80 YILDIR SU BULUNMAYAN KÖYDE SU BULUNDU

Ganidağ Ketiler mahallesinde ikamet etmek olan Ramazan Tankişi, yıllardır bu bölgede su arama çalışmaları yaptık, bir çok kişiye suya baktırdık, defalarca sondaj vurdurduk, ama bu bölgede bir türlü su bulamadık. Su olmadığı için tarlalarımızdan gerekli verimi alamıyorduk, son zamanlarda ismini duyduğumuz Muharrem Yaşar ile tanışana kadar umudumuz kalmamıştı. Muharrem bey ile tanıştık, kendinsini köyümüze ( mahalle ) davet ettik, kendisi saolsun bizleri kırmadı ve bu bölgede su arama çalışmalarına başladı. Kendisiyle büyük bir alanda su taraması yaptık ve sonunda bizlere burda su bulunduğunun müjdesini verdi. Kendisine bu bölgenin kayalık bir bölge olduğunu söyledik bir çok aramalar sonuçsuz kaldı dememize rağman Muharrem bey burda su olduğunu ve kendinin bunu çıkarabileceğini ifade etmesi üzerine sondaj çalışmalarına başladık. Uzun ve zor bir çalışma sonucu 80 yıldır su çıkmayan köyümüz ganidağ ketiler bölgesinde 240 metre derinlikte yer altı suyuna ulaştık. Denemelerimiz sonucu 2’lik suyu çıkardık. Köyümüz (mahalle) Ganidağ Ketiler ve şahsım Ramazan Tankişi olarak Muharrem Yaşar’a teşekkürlerimizi iletiyoruz.

MUHARREM YAŞAR KİMDİR ?
Muaharrem Yaşar, Pazarcık doğumlu TPAO Sismik ekibinde uzun yıllar sondörlük yapmış daha sonra oradan ayrılıp özel sektörde bir müddet çalışıp emekli olmuştur. Emeklilikten sonra yer altı su arama tekniklerini geliştirerek bir çok köy ve ilçede su bularak ismini duyurmuştur.

BU İŞİ NASIL ÖĞRENDİNİZ ?

Yer altı suyu bulup çıkarmak gerçekten yetenek, çaba, gayret ve birazda kan grubu ile alakalıdır. Halk arasında çubukçu olarak bilinen bu iş gerçekten çok çaba istiyor. Suyu bulmakla iş bitmiyor, onun yeraltındaki derinliğini bilmek , toprağın türünü bilmek , çökme yapmayacak yeri tesbit etmek, sondaj esnasında işin başında durmak, ana damar mı yoksa geçici damarmı bilmek gerekir. Sonuçta insanlar bu çalışmaya belli bir para ödüyor. Sorumluluk isteyen bir iş bu.

İRT TEL : 0 544 382 45 55