Muhittin KandırmazYazarlar

ALANA ÖĞÜT

Bu haftada Kuran’dan biz insanlığa öğüt(tavsiye)lere bakalım inşallah. “Hani Lokmân oğluna öğüt vererek şöyle demişti: Yavrum! Allah’a ortak koşma! Çünkü ortak koşmak elbette büyük bir zulümdür.” (Lokman13). Biz zulüm olarak ne anlıyoruz? Dikkat ettinizmi Allah ne diyor? Şirk koşmak zulümdür. Aslında zulüm; bir şeyi yerinden etmektir, bir şeyi yerinden edersenizona zulmedersiniz. Her şeyi hak ettiği yerde tutmalısınız.

“İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: “Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır.”(Lokman 14). Anne ve babanın ne kadar önemli olduğuna dikkat çeken bir ayet. Hani dilimizdede vardır ya,’baba Çınar ağacı gibidir meyvesi olmasanda gölgesi yeter.’ Mutlaka meyvesi olur almasını bilene. Anne cennet gibidir girmesini bilene. Ama bu gün bakıyorsunuz bir anne ve baba üç beş cocuk büyütmüş ama üç beş çocuk bir anne yada babasına bakamıyor. Burada herkes anne yada babasına bakıp kendi ihtiyarlığını görebilir. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Hatta bazen rüzgar eken fırtına biçer.

“Eğer, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığın bir şeyi bana ortak koşman için seninle uğraşırlarsa, onlara itaat etme. Fakat dünyada onlarla iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonra dönüşünüz ancak banadır. Ben de size yapmakta olduğunuz şeyleri haber vereceğim.”(Lokman 15). Bir örnek verecek olursak; siz babanızı meyhaneye götürmeyin ama meyhanede sızmışsa onu incitmeden eve götürün. “(Lokmân öğütlerine şöyle devam etti:) Yavrum! Şüphesiz yapılan iş bir hardal tanesi ağırlığında olsa ve bir kayanın içinde, yahut göklerde ya da yerin içinde bile olsa, Allah onu çıkarır getirir. Çünkü Allah en gizli şeyleri bilendir, (herşeyden) hakkıyla haberdar olandır.”(Lokman 16). Unutma Allah’tan hiç ama hiç bir şey gizli kalmaz.”Yavrum! Namazı dosdoğru kıl. İyiliği emret. Kötülükten alıkoy. Başına gelen musibetlere karşı sabırlı ol. Çünkü bunlar kesin olarak emredilmiş işlerdendir.”(Lokman 17). Bilmem yoruma gerek varmı, her şey yeterince açık.”Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah hiçbir kibirleneni, övüngeni sevmez.”(Lokman 18). “Yürüyüşünde tabii ol. Sesini alçalt. Çünkü seslerin en çirkini herhalde eşeklerin sesidir!”(Lokman19). Aslında çirkin olan afedersiniz ama konuştuğunu sanıp eşek gibi zırlayanların sesidir. Yani işi gücü sağa sola çamur atmak olanlara ve afaki olarak bağıranlaradır hitap. Hani derler ya ‘biliyorsan konuş ibret alsınlar bilmiyorsan sus adam sansınlar.’Maalesef içimizde öyleleri varki sadece ortalığı karıştırmak için konuşuyorlar hemde gözünüzün içine baka baka yalan söylüyorlar. Oysa Rabbimiz ne buyuruyor: “Yapmadığınızyapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında ağır (sonuçları) olan nahoş bir davranıştır.” (Saff 61:3). Sen ne yerin dibine ulaşabilirsin nede uzayın sonuna, ne olursan ol önce adam ol.Dikkat ettinizmi hitaba. Evet Rabbimiz bize hem öğüt veriyor hemde hitabeti öğretiyor.

“İşte (ey insanlar), görmez misiniz ki Allah göklerde ve yerde bulunan her şeyi emrinize amade kılmıştır; açıktan ve gizli olarak size nimetlerini bol bol ihsan etmiştir? Ne ki yine de insanlar içerisinden herhangi bir bilgiye, yol gösterici bir kılavuza ve aydınlatıcı bir kitaba dayanmaksızın Allah hakkında tartışan kimseler çıkabilmektedir.”(Lokmân 31:20). Unutmayalımki lareybefih olan tek kitap Kuran’dır. Yani Kuran dışında tüm kitaplar bir acaba ile başlar bazen bir acaba ile biter. Zaten şirk hakla batılın karışımıdır. Garip olansa Müslümanlar hayat kitabı Kuran’ı hayatlarına geçirmek için okumuyorlarmı acaba! “Onlara: Allâh´ın indirdiğine uyun! dense: Hayır, biz babalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız (onların yolundan gideriz) derler. Şeytân onları alevli ateşin azâbına çağırmış olsa da mı (babalarının izinde gidecekler)?” (Lokmân 31:21).

Bu haftalık da yeter inşallah. Haftaya başka bir yazıda buluşmak temennisi ile kalbinizin sahibine emanet olun.