3 – 9 KASIM ORGAN VE DOKU BAĞIŞI HAFTASI

3-9 Kasım organ ve doku bağışı haftası kapsamında Pazarcık Devlet Hastanesi Ve İlçe Toplum Sağlığı Merkezince farkındalık eğitimi düzenlenmiştir. Belediye konferans salonunda Pazarcık Devlet Hastanesi Organ Bağış Koordinatörü Genel Cerrahi Uzmanı Mehmet Sait Berhuni tarafından sunumu yapılan eğitim faaliyetinde, “ Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir. Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedeflenmektedir.” dedi.
Farkındalık eğitiminde ayrıca Pazarcık İlçe Müftüsü Ahmet Sevin de bir konuşma yaparak ““Dini açıdan manen bir sorumluluğu yoktur” organ ve doku bağışında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun organ ve doku bağışı hakkındaki fetvaları ile Yüce kitabımız Kuranı Kerimde de Maide suresinde atıf yapıldığını belirterek, O halde, hayatı veya hayatî bir uzvu kurtarmak için başka çare olmadığında, kan, doku ve organ nakli yolu ile de bazı şartlara uyularak, tedavinin caiz olması gerekir.” diyerek organ bağışı hakkında görüşlerini dile getirdi.
. Geniş bir katılımla gerçekleştirilen Organ bağışının tüm yönleriyle anlatıldığı seminer sonunda bağışta bulunmak isteyenlerden ilçe organ bağış temsilcisi Faruk Öner tarafından bağış alındı. Faruk Öner buraya gelemeyip organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın İlçe Devlet Hastanesine istedikleri zaman gelerek organ bağışında bulunabileceklerini belirtti.