
“Geçtiğimiz günlerde gerekli incelemelerde bulunduk, karayollarında bulunan 18. Cadde’nin üzerinde bulunan evlerin, binaların yoğunluk olduğu yerde Sayın Vekilmiz , Armadaş bölge sorumlusu ile bizzat konuştu. Yani kısacası o sorun aşıldı.Son zamanlarda su ve doğalgaz ile ilgili, sosyal medya ve basına çıkan haberler ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Bozdağ:
“Doğalgazı batıdan doğuya, Türkiye’ye getiren tek belediye biziz.
Doğalgaz nereden geliyor? Doğudan geliyor.
Bundan önce doğuda Gölbaşı ilçemiz var; Gölbaşı ilçemize doğalgaz geliyor da nasıl Pazarcık ilçemizi atlayıp da Kahramanmaraş’a gidiyor?
Yanı başımızda Aksu yolundan geçen doğalgaz boru hattı var. Ne için bundan önceki yöneticiler ve siyasiler veya bu memleketi yönetmeye talip olan kişiler doğalgaz projesiyle uğraşmamış? İster iktidar gücü ister muhalefet, ister yerel yönetici, yerel yönetimler zamanındaki CHP’li belediyeler buradan geçip de gidip beş on tane buradan işçi al diyeceklerine bu ilçemize de gazı getirelim gayreti içersinde olmamışlardır.
Biz ne yaptık? Biz göreve geldiğimizde yer sıkıntılıydı, göreve gelir gelmez Nefsidoğanlı’da doğalgaz yeri tahsis ettik.
Armadaş genel müdürümüz bizzat kendi de söyledi, sizler de şahit oldunuz.
Hem açılışta hem de doğalgazın yanma töreninde de söyledi.
Biz yeri verir vermez ne yaptık? Kahramanmaraş’tan Nefsidoğanlı’ya, Nefsidoğanlı’dan da Pazarcık’a doğru 19 km. hat döşeyerek ilçemize getirdik. Gayretlerimiz çok oldu. Çok şükür ki ilçemizi doğalgaz ile buluşturduk.
Tabi burada da İçişleri Komisyonu Başkanımız Celalettin Güvenç’in Karayolları ve DSİ sıkıntıları aşma konusunda bize yardımcı oldu. Ben tek başına da ‘Ben yaptım.’ diyen bir insan değilim.”
AK Parti iktidarı, AK Parti Teşkilatı ve yerel yönetimin ağırlığı olduğu belli oldu.
Daha önce ne için getiremediler?
Köyümüz durumundaki Gölbaşı’nda var iken hatta Kars’ta 3000 nüfuslu bir beldede var iken o zamanki 35000 nüfuslu Pazarcık’a doğalgaz neden gelmez?
Ve geldi de, şu anda 250-300 civarında insanımız doğalgazı kullanıyor. Gelecek kış bu sayı eminim 4000-5000’i bulur.
Ayrıca halkımızdan kulağımıza gelen ‘Yollar, caddeler neden böyle oldu?’, diye endişeler de var.
Buna da açıklık getireyim. Eğer Dünya’da havadan gelen bir sistem varsa onu getirelim. Eğer Dünya’da toz, toprak çıkarmayan ekskavatör kazıcı varsa onu da getirelim. Bugün 6 ay zarfı içerisinde Eylül’de temel atıp Mart’ta yakan tek ilçedir Pazarcık. Hatta sayın valimizi ziyarete gittiğimizde böylesine hızlı bir çalışma için bize teşekkür etti.
Bugün Mersin’de, Ödemiş’te (İzmir), Afşin’de ve Elbistan’da doğalgaz yok.
Bundan ötürü Pazarcık’a doğalgazı getirmemizde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.
Burada en önemli sorun yer sorunuydu, bunu da Pazarcık Belediyesi halletti. Böyle de açık ve belgelerle konuşuyoruz.”Başkan Bozdağ yolların düzelmesi ile ilgili süreç hakkında da şunlardan bahsetti:
“Toz toprak olmasının halkımızı ve esnafı endişelendirdiğinin farkındayım ve buna da katılıyorum. Ancak takdir etsinler ki, eğer burası asfalt olmuş olsaydı kalırdı, asfaltı döker kapatırdım. Gecikme sebebine gelince, herkes zannediyor ki 1-1.5 ay sonra onu göreceğiz. Su şebekeleri değişir, boruyu döşersiniz arkadan da kepçeyle kapatırsınız. Bir yandan döşer bir yandan kapatırsınız. Ama doğalgaz öyle olmaz. Doğalgaz döşemesi için ne yapılıyor? Önce cadde baştan başa kazılıyor, borular konuluyor, sonra evlere ve hanelere talihi hatlar ve kutucuklar çekiliyor. Çekildikten sonra da gaz kaçırmaması için gaz testi yapılıyor. Bu yüzden bir gecikme oluyor. Sonuçta bu su değil, bu bir gaz.
