ANKARA’DA “PAZARCIKLILAR GECESİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ankara’da geleneksel olarak gerçekleştirilen ve bu sene altıncısı icra edilen Pazarcıklılar gecesine, Ankara’da ikamet eden ve Pazarcık’tan gelen birçok Hemşehrimiz katılmıştır. Yenimahalle Belediyesi Nikah ve Düğün Salonunda kabalalık ve coşkulu bir Hemşehri topluluğunun katılımıyla 24 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilen geceye Kahramanmaraş Milletvekili ve İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin GÜVENÇ, Gaziantep Eski Milletvekili Ali SERİNDAĞ, Pazarcık Belediye Başkanı Yakup BOZDAĞ, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Yakup KARAASLAN Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Profesörü Ali ÇAĞLAR, Avrupa Türk Demokratlar Birliği İtalya Bölge (UETD) Başkanı Derviş BOZYEL, Tarihçi Yazar Halil ARIK, Şair Yazar ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İç Denetim Başkanı Ahmet SANDAL, Veteriner Ressam Memik KİBARKAYA, Kahramanmaraş ve İlçeleri Eğitim Kültür Derneği (MARDER) Başkanı Abdurrahman KÖROĞLU, Afşinliler Dernek Başkanı Ali KÖSEBALAN, Göksunlular Dernek Başkanı Mutlu ALKIŞ, Pazarcık CHP İlçe Başkanı Veysel ŞERVAN, RTÜK Eski Üyesi Ali ÖZTUNÇ, Anadolu Ajansı Müdürü Mehmet MARUFOĞLU, Çorlu’dan geceye katılan İş Adamı İbrahim EVSİZ, Ankara’daki Pazarcıklı İş Adamı Cengiz KARABACAK, İstanbul’dan geceye katılan Faruk ÖZCAN ve çok sayıda işadamı, memur, esnaf hemşehrimiz katılmışlardır.

Gecenin açılış konuşmasında Pazarcıklılar Dernek Başkanı Celal Ozanoğlu katılımcılara teşekkür etmiştir. Milletvekili Celalettin Güvenç, Pazarcıklılar olarak birlik ve beraberliğimizin bu güzel vatanda ebediyen süreceğine olan inancını ifade ederek gelecek günlerin daha güzel olmasını dilemiş ve Pazarcık İlçesine yapılacak yeni yatımlara değinmiştir. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Yenimahalle Belediyesi olarak kapılarının herkese açık olduğunu belirterek, tüm Kahramanmaraşlıların ve Pazarcıklıların hizmetinde olduklarını ifade etmiştir. Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Bozdağ, Pazarcık İlçesinin 12 Eylül öncesinin sıkıntı ve sorunlarını üzerinden attığını ve teröre asla meydan vermediğini ve bundan sonra da vermeyeceğini ifade ederek, birlik ve beraberliğimizin özellikle son yıllarda daha da güçlendiğini belirtmiştir. Tarihçi Halil Arık Pazarcık’ın tarihi ve kültürel değerlerini anlattığı kitabı üzerinde açıklamalarda bulunmuş ve Pazarcık’la ilgili yeni bir kitap hazırladığının haberini vermiştir. Pazarcıklılar Gecesinde UETD Başkanı Derviş Bozyel de birebir görüştüğü Hemşehrilerimize İtalya’ya çalışmak için Pazarcıklıların orada büyük bir yardımlaşma ve dayanışma örneği verdiklerini ve Pazarcıklılarla İtalya’da aynı yerde çalışmaktan çok memnun olduğunu hassaten belirtmiştir. Şair Yazar Ahmet Sandal da Pazarcıklı Hemşehrilerine bir haftaya kadar çıkartacağı iki yeni kitabının müjdesini vermiştir.

Pazarcıklılar Gecesi’nde protokol konuşmalarından ve Hemşehriler arasındaki karşılıklı istişarelerden sonra yemekler yenilmiş, gecede buluşan Pazarcıklılar hoş sohbet bir ortamda vakit geçirmişler ve ardından müzik-eğlence faslında sanatçıların söylediği türkü ve şarkılar eşliğinde yorgunluk ve stres atmışlardır. Pazarcık İlçesinden Ankara’ya getirtilen davulcu ve zurnacılar gecenin en renkli ve en eğlenceli anlarını oluşturmuşlar ve halay ile davul zurnayla Pazarcıklıları coşturmuşlardır. Pazarcıklılar gecesi sonunda güzel bir gece geçirmenin hazzını yaşayan ve gurbet elde memleket hasreti çeken insanlarımız, mutlu bir şekilde ayrılarak, bu etkinliği tertip eden Pazarcıklılar Derneği yetkililerine teşekkür etmişlerdir.