ANARŞİ VE TERÖR 2

Geçen haftaki yazımızda anarşi ve terörün bitmesi için gerekenleri ve terörün nedenleri üzerine durmuştuk. Kaldığımız yerden devam edelim…

 Anarşi ve terör bu kadar uzun yıllar boyunca içimize/toplumumuza yerleşmişse elbette düzelmesi de uzun zaman olacaktır. Bir an önce iyileşmeyi ve sıkıntıların yok olmasını beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır.

 Barbarlaşmış, vahşileşmiş, devlete ve devletin kolluk kuvvetlerine, kendi halkına saldıran; bölgede yatırım için bulunan araçları, şantiyeleri yakıp yıkan, masum insanları vahşice katleden bir terör örgütü var. Bu terör örgütünün destekçilerinin ve alenen ortada olan siyasal kolunun veya kollarının faaliyetlerinin durdurulması lazımdır.

 Toplum bilimi (sosyoloji), siyaset bilimi ve güvenlik konularında çalışan bilim adamları terörü yok etmek için alınması gerekli önlemleri şöyle sınıflandırmışlardır:

1-Ekonomik tedbirler,

2-Siyasi tedbirler,

3-Sosyal tedbirler.

 Suçu önlemek için her yere güvenlik kamerası yerleştirmek, bir sürü hukuki çalışma ve gayretlerle kanunlar çıkarmak mı; yoksa “Allah var, ahiret var, kul hakkı var. Ben başkasına kötülük yaparsan Allah bunun hesabını sorar. Hem bu dünyada hem ahirette mesul olurum.” düşüncesininin kalplerde ve vicdanlarda kökleşmesini sağlayarak toplumun manen ıslah edilmesi mi daha kolay ve kalıcıdır?

Bu karışık ve uzun sorunun cevabını siz değerli okuyucuların vicdanlarına ve akıllarına havale ediyorum.

 Din dersi ile terbiye edilmiş her ferdin kalbindeki iman, manevi bir yasakçı gibi insanları zulümden, zarardan, haramdan, anarşi çıkarmak yoluyla başkalarını öldürmekten men eder. Bundan dolayı terörü ve terörizmi bütünüyle önlemek ve yok etmenin en etkili yolu; herkesin kalbine manevi bir yasakçı gibi iman hakikatlerini yerleştirecek din terbiyesi ve güzel ahlak düsturlarıdır.

 Serkan İPEK