Yollara gelince, %100 sıcak asfalt yapılacak. 1 ay içinde ölçümleri yapıldı.
Su şebekeleri 41 yıllık bir olay. KASKİ şu anda kaynakla, tamirle götürüyor. Her yer patlak. Eğer su şebekelerini değiştirmezsek, 1 yıl içinde su kesintileri olması dışında musluklardan çamur akacak. Çünkü patlak borulardan çıkan su toprağa karışacak ve evlere çamur şeklinde akacak.
Bunu öyle veya böyle yapmak zorundayız. Halk veya belediye sıkıntı görüyor düşüncesinde olmadık, olmayız da. Zorunlu bir iş, olması gereken bir iş. 25 yıl önce bu şebekelerin değişmesi gerekirdi. Sanırım bundan önceki siyasiler ‘Eğer ben bunu eşersem belediyeyi kaybederim.’ endişesi taşımışlar. Benim böyle bir endişem asla yoktur. Neden yok? Ben işsiz bir adam da değilim. Zorunlu olarak içme suyunun ve kanalizasyonun öncelikli olduğunu bilen biriyim.
Döşenilen hat Dedem Ahmet Bozdağ’ın 1976’da döşemiş olduğu boru hattıdır. O zaman 2 katlı ev yoktu, her yer tek katlıydı ve o zamanın nüfusu 7000 idi.”Başkan Bozdağ verilen tüm sözlerin de yerine getirileceğini eklemeden geçmiyor:
“Verilen sözler kesinlikle yerine getirilecektir. Şimdi hazır olsunlar.
Doğalgaz çalışmaları biraz daha devam edecek. Doğalgazın ardından su şebekemiz değişiyor. Ne zaman? KASKİ ile ihalesi yapıldı, Ankara’daki yüklenici firma da belli oldu. İlçemizde kış uzun sürmediği için 2017 ile 2018’in sonu arası 90 km.’lik su şebeke hattımız da bitmiş olacak. Su borusu hattını döşedikten sonra da kilit taşı olan yerleri kaldırıp, sıcak asfalt dökeceğiz.
Armadaş ile 365 günlük anlaşmamız bitmek üzere. Kurban Bayramı’na 15 gün kala sözleşmemiz bitiyor. Şu an bir tek Menderes Mahallesi kaldı. Ondan sonra iş bina sakinlerine kalıyor. Şu anda isteyen kombisini alıp taktırıyor. Zaten bunu kombi satan işletmelerin artmasından da anlayabiliyoruz.”Başkan Bozdağ festival ile ilgili sorduğumuz soruya şu şekilde cevap verdi:
“Sosyal medyada yazılıp çizilenler basit şeyler. ‘Taşeron işçiler maaşlarını alamazken, niçin böyle bir festival yapılır?’ diyenler de var. Şimdi bunu bildikleri halde böyle sosyal medyaya atan kişiler inanın bu konuları senden benden daha iyi biliyorlar. Festivalin kaynağı ve bütçesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Tanıtma Fonu’ndan alınıyor. Bunun için belediyemizin bütçesinden 1 kuruş para harcanmıyor.Eğer bu festivali yapmamış olsam bakanlıktan 1 kuruş dahi alamam. Artı, bu aylarda gurbetçilerimizle ve turistlerle ilçemizin nüfusu ikiye katlanıyor. Birlikte gurbetçi vatandaşlarımızla ilçedeki vatandaşlarımızın kaynaşmasını, birlik ve beraberliğini, beraber halay çekmesini, beraber eğlenmesini, bu ara zarfı içerisinde esnaflarımız da stantlarını kurarak hem bir ticari sirkülasyon olarak tanıtım, hem reklam, hem de eğlence planlayarak bu işe gittik. Ülkemizin son yıllarda yaşadığı 15 Temmuz süreci ve daha önceki süreçten dolayı da bu gibi festivalleri Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ve hükümetimizin verdiği kararla düzenleyeceğiz. Bu gibi sıkıntılar olduğu için festivaller, eğlenceler düzenlenmemişti. Büyük bir ihtiyaçtı. Ve inanın, son derece kalabalık olacak, halktan da çok büyük bir özveri, beklenti ve memnuniyet görüyoruz. 4 gözle bekleniyor. Buradan da tüm halkımızı 4-5-6 Ağustos’ta davet ediyorum. Özellikle de 5 Ağustos günü daha yoğun olacak. Okçularımız, animasyon gösterilerimiz, yerel oyunlarımız, TRT Halk Dansları’mız (45 kişilik bir ekiple); Alişan, Lara, Sevtap Sonu ve Zafer Bertizlioğlu olmak üzere 4 tane de sanatçımız olacak. Çok güzel bir hazırlık yaptık. İnşallah burada sağ salim, kazasız belasız bir festival geçireceğiz. Kültür Bakanlığı’ndan misafirlerimiz de olacak. Pazarcık’ın tanıtımının olması için bunun gibi daha fazla etkinliklerin olması lazım. Herhalde bu söylediklerim sosyal medyada çıkanlara da güzel bir cevap olur. Paranın ve kaynağın nereden geldiğini bilmeyenler sosyal medyaya yazmasınlar.”
