600 yıllık kayıp sancak 20 Yıl önce Pazarcık’ın Göynük Mahallesindeki Göynük camiinde kaybolmuş

1rtew337 yılında kurulan Dulkadiroğlu beyliğine ait iki sancaktan biri Pazarcık’ın Göynük Mahallesindeki camide bulunurken yazar Mevhibe Savaş sancağın fotoğrafını çekerek kitabında yayımlamıştı.
Göynük’teki camiden 20 yıl önce kaybolan sancakla, Maraş merkezdeki bir camide bulunan sancak arasında büyük benzerlik ise dikkatlerden kaçmıyor. Kaybolan sancağın 3’üncü sırasında Enbiya
Suresinin 107. Ayeti yazılırken,  yeni ortaya çıkan sancağın 3’üncü sırasında ise fetih suresi yer alıyor. Diğer sıraların iseaynı olması Dulkadiroğlu sancağı olduğuna işaret ediyor  SancağınDulkadiroğlu beyliğinin savaşa giderken yanlarında götürülen bir sancak olduğu tahmin ediliyor. Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi yılın habercilik bombasını patlattı. Şuana kadar hiçbir araştırmacının kitabında yer almayan ve fotoğrafı hiçbir yerde basılmayan Dulkadiroğlu Beyliğine ait olduğu iddia edilen 600 yıllık sanacağı Bugün Gazetesi fotoğraflamayı başardı.
1883 yılında Maraş’ta doğan önemli din adamlarından Hafız Osman Sandal’ın (Sandal Hocaefendi) himayesinde uzun süre korunan, yıpranmasını geciktirmek için o dönem imkanlarınca restorede edilen Dulkadiroğlu Beyliği’nin 2 sancağından biri olan Sancak Kahramanmaraş’ın tarihi camilerinden birinde sır gibi saklanıyor. Cami imam hatibi ise sancağı bir ara çalmaya geldiklerini ve bir hafta camide sancakla beraber yattığını söyledi. Maraş’a din hizmetleri açısından önemli hizmetleri bulunan ve ilk imam hatip okulunun temelini atarak Ahmet
Taşgetiren, Kenan Seyithanoğlu, Abdurrahman Dilipak gibi ünlü yazarları da yetiştiren Sandal Hocaefendi tarafından uzun yıllar korunan Sancak, şimdi ise aynı yoldan yürüyen torunu  Selehattin Sandaloğlu tarafından titizlikle korunuyor. Sandal hocanın imamlık yaptığı camide asırlardır kalan Sancak şimdi uzman kişiler tarafından restore edilip hak ettiği bir şekilde sergilenmeyi bekliyor.

 

 

 

KAYNAK :
KAHRAMANMARAŞ’TABUGÜN GAZETESİ