52 Kişiden Kılıçdaroğlu’na Dava

52 Kişiden Kılıçdaroğlu’na Dava

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Özdemir ve Baro Başkanı Av. Vahit Bağcı ile toplam 52 kişi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ‘Diktatör bozuntusu’ diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na suç duyurusunda bulundular.

113796


52 kişinin, Kahramanmaraş Adliyesi’ne yaptığı başvuru ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na partisinin 35’inci Olağan Kurultayı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında sarf ettiği, ‘Diktatör bozuntusu olan adam, senin için şeref ve namus ne anlama geliyor?’ sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı yüzde 52’lik oya karşılık 52 kişi, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla hazırladıkları dilekçelerini savcılığa teslim etti.

52 Kişi ile birlikte yapılan ortak basın açıklamasında konuşan  AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, AK Parti İl Başkanı olarak değil, bireysel olarak suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı’nda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı tarafından Cumhurbaşkanımıza hararet içeren bir takım sözler sarf edildi. Tabi o tarihten beri kamuoyunun o sözler nedeniyle ilgili rahatsızlığı, hem Cumhurbaşkanımıza görül vermiş insanlarımız tarafından, hem de bu ülkenin, bu milletin devlet geleneğine sahip insanları tarafından Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu açıklaması en iyi ifadeyle talihsizlik olarak değerlendirdi. Biz de tarihi kahramanlıklarla dolu bu şehirde yaşayan insanlar olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanımıza hakaret içeren sözleri nedeniyle rahatsızlığımızı kamuoyuyla paylaşmak ve bunu yargı mercilerine taşımak için bugün buraya geldik. 942615Tabi bugüne kadar bizlere bununla ilgili yüzlerce, binlerce başvuru geldi. Cumhurbaşkanımız, bu milletin yüzde 52 oyuyla seçildi. O nedenle biz de 52 arkadaşımızla birlikte Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Cumhurbaşkanımıza hakaret içeren sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulunmaya karar verdik. Biz şuna inanıyoruz; muhalefet etmek, iktidar olmak siyasetin geleneğidir, usulüdür, erkanıdır. Ama yüzde halkın 52 oyla seçilmiş Cumhurbaşkanı doğrudan bir makam haline gelmiştir ve seçildikten sonra oy vermeyen yüzde 48’in de Cumhurbaşkanı haline gelmiştir. O nedenle Cumhurbaşkanına hakaret etmek kimsenin hakkına da değildir, haddine de değildir.”