“Bu ayın 2’sinde meclis toplantımız var.Yeni salonumuzda bir açıklama yapacağız.Tüm halkımız davetlidir. Çok kalabalık olacak. Burada ‘Ben meclis üyesiyim.’, ‘Ben başkanım.’, ‘Başkan yardımcısıyım.’, ‘Ben falan personelim.’ dememelerini gerektiğini mecliste konuşacağım. Biz ev sahibiyiz. Biz özellikle dışarıdan gelen misafirlerimize misafirperverliğimizi göstereceğiz. ‘Bana protokolde yer verilmedi.’ düşüncesi bize yakışmıyor. Bunu da sağda solda konuşanlar var. Tekrar söylüyorum, biz ev sahibiyiz. Biz herkesi ağırlayıp, memnun edeceğiz. Gerekirse biz sabahtan akşama kadar 3 gün boyunca ayakta da duracağız, aç da kalacağız. Ama misafirlerimizi mağdur bırakmayacağız. Bizim Pazarcık olarak gelenek ve göreneklerimizde misafiri hoş tutmak vardır. ‘Pazarcık ekmeğini, yoğurdunu gelenle paylaşır.’ diye her defasında söylüyorum ben. Öyle olduğunu da göstereceğiz. A Partili, B Partili, C Partili, D Partili değil. Buradaki tüm Pazarcıklılar festivalin ev sahibidir. Bunu da altını çizerek söylüyorum.”Başkan Bozdağ, Ankara’ya neden sık gittiğini açıklıyor:
“Ankara’ya gitmesek o ekskavatörümüz olmazdı, belediye araçlarından 14 tane olmazdı, hastane gelmezdi, festival olmazdı. Festival için 2 gün arka arkaya gittik. Hızlandırmak için de bir personelimizi göndermek zorunda kaldık. Ankara olmasaydı bu hizmetler gelmezdi. Bu durumlar dışında Ankara’ya neden gideyim? Sonuçta ailem burada, çocuklarım da üniversitede okuyor. Gitmemin nedeni; Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, meclisten, Ak Parti Genel Merkezi’nden Pazarcık’a bir hizmet daha koparabilmektir.”Ayrıyetten sosyal medyada çıkan haberlere cevabı da çok sert oldu:
“Bu eleştirilere cevap vermek çok kolay. Çok samimi söylüyorum, bu eleştiriler bir kulağımdan giriyor, bir kulağımdan çıkıyor. Ben ne yaptığımı biliyorum. Öyle horoz dövüşü gibi şu şunu yazdı, bu bunu yazdı diyenleri biliyorum. Eline 3-5 kuruş verip şunu yaz bunu yaz diyenleri de biliyorum. Ben onları basın diye dikkate almıyorum. Onları Allah’a havale ediyorum. Çoluk çocuk geçindiriyorlar, çoluğunun çocuğunun geleceğini düşünsünler. Ona göre hareket etsinler. Beni eleştirsinler, kaymakamı, valiyi eleştirsinler ama olabilecek toplumsal olaylara karşı duyarlı olsunlar. Bir tarafın bayraktarlığını, cengaverliğini yapmasınlar. Hür basın olsunlar, emeklerine ve kalemlerine saygıları olsun. Sizinle 3 senemiz geçti. Size ‘Benimle ilgili şöyle haber yap, böyle haber yap; başkasıyla ilgili şöyle aleyhte haber yap.’ dediysem Allah bugün canımı alsın.” diyerek sözlerine son verdi.
Biz de Pazarcık Havadis Gazetesi olarak Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ’a bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyoruz.